3 профілактичні рішення для успішної боротьби з курінням

3 профілактичні рішення для успішної боротьби з курінням

Провідні фахівці в галузі боротьби з тютюнопалінням протягом останнього десятиріччя обговорюють боротьбу з курінням і шляхи вирішення цієї проблеми на щорічних форумах, одним із яких є Global Forum on Nicotine (GFN). Що стало науковим підґрунтям для цьогорічних дискусій фахівців у рамках Форуму? Де прогресивний світ шукає чарівну паличку, що допоможе курцям зберегти здоров’я та прожити довгі роки?

Ольга Срібна - кардіолог, аритмолог, старший науковий співробітник відділу клінічної аритмології та електрофізіології ДУ "ННЦ "Інститут кардіології, клінічної та регенеративної медицини ім. акад. М. Д. Стражеска" НАМН України.

Одним із найбільш поширених факторів розвитку та прогресування низки тяжких хронічних захворювань є тютюнопаління (ТП), що згідно із даними, оприлюдненими на 73-й сесії Генеральної Асамблеї ООН (2018 р.), є причиною смертей 8 млн осіб щороку у всьому світі1.

Відео дня

Основні методи для зниження негативного впливу куріння на здоров’я визначені у законодавчих актах Рамкової конвенції ВООЗ по боротьбі з тютюном (РКБТ). Однак слід зазначити, що ці законодавчі антитютюнові акти та запроваджені в світовій практиці методи боротьби з тютюнопалінням в основному мають репресивний характер і з кожним роком все більше втрачають свою ефективність стосовно зменшення поширеності куріння та позитивного впливу на здоров’я населення.

Сьогодення диктує необхідність розробки та впровадження в практику, зокрема медичну, нових підходів лікування тютюнової залежності. Саме тому представники світової медичної спільноти, фахівці в сфері нейрофізіології та профілактичної медицини все більше уваги приділяють новому підходу, визначеному як стратегія зниженого ризику або, як називають лікарі, стратегія зменшення шкоди.

Якщо традиційний підхід до боротьби з курінням полягає у повній відмові від цієї звички, то стратегія зниження ризику направлена на усунення впливу дії токсичних речовин, котрі утворюються під час згоряння тютюну і паперу та задоволення адиктивного потягу за рахунок надходження чистого нікотину.

Поява нових категорій тютюнових продуктів (таких як нікотинові паучі, снуси, системи для нагрівання тютюну, електронні сигарети) мала трансформувати боротьбу з курінням, аби перейти від радикально-примусового підходу ("кидай, або помри") до зваженого й інклюзивного, коли курцю пропонують різні методи допомоги у боротьбі зі шкідливою звичкою.

У рамках GFN 2024 коаліція прихильників застосування стратегії зниженого ризику акцентувала увагу на тому, що блокування впровадження та застосування альтернативних продуктів доставки нікотину, котрі можуть запобігти смертності серед курців, суперечить насамперед місії РКБТ як глобальної угоди, котра прийнята в більшості країн світу. Експерти наголошували, що необхідно розробити та застосовувати більш прагматичну кампанію для зниження шкоди від куріння замість повної заборони догматичної РКБТ.

Лейтмотив GFN 2024, який базується на даних клінічних досліджень, проведених у багатьох европейських країнах, можна сформулювати так: "Курці мають право на доступ до менш шкідливих альтернатив курінню, а РКБТ ВООЗ повинна зосередитись на реальній допомозі".

Експерти заявляють, що повна відмова від куріння має свої переваги, але застосування стратегії зниженого ризику відіграє значну роль у зменшенні рівня захворюваності та смертності в тих випадках, коли відмова від куріння неможлива. Ця концепція добре відома та довела свою ефективність під час лікування алкогольної залежності та зловживання психоактивних речовин, починаючи з 2008 року.

Проте є й доведені переваги впровадження стратегії зменшення шкоди в боротьбі з традиційним курінням на рівні урядів найбільш розвинутих країн. Наприклад, Національна служба охорони здоров’я Великої Британії виступає за використання електронних сигарет замість шкідливих традиційних сигарет, а у квітні 2023 року уряд оголосив про програму Exchange to Quit Smoking, яка надасть безоплатні стартові набори для електронних сигарет майже 1 мільйону курців, що зробить її першою у світі такою програмою.

Уряд Великої Британії також планує консультації щодо того, як змусити виробників сигарет розміщувати поради щодо відмови від куріння на пачках, а вагітним жінкам у рамках урядової програми буде запропоновано до 400 фунтів стерлінгів за відмову від куріння. Це є гарним прикладом всебічного застосування стратегії зменшення ризиків на відміну від примусової заборони.

Прагматичні та зважені підходи (заохочування людей переходити на менш шкідливі альтернативи) можуть демонструвати і позитивні економічні результати. Анджей Фаль, завідувач кафедри алергології, легеневих захворювань Національного інституту медицини у Варшаві, зазначив, що економічний вплив куріння на суспільство величезний і має не менш руйнівні непрямі витрати на продуктивність праці та систему охорони здоров'я. "Це дуже важкий тягар для багатьох країн. Витрати, пов'язані із супутніми захворюваннями, включаючи лікарняні та втрату продуктивності на робочому місці, становлять значний тягар для багатьох країн", – зазначає професор.

На думку Фаля, доцільно застосовувати три різні рівні втручання – це "первинна профілактика, яка включає в себе просвітницьку роботу серед населення і ухвалення цільових фіскальних заходів, таких як акцизи на сигарети; вторинна профілактика, яка зосереджена на ранньому виявленні захворювань, пов'язаних із курінням; і остання профілактика, яка включає в себе лікування та зменшення шкоди для хронічних курців".

Для досягнення результатів, нагадав Фаль, необхідна більш тісна міжнародна координація та використання оподаткування пропорційно до типу продукту. "Ми знаємо, як використовувати податки, ми знаємо, як запроваджувати державні заборони, ми знаємо, що таке зменшення шкоди, але, незважаючи на це, ми програємо війну з сигаретами", – підсумував він.

Серед найсильніших доповідей, які звучали на цьогорічному GFN форумі у Варшаві, був голос онколога та хірурга Фернандеса Буено. Експерт наполягав на тому, що "найкраще та найбезпечніше – це не курити і не вживати нікотин", але це щось утопічне, тому що є люди, які не можуть кинути цю звичку ні за допомогою ліків ("цистицин", також вареніклін), ні за допомогою нікотинових пластирів, ні за допомогою інших процедур.

Крім того, деякі курці через свій стан здоров'я (пацієнти з психічними розладами, вагітні жінки або особи, котрі страждають на ожиріння), не є кандидатами на фармакологічну терапію для відмови від куріння, і в цих випадках "нові альтернативи нікотину можуть бути хорошим варіантом".

Слід зазначити, що результати застосування альтернативних засобів доставки нікотину, представлені європейськими фахівцями на GFN 2024, базуються на клінічних дослідженнях і багаторічних науково-обґрунтованих спостереженнях.

Якщо говорити про висвітлення проблеми епідемії тютюнокуріння,, то слід відзначити і роль українських фахівців, зокрема кардіологів, пульмонологів, акушерів-гінекологів, дерматовенерологів. Представники української медичної спільноти беруть активну участь не лише як учасники міжнародних форумів, але й проводять власні клінічні дослідження щодо застосування стратегії зниженого ризику в практиці зменшення негативного впливу куріння на показники громадського здоров’я та смертності, результати яких висвітлюють у публікаціях європейських наукових видань і на міжнародних симпозіумах.

disclaimer_icon
Важливо: думка редакції може відрізнятися від авторської. Редакція сайту не відповідає за зміст блогів, але прагне публікувати різні погляди. Детальніше про редакційну політику OBOZREVATEL – запосиланням...
disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки