Для жінок за 50: що робити, коли прийшла "осінь"

Для жінок за 50: що робити, коли прийшла 'осінь'

Менопауза починається після закінчення менструального циклу. Менопауза не є проблемою для здоров'я і деякі сприймають її як час визволення. Проте гормональні зміни та інші фактори можуть спричинити дискомфорт. У більшості жінок настає менопауза після 50 років, але і в цьому випадку необхідно стежити за своїм жіночим здоров'ям.

Що таке природна менопауза

Яєчники жінок містять запас яйцеклітин та виробляють різні гормони, у тому числі і естроген. Саме ці гормони відповідають за щомісячний менструальний цикл (місячні). В організмі кожної дівчинки на момент народження міститься приблизно один мільйон яйцеклітин, але з віком їхня кількість зменшується. Чим менша кількість яйцеклітин в організмі жінки, тим їй складніше завагітніти. Більшості жінок, що проживають у Америці, до 51 року настільки виснажується запас яйцеклітин, що у яєчниках повністю припиняється вироблення естрогену і настає менопауза.

Відео дня

Менопауза – це коли менструація припиняється назавжди. Менопауза – нормальне явище у житті жінки, і вона не настає відразу. Тоді, як тіло жінки переходить у менопаузу, протягом декількох років у неї виникають симптоми менопаузи, а також порушується менструальний цикл.

Дефіцит естрогену та настання менопаузи може супроводжуватися появою низки симптомів. Під час менопаузи у жінок може спостерігатися поява:

  • припливів, підвищеного потовиділення у нічний час, порушення сну та емоційна лабільність;

  • зміни піхви та вульви (зовнішньої частини піхви);

  • підвищеного ризику остеопенії або остеопорозу (характеризуються зниженням щільності та витонченням кісток), що супроводжуються підвищенням ризику виникнення переломів;

  • підвищеного ризику розвитку захворювань серцево-судинної системи.

Після настання менопаузи жінка потребує ще більш ретельного медичного спостереження, так як у такому віці у неї збільшується ймовірність розвитку онкологічних захворювань.

Чому це відбувається

Іноді гормональний дисбаланс, що виникає на тлі менопаузи, спричиняє активацію "сплячих" процесів, що запускають механізм розвитку злоякісних новоутворень.

З чого слід розпочати

Фахівці рекомендують починати з обстеження молочних залоз. Для цього лікар може призначити УЗД у комбінації з мамографією (це різні способи, але вони добре доповнюють один одного). Ці обстеження жінка повинна проходити не рідше одного разу на рік, а краще один раз на шість місяців.

Також не варто нехтувати самооглядами. Враховуючи те, що в такий період у жінки вже немає місячних, у неї немає можливості провести обстеження після закінчення менструації, тому фахівці рекомендують проводити такі огляди не рідше одного разу на місяць у якесь певне число.

Які ще потрібні обстеження

УЗД органів малого тазу – це ще один вид обстеження, який необхідно робити раз на рік до 65 років. Багато жінок впевнені, що після припинення місячних вони не потребують проведення цього обстеження. Але це помилкова думка!

Під час такого дослідження лікар обов'язково зверне увагу на товщину ендометрію (цей показник не повинен перевищувати 4 мм). У деяких жінок під час менопаузи яєчників може бути взагалі не видно, що вважається варіантом норми. Набагато небезпечніші, якщо яєчники збільшені і в них виявляються кісти. Під час менопаузи в яєчниках не можуть утворюватися функціональні кісти, а тому всі утворення в них розцінюються як небезпечні та несучі онконастороженість

Ще один важливий аналіз

ПАП-тест або цитологічне дослідження шийки матки слід проводити до 65 років.

На тлі відсутності естрогенів відбувається витончення слизової оболонки та зміна піхвової флори. Слизова оболонка стає сухою, що робить її непридатною для життя лактобактерій, і через що такі аналізи, як бакпосів, аналіз на мікрофлору, ЗПСШ і папіломавірус стають неактуальними. Майже в 95% випадків малоінформативною стає і кольпоскопія, що зумовлено тим, що зона трансформації йде в канал.

У яких випадках слід звернутися до лікаря

Не забувайте регулярно відвідувати лікаря для профілактичних оглядів та при виникненні будь-яких медичних проблем. Жінка має стежити за своїм здоров'ям як під час, так і після менопаузи.

Профілактична медична допомога в міру старіння може включати скринінгові тести, такі як колоноскопія, мамографія та скринінг тригліцеридів. Лікар може порадити й інші тести і обстеження, зокрема обстеження щитовидної залози.

Якщо після менопаузи у жінки виникла кровотеча піхви, то слід негайно звернутися за консультацією до лікаря.

Як позбутися неприємних симптомів

Попри те що, що менопауза – це природний біологічний процес, її фізичні симптоми, доставляють багато проблем. Існує безліч ефективних методів її лікування: починаючи від зміни способу життя та до гормональної терапії.

Як впоратися із симптомами менопаузи самостійно:

дискомфорт, спричинений припливами та нічною пітливістю можна мінімізувати за допомогою відмови від куріння, вживання кави, алкоголю та гострої їжі;

позбутися порушення сну можна за допомогою дозованих щоденних фізичних навантажень, прогулянок перед сном на свіжому повітрі та скороченням часу денного сну;

з емоційною лабільністю допоможе впоратися нормалізація режиму праці та відпочинку, а також звернення до фахівця;

покращити стан кісткової тканини може допомогти систематичне виконання фізичних вправ та вживання в їжу продуктів з високим вмістом вітаміну D та кальцію;

підтримати на високому рівні фізичну та розумову активність допоможе дотримання здорової дієти та ведення активного способу життя;

при появі сухості піхви, щоб уникнути виникнення травм та дискомфорту під час сексу, рекомендується використовувати різні зволожуючі засоби, лубриканти та ліки, здатні зменшити сухість піхви та пов'язаний з нею дискомфорт.

disclaimer_icon
Важливо: думка редакції може відрізнятися від авторської. Редакція сайту не відповідає за зміст блогів, але прагне публікувати різні погляди. Детальніше про редакційну політику OBOZREVATEL – запосиланням...
disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки