Вчений висміяв статтю про генетику, яка приголомшила мережу

38,1 т.
Вчений висміяв статтю про генетику, яка приголомшила мережу

Науковий співробітник Інституту геронтології НАМН Олександр Коляда пояснив, що не так зі статтею про генетику, яка в лютому 2017 року одержала великий резонанс у соцмережі і розійшлася по багатьох інтернет-ресурсах.

Свій коментар Коляда дав "МедОбозу. Обозреватель".

Для початку наведемо саму статтю, опубліковану блогером Євгеном Левітовим:

Вона зібрала понад 8 тис. лайків і близько 11 тис. репостів.

Коляда ж стверджує, що частина доказів у зазначеній статті - помилкові.

"Генетика інтелекту - відносно розвинена наука. Нічого спільного немає з тим, що пише цей автор. Питання крові завжди викликало гострий інтерес. Особливо, коли мова заходить про процеси, які приховані від наших очей. В галузі генетики таких питань дуже багато", - зазначає вчений.

Відео дня

За його словами, зі шкільного курсу біології люди повинні пам'ятати, що є ознаки, які передаються по батьківській лінії, є - які по материнській.

"У школі ці приклади розглядають для ілюстрації того, що ознаки закодовані в наших хромосомах, які різні в чоловічої і жіночої статі", - зазначає Коляда.

На практиці, за його словами, ознак, які успадковуються від батька синові, або від матері дочці - критично мало.

"Причин тому кілька. Перша - абсолютна більшість ознак людини, які ви можете перерахувати, визначаються великою кількістю генів, а вони розкидані по різних хромосомах", - говорить український вчений.

У результаті цього такі складні ознаки, як зріст (за який відповідає більше 200 генів), схильність до інсульту (більше 50 генів) й інтелект (більше 250 генів) успадковуються настільки складно і комплексно, що внесок кожного з батьків невіддільний від вкладу другого з батьків.

"Уявіть потенційно конфліктну ситуацію, коли одразу дві господині варять борщ разом, обговорюючи під час цього всі тонкощі рецепту. У борщу є шанс вийти смачним, але ніяк не можна буде приписати всю заслугу цього одній із господинь", - розповідає експерт.

За словами Коляди, багато років тому була теорія про те, що досить велика частина генів, пов'язаних з інтелектом, знаходяться саме на Х-хромосомі.

"Велика частина - це значить 15% від усіх відомих на той момент генів. Х-хромосома передається від батька до дочки і від матері до дочки або сина, але не від батька до сина. На підставі цього виникло безліч безглуздих спекуляцій, які говорять про те , що інтелект чоловік може успадкувати тільки від своєї матері, який вона, у свою чергу, успадкувала від свого батька. Це не так, тому що мова йде лише про 15% генів, пов'язаних з інтелектом, які неодмінно розбавити іншими генами, отриманими як від батька, так і від матері", - стверджує вчений.

За його словами, другий момент тут у самих генах інтелекту.

"Справа в тому, що гени не є вирішальними у формуванні таких складних ознак, як характер, переваги в політиці або розумові здібності. Вони відповідають в основному за особливості будови мозку і протікання хімічних процесів у ньому", - стверджує Коляда.

"Гени створюють субстрат, а навколишнє середовище на цьому субстраті розвиває всі перераховані властивості. У питаннях рис характеру й інтелекту загальновизнаною є така послідовність важливості факторів: навколишнє середовище - вплив батьків і виховання - генетичні фактори. У разі явних патологій генетика виходить на перший план, але це відбувається, коли мова йде про зовсім грубі порушення в формуванні мозку. Генетика завжди грає роль, і це дивно, але ця роль не завжди головна", - підсумовує вчений.

Як раніше повідомляв "Обозреватель", генетики отримали гормон, який спалює жир у будь-якої людини.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки