Як переїдання впливає на організм

Як переїдання впливає на організм

Колись для наших предків їжа була необхідною для виживання – щоб отримати її, потрібно було добряче попотіти. Сьогодні все значно простіше: ми маємо необмежений доступ до різноманітних продуктів і страв, тому часто вживаємо їжу не задля вгамування голоду, а через надлишок емоцій. Чим і "заробляємо" проблеми зі здоров’ям

Сучасні люди вживають їжу абсолютно непомітно для себе у різних ситуаціях: під час перегляду телевізора чи гортання соцмереж, від нудьги, не маючи настрою, перебуваючи в очікуванні чогось, проходячи повз холодильник, щоб вкотре насолодитися улюбленим смаком, нервуючи, за компанію, просто на очі трапилося щось смачненьке, плутаючи спрагу з відчуттям голоду, не висипаючись, переживаючи стрес або коли навчені з дитинства не залишати їжу на тарілці. У результаті отримують переїдання, а з ним зайву вагу та характерний букет серцево-судинних захворювань і гормональних порушень.

Відео дня

Що відбувається з організмом?

Після занадто ситої вечері ознаки переїдання відчутні одразу – важкість і дискомфорт у шлунку, печія, сонливість або навпаки, порушення сну, легка нудота, здуття живота, метеоризм тощо. Коли людина грішить переїданням регулярно, то це стає поганою звичкою. А в її організмі відбуваються серйозні процеси:

  • розтягується шлунок;
  • сповільнюються і порушуються процеси травлення;
  • з’являються зайві кілограми;
  • страждає ендокринна система;
  • серце отримує додаткове навантаження;
  • порушується робота підшлункової залози та печінки;
  • з’являються усі передумови для розвитку артеріальної гіпертензії, хвороб шлунково-кишкового тракту та цукрового діабету.

Чому люди переїдають?

Переїдання може бути регулярним та епізодичним (наприклад, десь на дні народженні). Небезпечним за наслідками є перший тип. Він виникає тоді, коли людина:

  1. Має психологічні та частково гормональні проблеми. Серед них усім відомі "заїдання стресу", перепади настрою, емоційна залежність від їжі та передменструальний синдром. На жаль, розрадою у всіх цих випадках стає щось жирненьке, солоденьке, солоненьке або все одразу.
  2. Не дотримується здорового способу життя. До переїдання більш схильні малорухливі та фізично ліниві люди. Вони здатні їсти безконтрольно і без відчуття голоду.
  3. Регулярно не висипається. Невиспана людина млява. Аби розтормошитися і прийти до тями їй потрібна енергія, яка береться з калорій жирної, солодкої та багатої на вуглеводи їжі, що не є здоровим для організму.
  4. Сидить на дієтах або постійно намагається схуднути. Неправильно сформований раціон не приведе до бажаної мети. Жодна дієта ніколи не допоможе схуднути – врешті-решт, вона закінчується, і харчування повертається до старого. Або, людина просто зривається і накидається на їжу, бо не витримує тортур голоду.

Дієві лайфхаки – як позбутися звички переїдати

  • Харчуватися правильно і 3-4 рази на день. Це означає не пропускати основні прийоми їжі та не робити цього під перегляд стрічки новин або фільму. Вечеряти за 3 години до сну. До раціону доречно додати іони цитрату (вони сприяють процесам травлення та усувають неприємні відчуття нудоти, метеоризму і важкості). А ще допоможе нормалізації процесу амінокислота аргінін – вона швидко відновить роботу печінки, яка завжди страждає внаслідок переїдання. Іони цитрату та амінокислота аргінін буквально містяться в одному флаконі – дієтичній добавці ВІТАРГІН. Таким способом вживання ВІТАРГІНу може вплинути на вирішення питання переїдання.
  • Пити. Перед тим, як відправити до рота якусь закуску, варто випити склянку води або будь-якого несолодкого напою. По-перше, рідина корисна для життєдіяльності, а по-друге, з’ясується, що насправді відчуває організм: зневоднення чи голод.
  • Висипатися. Змусити себе спати по 7–9 годин на добу часом набагато складніше, ніж відмовитися від улюбленого пончика. У цьому випадку допоможуть режим та заспокійливе. Тобто потрібно буде вставати і лягати завжди в той самий час. А заспокійливе має допомогти у цьому. Щоб нормалізувати сон, краще обирати засоби м’якої дії, без звикання та побічних ефектів (типу головного болю зранку). Такі заспокійливі зазвичай мають рослинну основу. Із таких дієтичних добавок можна спробувати ВІТАСЕД – він водночас і нервову систему заспокоїть, і полегшить процес засинання.
  • Практикувати свідомий вибір. Перш ніж з’їсти канапку або третю цукерку, спитати себе: чи дійсно є відчуття голоду? Можливо це просто "вбивається час"? Мене щось непокоїть? Чому я зараз їм?
  • Вирішувати і контролювати психологічні проблеми іншим шляхом, не переїданням. Для цього потрібно навчитися керувати своїми емоціями і задовольняти потреби не лише їжею. Існує багато способів дати вихід негативним емоціям: заняття спортом, прогулянки, хатня робота чи в саду, спілкування (з друзями, тваринами, дітьми), хобі, допомога іншим, читання тощо. Або ж звернутися до відповідного спеціаліста.
  • Урізноманітнити своє життя. Воно не має крутитися навколо їжі. Просто сприймати їжу, як одну із багатьох його складових. Варто зменшити значення їжі у своєму житті, відволіктися від неї і зрозуміти, що фаст-фуд з борщем не вирішать проблему нерозділеного кохання, не прискорять закінчення війни, не збільшать зарплату і не повернуть втрачений час...

Дуже важливо навчитися прислухатися до свого організму й триматися "золотої середини". Бо якщо переїдання впливає на якість життя, то знадобиться допомога лікарів. Головне – обрати правильний шлях вирішення проблеми і тоді про переїдання можна забути.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки