Чи є менш шкідливі альтернативи сигаретам? Думка лікарів

56,9 т.
Чи є менш шкідливі альтернативи сигаретам? Думка лікарів

Український парламент готується змінити підхід до оподаткування для сигарет та тютюнових виробів для електричного нагрівання (ТВЕН), встановивши різні ставки акцизів на ці товари. Згідно з законопроектом, мінімальний акциз на сигарети зростатиме на 5% щороку, досягнувши в 2028 році розміру 90 євро, а ставка акцизного податку на ТВЕН за 3 роки має підвищитися до 72 євро. Через 5 років акциз на ТВЕН буде на 20% нижчим порівняно із сигаретним. Такий підхід відповідає сучасній європейській практиці.

Ключовим у цьому рішенні Верховної Ради є стратегія зниження шкоди. Вона передбачає, що більш шкідливі продукти для людини чи навколишнього середовища оподатковуються за вищими ставками, а менш шкідливі – за нижчими. Україна, як і інші країни світу, має використовувати економічні важелі для стимулювання переходу з більш шкідливих сигарет на ТВЕН та інші альтернативи сигаретам.

Досвід розвинених країн свідчить, що перехід курців з сигарет на менш шкідливі альтернативи є ефективним інструментом боротьби з курінням. Що кажуть лікарі про перехід з сигарет на тютюнові вироби для електричного нагрівання?

Відео дня

Ганна Комісаренко, лікар-онколог, хіміотерапевт

Усі знають і розуміють зв'язок між виникненням раку легень та сигаретами. Але легені – далеко не єдина мішень, в яку потрапляють тютюнові смоли та продукти горіння. Від 40 до 60% ракових пухлин порожнини рота, стравоходу і гортані пов'язані з курінням у комбінації зі зловживанням алкоголем. Значний відсоток пухлин сечового міхура та підшлункової, шлунку та шийки матки переважно викликані тими ж факторами ризику. Війна в прямому та переносному сенсі стала раковою пухлиною на тілі нашої країни. Понад 2 роки ми живемо в умовах постійного стресу та підвищеної тривожності. Але як кинути курити сигарети, коли тебе постійно трясе від стресу? Більшість розвинених країн досягли зниження захворюваності на рак легень та інші форм раку, пов'язані з куріння сигарет, дотримуючись стратегії "зниження шкоди". Вони припинили демонізувати нікотин – речовину, що власне й викликає залежність, та поступово впровадили бездимні альтернативні системи доставки нікотину, які виключають канцерогенний процес горіння. Єдина мета цієї стратегії, з медичної точки зору, - поступова повна відмова від куріння. Українським лікарям варто приділяти більше уваги вивченню чисельних іноземних досліджень та спиратися у своїй практиці на стратегії, які доводять свою ефективність.

Анна Баранішина, лікар-рентгенолог

Проблема низької обізнаності медичної спільноти щодо використання стратегії зниженого ризику стає не тільки причиною конфліктів між сторонами, що підтримують протилежні думки, а й шкодить пацієнтам.

У 2020 році командою лікарів та науковців з України було проведено дослідження, в якому я брала участь як клініцист-рентгенолог. Моєю зоною відповідальності були дослідження комп'ютерної томографії легень курців та пацієнтів, що використовували систему нагрівання тютюну. Отримані дані переконливо свідчили на користь системи, де виключено процес горіння. Дані були опубліковані та представлені на міжнародній медичній конференції (PDF-версія статті опублікована наприкінці тексту).

Вадим Жежера, військовий медик

У терапевтичній практиці куріння є головним фактором ризику розвитку низки захворювань. Тому профілактична та освітня робота з пацієнтами-курцями є невід'ємною частиною прийому сімейного лікаря. Заклики до раптової відмови від багаторічної залежності викликають лише недовіру до лікаря та бажання наступного разу приховати цю звичку. Для дорослих, які курять, повний перехід від сигарет до продуктів нагрівання тютюну (де виключено процес горіння) може зменшити вплив багатьох шкідливих хімічних речовин. Однак важливо, щоб вони повністю перейшли з сигарет на продукт зменшення ризику: довгі періоди подвійного використання можуть призвести до шкоди здоров'ю, подібної до шкоди від виключного використання сигарет або на додаток до неї. На сьогоднішній день Управління з продовольства і медикаментів США - FDA -дозволило 27 продуктів і пристроїв для електронних сигарет зі смаком тютюну та ментолу . Ці продукти пройшли ретельну наукову перевірку, включаючи токсикологічну оцінку, і FDA визнала відповідність встановленим стандартам охорони здоров’я. Тому я підтримую перехід на альтернативні продукти як прогресивну стратегію, якої дотримуються багато розвинених країн.

Ірина Попова, лікар-дерматовенеролог, трихолог

Найпоширеніший і, мабуть, найбільш очевидний процес, асоційований з курінням – передчасне старіння. "Обличчя курця" показово виражене зморшками, зхудлими рисами, контурами кісток, атрофічними процесами, сірим кольором обличчя. На фоні хронічного стресу, в якому перебувають українці, дерматологічні прояви, асоційовані з курінням, лише загострюються. Для пацієнтів, які мають багаторічну залежність та не здатні раптово кинути курити, розроблено системи нагрівання тютюну, де виключено процес горіння, який саме й викликає ці зміни на шкірі. Це підтверджено численними дослідженнями. Тому я підтримую ініціативу зменшення ризику, яка з великою вірогідністю має спонукати людину остаточно позбутися згубної звички в майбутньому.

Сергій Бакшеєв, акушер-гінеколог

Проблема тютюнозалежності актуальна й в акушерсько-гінекологічній царині. Декларовані ВООЗ 12% жінок, які продовжують курити, виношуючи дитину — цифра відносна. На жаль, оперувати українською статистикою поки не доводиться, але за неофіційними даними, до повномасштабного вторгнення курили приблизно 9% жінок, а на сьогодні цей відсоток відчутно більший.

Через психологічний тиск від медичного персоналу щодо куріння до настання та під час вагітності іноді вагітні не кажуть лікарям про шкідливу звичку, що заважає реалізації концепції мінімізації ризику від куріння під час вагітності.

На теперішній час курці у Великій Британії використовують приблизно 2,8 мільйонів електронних засобів, багато з них відзначають, що саме вони допомогли їм кинути палити. У Британії розроблено інструктаж на основі досліджень контрольної групи вагітних, які курять і мають за мету надати звіт про результати використання електронних цигарок або систем нагрівання тютюну під час вагітності.

Вважаю, що ми також маємо йти прогресивним шляхом та надавати вагітним, котрі курять, кваліфіковану допомогу: не залякувати, а давати науково обґрунтовані відповіді щодо продуктів зниженого ризику заради здоров'я майбутніх дітей.

Євген Симонець, торакальний хірург, пульмонолог, голова ГО "Всеукраїнський респіраторний клуб"

Як лікар-пульмонолог, я ледь не щодня стикаюсь із наслідками куріння сигарет у своїх пацієнтів та щиро переконаний, що сигарети є одним із найбільших ризиків, з якими легально стикається людина. Тому доступ до цих продуктів має бути максимально обмежений та контрольований задля попередження проблем не лише із дихальною системою, а і усього організму, тим паче для молоді та людей, які не вживають нікотин.

Проте я реаліст і стикаюсь із тим, що курці часто відкидають попередження лікаря про необхідність відмови від куріння, не вважаючи віддалені наслідки достатньою мотивацією для зміни способу життя. Саме тому мені як спеціалісту життєво важливо надати пацієнту різні опції для мінімізації шкоди від вдихання тютюнового диму, посилаючись на наукові дані та дослідження. Мова йде про перехід на менші шкідливі альтернативи сигаретам, зокрема, на тютюнові вироби для електричного нагрівання тощо. Важливо зазначити, що мова йде лише про курців, не мотивованих на відмову, у випадку, якщо я бачу повне ігнорування застережень та відсутність діалогу для пошуку опцій по відмові від куріння.

Нижче зібрано ряд незалежних досліджень, виконаних різними держорганами, що цікавились питанням альтернатив.

  1. У 2020 році Управління з контролю за продуктами й ліками США (FDA) дозволило продавати систему нагрівання тютюну як тютюновий продукт із модифікованим ризиком на основі ретельної оцінки всіх доступних наукових доказів. Крім того, агентство дійшло висновку, що "суттєве зниження шкідливих речовин і висновки токсикологічних досліджень з достатньою ймовірністю призведуть до зниження ризику захворюваності та смертності, пов’язаної з тютюном".
  2. Public Health England (PHE) і його наступник, Office for Health Improvement and Disparities (OHID), є державними установами Великої Британії, які відповідальні за захист і покращення здоров’я. У своєму огляді наукових доказів у 2018 році агентства дійшли висновку: "Порівняно з сигаретами тютюнові вироби для нагрівання, швидше за все, завдають користувачам і перехожим впливу меншого рівня твердих часток і шкідливих і потенційно шкідливих сполук".
  3. Комітет Великобританії з питань токсичності хімічних речовин у харчових продуктах, споживчих товарах і навколишньому середовищі (COT) є незалежним науковим комітетом, який консультує уряд Великобританії з питань, що стосуються токсичності хімічних речовин. У 2017 році COT Великобританії провів огляд наявних доказів щодо систем нагрівання тютюну і дійшов висновку, що: [...]існує ймовірне зниження ризику для курців, які вирішать використовувати ТВЕН порівняно з продовженням куріння сигарет.
  4. Національний інститут громадського здоров’я та навколишнього середовища (RIVM) Міністерства охорони здоров’я Нідерландів проводить незалежні наукові дослідження для консультування уряду з питань охорони здоров’я. У 2020 році RIVM порівняв аерозоль ТВЕН і сигаретний дим та дійшов висновку: "Загалом, видається виправданим висновок, що споживання ТВЕН замість сигарет буде пов’язане зі значним збільшенням очікуваної тривалості життя для підгрупи курців, які помруть від раку".
  5. Вища рада охорони здоров’я (SHC) Бельгії при Федеральній державній службі охорони здоров’я провела у 2020 році оцінку ризику ТВЕН для курців і некурців і надала вказівки для розробників політики у сфері охорони здоров’я. SHC дійшов висновку, що ТВЕН, хоча й не безпечні, мають більш сприятливий профіль токсичності, ніж сигарети.
disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки