Важлива порада для майбутніх мам від доктора Комаровського

Важлива порада для майбутніх мам від доктора Комаровського

Які проблеми можуть виникати у резус-негативної матері, і чому допомогти може тільки профілактика?

У резус-негативної жінки перша вагітність резус-позитивним плодом з високим ступенем ймовірності завершиться народженням здорової дитини. Але якщо під час вагітності не проводилась своєчасна профілактика, то ймовірність того, що у другої дитини розвинуться проблеми зі здоров’ям – від легкого ступеня жовтяниці до ураження головного мозку та інших важких захворювань, становить 16%. Про це розповів на своєму каналі доктор Комаровський.

Відео дня

У чому особливість розвитку резус-конфлікту

Резус-фактор – це особливий білок, прикріплений на поверхні еритроцитів. У деяких людей його немає, в цьому випадку говорять, що кров резус-негативна, і навпаки.

Але у резус-негативної матері плід може виявитися резус-позитивним, і під час пологів або при проведенні різних маніпуляцій під час вагітності еритроцити плода можуть потрапити в кров матері. І в цьому випадку у матері виробляються антитіла проти еритроцитів власної дитини (сенсибілізація матері). Навіть при нормальному протіканні вагітності, після 12 тижня, коли встановлюється гематогенний тип харчування плода, при певних обставинах, порушується гемато-плацентарний бар’єр і еритроцити плода можуть попасти в кровоплин матері, запускаючи незворотній процес сенсибілізації.

Така ситуація майже ніколи не виникає при першій вагітності. Але якщо резус-негативна жінка народила резус-позитивну дитину, у неї в крові залишаються антитіла та імунні клітини пам’яті. Саме вони запустять процеси, що викликають резус-конфлікт при наступній вагітності, який може в свою чергу призвести до загибелі плоду чи новонародженого від гемолітичної хвороби.

При проведенні профілактики спеціальними препаратами антирезусного імуноглобуліну, цей ризик знижується з 16% до 0,2%, тобто приблизно в 80 разів.

Як виникають антитіла

Еритроцити плоду і матері під час вагітності зазвичай не змішуються, це відбувається під час пологів. Але така ситуація можлива при: самовільному викидні, аборті, позаматковій вагітності, будь-якій кровотечі під час вагітності чи пологів, іевазивних діагностичних чи лікувальних маніпуляцій під час вагітності (біопсія хоріона, аиніоцентез, кордоцентез, серкляж, редукція числа ембріонів при багатоплідній вагітності, поворот плода на голівку при тазовому передлежанні), абдомінальній травмі, загибелі плоду при даній вагітності, перенесеному гострому вірусному захворюванні (в тому числі torch інфекції), а також при переливанні препаратів крові без урахування резус-належності в анамнезі.

Всі ці фактори є потенційним ризиком для резус-негативної жінки, оскільки в її крові з високою вірогідністю можуть з'явитися антитіла, які потім будуть негативно впливати на плід, викликаючи у нього тяжкі патології.

Чи можливе лікування

Якщо розвинулася гемолітична хвороба, це вимагає складного і дороговартісного лікування, що включає в деяких випадках замінне (обмінне) переливання крові у плода, яке доступне тільки в поодиноких клініках. За відсутності можливості провести цю маніпуляцію, такі ситуації закінчуються, як правило, загибеллю плоду / дитини. В інших ситуаціях, замінне переливання крові проводиться вже новонародженому в складі комплексної інтенсивної терапії, яка може вести за собою інші, не менш тяжкі ризики.

Звідси маємо висновок, що профілактувати резус-конфлікт легше і безпечніше, ніж потім лікувати його наслідки – гемолітичну хворобу плода та новонародженого.

Як проводиться профілактика

Не допустити появу антитіл можна і потрібно за допомогою антирезусного імуноглобуліну. Рекомендації по введенню цих препаратів вказана в зарубіжних та вітчизняному протоколах: по 300мкг (1500МО) внутрішньом’язово в період 28-32 тижні вагітності та протягом 72 годин після пологів. Попередньо необхідно провести дослідження крові на відсутність антитіл. Якщо вони вже є, профілактика не допоможе тому не показана.

Імуноглобулін вводиться не тільки під час пологів. Будь-яке переривання вагітності, включаючи позаматкову, у резус-негативної жінки є показанням до проведення профілактики.

Імуноглобулін вводиться також протягом 72 год. Після будь-яких потенційно сенсибілізуючих подій, таких як:

-самовільний викидень,

-аборт,

-позаматкова вагітність,

-будь-яка кровотеча під час вагітності чи пологів,

-інвазивні діагностичні чи лікувальні маніпуляції під час вагітності (біопсія хоріона, амніоцентез, кордоцентез, серкляж, редукція числа ембріонів при багатоплідній вагітності, поворот плода на голівку при тазовому передлежанні),

-абдомінальна травма,

-загибель плоду при даній вагітності,

-переливання препаратів крові без урахування резус-належності в анамнезі.

Доступність антирезусних імуноглобулінів в Україні

В Україні, як і в інших цивілізованих країнах, препарати імуноглобуліну доступні всім, кому вони необхідні. Цього року в Україні держава закупила і перерозподілила по регіонам препарати антирезусного імуноглобуліну в об’ємі 100% потреби. Це означає, що кожна резус-негативна вагітна жінка, яка потенційно виношує резус-позитивного малюка, може отримати цей препарат безкоштовно в будь-якому пологовому будинку чи жіночій консультації країни в тій кількості, яка їй необхідна!

Кожна жінка до початку статевого життя повинна дізнатися, який у неї резус-фактор. І якщо у неї резус-негативна кров, потрібно враховувати можливі проблеми з резус-конфліктом і знати про методи їх профілактики.

Зараз в соціальних мережах стало популярно порівнювати введення імуноглобулінів з вакцинацією. Однак нерозуміння процесів, які характерні для резус-негативних жінок, і пов'язаних з цим ризиків, можуть стати причиною трагедії.

Як результат, багато жінок довіряють теоріям змов і любителям ставити під сумнів всі досягнення медицини одночасно та ставлять під загрозу життя своєї ще не народженої дитини, не усвідомлюючи цього.

Чому важлива своєчасна профілактика

Терміни введення вакцин зазвичай можуть зміщатися. Це не настільки критично, оскільки ймовірність захворіти на такі хвороби, як, наприклад, дифтерія або правець, невисока. Також є можливість провести їх успішне лікування, хоч і не у всіх випадках.

Якщо ж не ввести своєчасно антирезусний імуноглобулін, то в крові з'являться антитіла. І якщо вони вже утворилися, то профілактика стає безглуздою. Це означає високу ймовірність виникнення гемолітичної хвороби плода та новонародженого зі зростанням ризику при кожній повторній вагітності. Потенційно це захворювання може призвести до інвалідизації, коли дитина народжується з тяжкою токсичною чи гіпоксичною ецефалопатією, поліорганною недостатністю, іноді несумісними з життям. В деяких випадках це призводить до смерті плода.

Дізнатися під час вагітності, який резус-фактор у плода – позитивний чи негативний дорого, не всім доступно та тяжко через складність процедури та її небезпечність. Тому своєчасна профілактика залишається єдиним надійним, безпечним і безкоштовним способом уникнути розвитку резус-конфлікту і народити здорову дитину.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки