Ліпідограма: все про цей аналіз

Ліпідограма: все про цей аналіз

Ліпіди – це жири, які є важливими складовими клітин та джерелами енергії. Вони необхідні для життя, але їхня підвищена кількість у крові може стати головною причиною появи судинних патологій та порушень у роботі серця. Ліпідний профіль (ліпідограма) – це аналіз, який використовується для визначення кількості ліпідів.

У крові жири переносять частки – ліпопротеїни. Кожна така частка містить комбінацію молекул білка, холестерину, тригліцериду та фосфоліпідів. Ліпопротеїнові частинки поділяються залежно від їхньої щільності на ліпопротеїни високої (ЛПЗЩ), середньої (ЛПНЩ), низької (ЛПНЩ) і дуже низької щільності (ЛПДЩ).

Ліпідограма – це аналіз крові, який є частиною масштабного медичного скринінгу для виявлення аномалій ліпідного обміну та визначення ризику розвитку раку, серцево-судинних захворювань, панкреатиту тощо. Визначення ліпідного профілю особливо потребують онкологічні хворі, ті, хто страждають на порушення в роботі серця, захворювання судин і травної системи, а також курці.

Відео дня

Що таке холестерин

Холестерином називають ліпід воскового типу. Ця речовина виробляється в печінці або потрапляє в організм людини з продуктами тваринного походження і переноситься разом з кров'ю.

Він необхідний для:

Виділяють такі види ліпопротеїнів, як:

  • високої щільності (ЛПЗЩ);

  • низької щільності (ЛПНЩ);

  • дуже низької щільності (ЛПДНЩ). Третій тип холестерину відповідає за транспортування тригліцеридів - жирів, які організм накопичує і використовує для отримання енергії між прийомами їжі.

У чому різниця між холестерином ЛПВЩ та ЛПНЩ

Холестерини високої щільності, іноді ще називають "хорошим" холестерином, здатні поглинати інші типи холестерину і переносити їх із судин назад у печінку, яка потім виводить їх із організму.

Холестерини низької щільності, або так званий "поганий" холестерин, здатні накопичуватися у просвіті судин, на стінках артерій, що спричиняє їх звуження та розвиток атеросклерозу. Якщо сформований згусток крові застрягне у просвіті такої судини, це може стати причиною виникнення серцевого нападу і навіть інсульту.

При призначенні ліпідограми лікар може дізнатися у крові пацієнта кількість:

• загального холестерину;

• ліпопротеїнів високої щільності (ЛПЗЩ);

• ліпопротеїнів низької щільності (ЛПНЩ).

• тригліцеридів.

Тригліцериди вимірюються у всіх видах ліпопротеїнових частинок, їх більшість знаходиться в ліпопротеїнах дуже низької щільності (ЛПДНЩ).

Чи можна підвищити рівень ЛПВЩ

Насправді підвищити рівень у крові ліпопротеїнів високої щільності дуже просто. Для цього потрібно лише змінити спосіб життя:

потрібно збільшити фізичну активність. Американська кардіологічна асоціація (AHA) рекомендує від 3 до 4 разів на тиждень займатися аеробними вправами середньої інтенсивності;

змінити раціон харчування (слід виключити зі свого раціону трансжири, що містяться у надлишку в хлібобулочних виробах, смаженій їжі, деяких маргаринах) та обмежити споживання насичених жирів (жирних молочних продуктів та жирних сортів м'яса);

відмовитися від куріння (було встановлено, що речовини, що містяться в тютюновому димі, знижують рівень ЛПВЩ, підвищують рівень ЛПНГ та тригліцеридів);

збільшити споживання води та звести до мінімуму вживання алкоголю.

Чим небезпечне порушення обміну ліпідів

Зміна обміну холестеринів – це важливий фактор, який може стати причиною виникнення атеросклеротичного ураження судин та захворювань серцево-судинної системи. Вченим вдалося довести, що при збільшенні вмісту в крові холестерину в разі появи запального процесу в стінці судини, на цій ділянці значно підвищується ймовірність того, що вона стане більш щільною і втратить свою еластичність, що може спричинити порушення місцевого кровообігу і значно підвищити ризик виникнення інфаркту міокарда, захворювань нирок та інсульту.

За допомогою ліпідограм можна визначити атерогенність (схильність до виникнення атеросклерозу). Також цей аналіз дозволяє визначити рівень у крові тригліцеридів, загального холестерину, ліпідів високої, низької та дуже низької щільності. На підставі отриманих даних лікар зможе легко розрахувати коефіцієнт атерогенності.

Ліпідограма необхідна:

для визначення ризику розвитку серцево-судинних патологій;

у складі динамічного спостереження за хворими, які страждають на ішемічну хворобу серця;

для обстеження осіб, у сімейному анамнезі яких є гіперхолестеринемія та високий ризик розвитку інфаркту міокарда чи інсульту;

у складі контролю за коректністю призначеного гіполіпідемічного лікування чи дієти.

Як часто потрібно складати цей аналіз

У профілактичних цілях ліпідограму рекомендується здавати раз на п'ять років всім, кому виповнилося двадцять років. За рішенням лікаря це обстеження може бути призначене і частіше.

Перед здаванням ліпідограми лікар може порадити утриматися від фізичних навантажень, прийому жирної та смаженої їжі, тривалого голодування, вживання алкоголю та куріння, оскільки ці фактори можуть спотворити результати цього дослідження.

Аналіз на рівень ліпідів у крові не призначається, якщо хворий нещодавно переніс інфаркт міокарда. В цьому випадку дослідження може бути призначене лише через три місяці після перенесеного захворювання.

При вивченні результатів аналізів лікар може їх розглядати лише у комплексі з іншими чинниками ризику.

disclaimer_icon
Важливо: думка редакції може відрізнятися від авторської. Редакція сайту не відповідає за зміст блогів, але прагне публікувати різні погляди. Детальніше про редакційну політику OBOZREVATEL – запосиланням...
disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки