Лікування хворих на цукровий діабет: світові практики вже в Україні

Лікування хворих на цукровий діабет: світові практики вже в Україні

Цукровий діабет – одне з найрозповсюдженіших порушень метаболізму серед населення не лише в Україні, а й в усьому світі, і за прогнозами, на жаль, кількість хворих буде лише зростати. Велика небезпека цукрового діабету в тому, що це комплексне захворювання, яке, за відсутності адекватного лікування, досить швидко уражає багато органів (системний атеросклероз з розвитком інфарктів міокарда, інсультів та порушенням кровотоку в нижніх кінцівках, діабетичне ураження нирок, очей, ураження нервів та розвиток "діабетичної стопи", яке часто закінчується ампутацією). І, на жаль, не дивлячись на сучасні можливості лікування пацієнтів показники летальності серед таких пацієнтів все ще залишаються досить високими.

Саме тому у розвинених країнах світу активно розвивається новітній медичний напрямок – кардіометаболічна медицина. В її основі закладений принципово інший підхід – лікування не хвороби, а людини – що базується на цілісному погляді на організм пацієнта та комплексному підході до його лікування.

Для адекватного лікування та подальшого супроводу пацієнта з діабетом та вищезгаданим "букетом" ускладнень потрібна ціла команда спеціалістів різних профілів та широкий арсенал діагностичних та лікувальних можливостей. Але ще до недавніх пір в Україні підхід до лікування хворих був вкрай неефективним та незручним:

Відео дня
  • зазвичай необхідні спеціалісти "розсіяні" по різних медичних закладах;
  • в багатопрофільних лікарнях немає в наявності всіх діагностичних можливостей;
  • високоспеціалізовані заклади займаються тільки своїми напрямками (кардіоцентри оперують серце, проте випускають з поля зору все інше, судинні хірурги не займаються цукровим діабетом, ендокринологи не лікують серцево-судинні ускладнення і т.д.).

Як результат, хворий тижнями-місяцями ходить від лікаря до лікаря та від медичного закладу до закладу, втрачаючи час, його лікують всі "потроху", але через відсутність комунікації між медичним працівниками, кожен з лікарів поняття не має щодо повної картини пацієнта.

Але, на щастя, ситуація в нашій країні змінюється, і незважаючи на воєнний стан та трагічні події, кардіометаболічний підхід почав впроваджуватись і в Україні (перше в країні відділення кардіометаболічних захворювань нещодавно відкрилось в київському Центрі дитячої кардіології та кардіохірургії, Клініці для дорослих). Як і світові кардіометаболічні центри, з яким співпрацює українське відділення, тут впроваджуються найкращі світові практики та сповідується той самий підхід: лікувати людину, а не хворобу.

На відкритті нового відділення кардіометаболічних захворювань – президент України Володимир Зеленський та керівник відділення кардіометаболічних захворювань і відділу кардіоваскулярної діабетології, професор Борис Микитович Маньковський.

Лікування хворих на цукровий діабет: світові практики вже в Україні

Як реалізовано кардіометаболічний підхід в Україні?

По-перше, у відділенні кардіометаболічних захворювань зібрані усі необхідні спеціалісти, які командно працюють над кожним пацієнтом – кардіологи, ендокринологи, дієтологи, неврологи, психологи, а за потреби також підключаються нефрологи, офтальмологи, подологи та фізичні терапевти.

По-друге, в Центрі є всі діагностичні інструменти (КТ, МРТ, ангіографія, апарати ультразвукової діагностики експертного рівня), а також сучасна медична лабораторія, що дозволяють провести широкий спектр лабораторних обстежень (включаючи всі метаболічні та гормональні панелі).

Тобто, все, що необхідно пацієнту зібрано в одному місці і в один час. Відповідно, усі необхідні обстеження та лікувальні процедури хворим на цукровий діабет проводяться за один день (а точніше – за 8 годин).

Як результат, протягом 8 годин пацієнт поступово проходить всі заплановані обстеження, і по мірі надходження їх результатів кожен спеціаліст складає свою думку про пацієнта. Під кінець обстеження всі спеціалісти збираються разом та обговорюють, кожен із своїх позицій, стан хворого та його терапію, доходячи консенсусу. Далі "шлях" пацієнта може розвиватись за двома сценаріями: якщо хворий не потребує більш серйозних дообстежень або втручань, він отримує усі необхідні рекомендації та виписується під подальше спостереження. Якщо ж у пацієнта виявляються ускладнення – він може пройти повний спектр дообстежень: МРТ серця, коронарографії, КТ ангіографія, можливості стентуванням атеросклеротичних уражень, аорто-коронарного шунтування, мініінвазивних операцій на клапанах та ін.

Окрім роботи з хворими на діабет, велику увагу відділення кардіометаболічних захворювань приділяє вчасному виявленню (на ранніх етапах) захворювань, що провокуються діабетом. Оскільки команда знає куди найболючіше "б’є" діабет, перелік досліджень чітко відповідає переліку всіх найчастіших ускладнень від порушення вуглеводного обміну.

Такий цілісний підхід дозволяє виявити захворювання ще на етапі факторів ризику або на ранніх стадіях (що в звичайних умовах міських поліклінік не проводиться), підібрати відповідну медикаментозну терапію та не дозволяє діабету і його захворюванням-сателітам "запускатися" і, відповідно, доходити до необхідності операцій.

Лікування хворих на цукровий діабет: світові практики вже в Україні
disclaimer_icon
Важливо: думка редакції може відрізнятися від авторської. Редакція сайту не відповідає за зміст блогів, але прагне публікувати різні погляди. Детальніше про редакційну політику OBOZREVATEL – запосиланням...
disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки