Жіноче здоров’я під час війни

Жіноче здоров’я під час війни

Тема жіночого здоров’я сьогодні, на жаль, є спекулятивною, популярною та загадковою. Стан репродуктивного здоров’я нації, зниження кількості пологів в Україні та народження українців за кордоном, розлучення та створення нових родин українками за кордоном є темами загально зрозумілими, але наразі статистично невідомими. Але саме на цих фактах формується загальний світогляд щодо стану здоров’я українок та їх проблем.

Окремою категорією є жінки, які пройшли через насилля. Мені декілька разів находили пропозиції консультувати постраждалих жінок, але моя позиція як лікаря принципова: такі жінки повинні спілкуватися виключно з жінками-лікарями. Вся інформація повинна бути анонімною. Такою ж болючою є тема стану жіночого здоров’я на деокупованих та все ще окупованих територіях. Її теж, вважаю, потрібно розглядати окремо в спеціалізованій спільноті. Але мільйони українок, які продовжують жити як на території нашої країни, так і за її межами, теж відчувають певні зміни у своєму жіночому здоров’ї.

Відео дня

Ми не можемо спиратися на досвід військової та цивільної медицини Другої світової війни. Сьогодні це немає ніякого значення для вивчення та застосування будь-яких стратегій в Україні! Війна в Україні кардинально відрізняється від всього, що людство переживало до цього, тому й проблеми ми матимемо інші. Але в наш час настільки розвинена digital-медицина, коли лікар може консультувати пацієнтку онлайн і вирішувати іі проблеми, знаходячись в іншому місці і навіть країні, що саме це здатне нівелювати купу проблем у майбутньому! Українські лікарі, як і пацієнтки, пристосувалися до такого формату роботи і вже зараз ми бачимо його ефективність.

Перший рік війни характеризувався гострими стресовими реакціями організму, які більше були зумовлені високими рівнями адреналіну. Зараз ми все більше маємо вплив хронічного стресу, дія якого на жіноче здоров’я практично не вивчена. Хронічний стрес характеризується постійно високим рівнем кортизолу. Пояснити можна дуже просто. Наприклад, ви переходите через дорогу на пішохідному переході, але раптом вилітає автівка. Це є гострий стрес для вас, який приводить до виплеску адреналіну і мобілізує ваші рефлекси та функції організму. Адреналін швидко виділяється та швидко розпадається і практично не впливає на подальшу роботу вашої ендокринної, імунної систем та психіки. А що таке хронічний стрес? Це коли ви кожного дня тупцюєте на цьому переході та очікуєте що ось-ось вилетить автівка. Наслідки для організму можуть бути невтішними, особливо для жіночих гормонів.

Що помітив у власній практиці за цей час я?

  • Порушення співвідношення вагінальної флори та наявність дисбіозу вагінальної флори чи бактеріального вагінозу без інфекцій як фактор постійного стресу. В таких випадках ми застосовуємо не атибактеріальні препарати, а препарати для нормалізації вагінальної флори та ті, що мають вплив на анаеробні мікроорганізми. Нормалізуємо флору кишківника та застосовуємо ферменти для кращого перетравлювання іжі. Таких пацієнтів під час війни стало більше і я пов’язую це саме з впливом хронічного стресу.
  • Порушення менструального циклу у жінок. Це відбувається досить часто, але, як правило, сам цикл зберігається. Дисфункція між гормонами естрогенів та прогестерону викликає вкорочення або, навпаки, подовження циклу. В деяких випадках колеги спостерігають ранню чи штучну (у зв’язку з війною) менопаузу.
  • Велику кількість органічної патології, яка потребує хірургічної діагностичної чи лікувальної тактики. На жаль, через війну, жінки пропускають профілактичні огляди і це є великою проблемою! Наприклад, ми бачимо зростання рівня захворюваності на патологію шийки матки. Це може бути зумовлено саме хронічним стресом та зниженням імунітету до вірусу папіломи під час війни.

Тому на своєму власному досвіді я можу дати декілька корисних порад:

  1. Підіть на огляд гінеколога. Ви можете скористатися безоплатними послугами волонтерських місій, пройти огляд та зробити обстеження у державних жіночих консультаціях за сплатою НСЗУ, якщо у вас є декларація з сімейним лікарем. Огляд гінеколога повинен включати огляд на гінекологічному кріслі в дзеркалах з взяттям аналізів (Пап-тест/цитологія, ВПЛ 16,18 типів) та кольпоскопію. Обов’язково пройдіть УЗД молочних залоз та УЗД органів малого таза вагінальним датчиком.
  2. Пройдіть ультразвукове дослідження щитоподібної залози і при можливості гормональне обстеження щитоподібної залози (Т3, Т4, ТТГ, АТПО).
  3. Перевірте рівень цукру.
  4. Здайте простий тест на "посттравматичні розлади" та поспілкуйтеся з психологом чи запитайте щодо посттравматичних розладів у вашого гінеколога.
  5. Якщо ви курите, перейдіть на менш шкідливі альтернативи (наприклад, системи для електричного нагрівання тютюну), але не кидайте різко куріння – це завдасть ще більшого стресу організму.
  6. Якщо у вас є можливість застосування профілактичних стратегій (наприклад, вакцинація від раку шийки матки) - порадьтеся щодо цього з вашим лікарем.
disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки