Голодування може бути корисним при кишкових інфекціях
Лікувальне голодування стає все більш популярним, хоча досі немає остаточних висновків, що підтверджують його цінність в боротьбі з інфекціями.
Проведене нещодавно дослідження на гризунах в Університеті Британської Колумбії (UBC), Канада, показало, що голодування може допомогти організму контролювати деякі інфекції, в тому числі кишкові. Результати роботи опубліковані в PLOS Pathogens.
Згідно з отриманими результатами, голодування запобігає розвитку запалення або пошкодження тканин, що викликається Salmonella enterica serovar Typhimurium – однієї з основних причин гастроентериту у людей.
Аналогічні результати спостерігалися й щодо іншої бактерії – Campylobacter jejuni. Дослідники вважають, що їхня думка може бути застосовна й до інших кишкових інфекцій.
Старший автор дослідження Брюс Валланс, бакалавр наук з UBC, зважився на вивчення властивостей голоду, оскільки лікувальне голодування стає все більш популярним серед людей з хронічними аутоімунними або аутозапальними захворюваннями. Тому вивчення цього питання дуже актуальне, попри те, що попередні дослідження не показали ефективності щодо запобігання інфекцій.
Як проходило дослідження
Дослідники почали з лікування мишей антибіотиком стрептоміцином. Згідно з більш ранніми роботами, антибіотик вбиває деякі ключові захисні бактерії, що допомагає сальмонелі долати резистентність до колонізації на основі мікробіоти. Завдяки цьому створюється доброчинне середовище, в якому сальмонела може легко розростатися і викликати гастроентерит.
Дослідники згодовували Salmonella Typhimurium групі гризунів, що голодували протягом 24 годин, а також групі, яку годували нормально. Цей вид гризунів може безпечно голодувати до 48 годин.
Ще через 24 години вчені досліджували гризунів, щоб визначити стан інфекції, викликаної Salmonella Typhimurium. У нагодованих мишей інфекція поширилася по кишківнику і проникла у його стінки, викликаючи пошкодження тканин.
У 40% голодних мишей навпаки, Salmonella Typhimurium виявлена не була. У решти 60% особин бактерії поширилися по кишківнику, але завдали незначної шкоди. Всі голодні миші демонстрували мінімальне запалення або пошкодження тканин.
Після того як голодних гризунів повернули до режиму нормального харчування, їх сальмонельозна інфекція відновила здатність поширюватися по кишківнику з мінімальним запаленням або пошкодженням тканин.
З чим пов'язаний ефект
Після виключення інших можливих причин дослідники прийшли до висновку, що через нестачу поживних речовин, що виникає під час голоду, нормальні кишкові коменсальні бактерії споживають те, що є, позбавляючи Salmonella Typhimurium поживних речовин, необхідних для розмноження і чинення шкоди. За словами доктора Девіда А. Батлера, робота довела велику роль коменсальних бактерій в цьому імунологічному анулюванню.
Чи має аналогічний ефект переривчасте голодування
За словами авторів, дослідження не показує, що переривчасте (періодичне) голодування може захистити від інфекції.
Багато з позитивних ефектів голодування не переносяться на обмежене за часом харчування. Багатоденний голод значно відрізняється від періодичного і запускає різні механізми.
Попри успіх цього дослідження, експерти в галузі охорони здоров'я все ще не можуть рекомендувати голодування як засіб боротьби з інфекціями через нестачу даних. Проте, лікувальне голодування та обмеження калорій можуть бути ефективні для позитивної модуляції інфекційних і потенційно неінфекційних шлунково-кишкових захворювань.