Вагітність під контролем: найважливіші дослідження

3,5 т.
Вагітність під контролем: найважливіші дослідження

Скринінг при вагітності дозволяє отримати цінну інформацію про здоров'я плода та матері, виявити існуючі ризики, за яких може бути показана додаткова діагностика. Він включає комплекс досліджень, які проводяться на різних термінах, та дозволяє оцінити швидкість розвитку плоду, зіставляючи показники терміну вагітності із протоколами МОЗ України.

Перший

Оптимальним терміном для першого пренатального скринінгового дослідження є період між 11 і 13 тижнями вагітності. Більш рання діагностика не буде достатньо інформативною.

Перше дослідження включає:

  • УЗД-діагностика: важливо оцінити анатомічний розвиток плода та ТВП (товщину комірної області). Про хромосомні аномалії може свідчити її значне розширення. Також вимірюється частота серцевих скорочень, біпарієтальний розмір (відстань між темними буграми), розміри плода від темряви до куприка, тіла від верхівки до п'ят, кола голови.

  • Аналіз крові, включаючи визначення гормону ХГЛ (хоріонічного гонадотропіну людини) та PAPP-A протеїну-A (білка, що виробляється плацентою). Референтні показники визначаються терміном гестації. Відхилення показників аналізу крові можуть свідчити про багатоплідну вагітність або можливі ускладнення/аномалії, включаючи тяжкий токсикоз, позаматкову вагітність, синдром Дауна або Едвардса, плацентарну недостатність, високий ризик переривання вагітності та ін.

Відео дня

Другий

Друге дослідження призначається терміном 18-20 тижнів вагітності. Під час УЗД аналізується місце прикріплення пуповини, стан кісткової структури, хребта та деяких органів, включаючи шлунок та сечовий міхур, об'єм навколоплідних вод. Також лікар детально оцінює будову плода, що дає змогу виявити ранні форми аномального розвитку.

Біохімічний аналіз крові на рівень АФП (білкової сполуки, що виробляється в органах шлунково-кишкового тракту плода), ХГЛ та естріолу (гормональної речовини, що виробляється в плаценті та печінці плода). Аналіз дозволяє визначити високий ризик ранніх пологів, аненцефалію та інфікування плоду, атрезію стравоходу, некроз печінки та ін. За показаннями може бути призначений додатковий аналіз навколоплідних вод.

Третій

Третє дослідження проводиться на 30-34 тижні вагітності. УЗД дозволяє визначити, чи можливі природні пологи або необхідний кесарів розтин. Також може бути призначена доплерографія, що дозволяє оцінити стан матково-плацентарно-плодового кровотоку.

Генетичний скринінг

Проведення генетичного скринінгу рекомендовано жінкам віком від 35 років і в деяких інших випадках, у т. ч.:

  • при проведенні УЗД плода було виявлено відхилення від норм розвитку;

  • один із батьків є носієм генетичного захворювання;

  • на ранніх термінах вагітності жінка робила рентген, приймала сильнодіючі препарати або перебувала у стресових для організму умовах.

Пренатальний скринінг дозволяє своєчасно виявити відхилення та патології, провести ефективну терапію різноманітних ускладнень вагітності, що може врятувати життя дитини.

disclaimer_icon
Важливо: думка редакції може відрізнятися від авторської. Редакція сайту не відповідає за зміст блогів, але прагне публікувати різні погляди. Детальніше про редакційну політику OBOZREVATEL – запосиланням...
disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки