Схвалили перший в історії препарат від післяпологової депресії

Схвалили перший в історії препарат від післяпологової депресії

Перепади настрою, плаксивість, небажання спілкуватися із сім'єю, тривога, напади паніки та суїцидальні думки – післяпологова депресія може бути небезпечною для життя мами та дитини. І, як стверджують лікарі, ніхто від неї не застрахований. Наприклад, у США за офіційними даними, кожна сьома жінка страждає на післяпологову депресію, що може призвести до суїциду.

З урахуванням таких невтішних даних, вчені розробили перший антидепресант проти післяпологової депресії. Управління санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США FDA нещодавно схвалило препарат Зуранолон (Zurzuvae). Як діє антидепресант? Скільки триває терапія? І які побічні ефекти можуть виникнути?

Нейроактивний стероїд покращує настрій та сон

Новий антидепресант Zurzuvae був розроблений біофармацевтичним гігантом Biogen у колаборації із компанією Sage Therapeutics Inc, яка розробляє процедури для лікування психічних розладів. Зуранолон відноситься до нейроактивних стероїдів, який діє на ГАМК-рецептори в головному мозку. Ці рецептори відповідають за регулювання настрою, збудження, поведінки, пізнання та циркадних ритмів.

Відео дня
  • За даними FDA, рекомендована доза Zurzuvae становить 50 мг один раз на день протягом 14 днів увечері під час вечері.

Післяпологова депресія часто не діагностується та не лікується. Багато жінок приховують небезпечні симптоми і не наважуються розповідати про них рідним та лікарям, боячись засудження й нерозуміння. За даними дослідження 2017 року, близько 5% суїцидів у Канаді були пов'язані саме із післяпологовою депресією, причому більшість цих самогубств відбувалися після 3-ох місяців після пологів.

"Післяпологова депресія - це серйозний і потенційно небезпечний для життя стан, при якому жінки відчувають смуток, провину, свою марність. А у важких випадках жінки можуть завдавати шкоду собі й дитині", - вважає доктор медичних наук, директор відділу психіатрії FDA Тіффані Р. Фарчіоне.

Оскільки післяпологова депресія руйнує зв'язок матері та дитини, вона також може мати наслідки для фізичного та емоційного розвитку дитини, - впевнена лікарка.

"Доступ до пероральних ліків буде найкращим варіантом для більшості жінок, які не можуть впоратися з небезпечним психоемоційним станом після пологів".

Інфузії брексанолону - більш дорожча альтернатива

Ще одним схваленим засобом для лікування післяпологової депресії є внутрішньовенне введення брексанолону Zulresso Sage. Як стверджують експерти, продукт ефективний для поступового відновлення при депресивних розладах, але потребує тривалих інфузій в умовах стаціонару. Така терапія може коштувати американкам 34 000 доларів.

Ефективність та побічні дії Zurzuvae

Схвалення антидепресанту FDA Зуранолон було засноване на даних, опублікованих у дослідженні 2023 року в Американському журналі психіатрії. Наукові дані показали, що препарат значно покращує стан пацієнток із депресією вже через 15 днів застосування порівняно із групою плацебо. Поліпшення спостерігалися вже на 3-й день та зберігалися протягом усього періоду лікування.

Сонливість і головний біль - найчастіші побічні ефекти під час лікування Зуранолоном, про які повідомлялося в ході дослідження. На відміну від більшості психотропних препаратів, у пацієнтів не спостерігалися збільшення ваги, сексуальна дисфункція, посилення суїцидальних думок чи поведінки.

Як повідомляє FDA, в інструкції препарату Zurzuvae буде розміщено попередження про те, що діюча речовина може впливати на концентрацію уваги, здатність керувати автомобілем. Експерти рекомендують не сідати за кермо й уникати роботи зі складними механізмами протягом 12 годин після прийому таблетки.

А що в Україні?

Зазначимо, якщо у США та Європі є конкретна статистика та терапія для породіллі з післяпологовою депресією, то в Україні досі вважається, що такого діагнозу не існує. Багато лікарів досі посилаються на специфічний стан, пов'язаний із гормональними збоями, недосипанням та стресами.

Порівняймо офіційну статистику: у США, за оцінками FDA, на післяпологову депресію страждає кожна сьома мати. У нас таких офіційних даних немає, але негласно вважається, що приблизно 13-15% українок мають післяпологову депресію. Напрошується питання: або наші жінки мають особливі секрети самовладання або щось не так із цими цифрами?

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки