Чи потрібно вакцинувати дітей від COVID-19

Чи потрібно вакцинувати дітей від COVID-19

В умовах пандемії COVID-19 все ще відкритим залишається питання, чи потрібно вакцинувати дітей. Крім проведення необхідних клінічних випробувань, які підтверджують безпеку та ефективність препарату, важливо оцінити, переважують чи переваги ризики. Ще одним аспектом у сучасному світі є дефіцит вакцин, що ускладнює пошук оптимального рішення.

Вакцини проти COVID-19 для дорослих виявилися надзвичайно ефективними. Є всі підстави очікувати, що вони виявляться настільки ж ефективними й для захисту дітей. Попередні дослідження у підлітків вказують на високий рівень вироблення антитіл і ефективність 93-100% у запобіганні COVID-19. Це стало основою для дозволу їх застосування у Великобританії, США та інших країнах.

Фактори, що визначають необхідність вакцинації дітей

У літніх людей переваги вакцин проти COVID-19 явно переважують рідкісні побічні ефекти. Але у дітей є кілька ключових відмінностей.

Відео дня

По-перше, дуже мало даних про рідкісні побічні ефекти. Сьогодні в ході рандомізованих випробувань вакцини отримали тільки близько 3500 підлітків. Ці випробування не призначені для виявлення рідкісних побічних ефектів. Наприклад, Центри з контролю і профілактиці захворювань уряду США нещодавно виявили ризик міокардиту у підлітків, які отримали мРНК-вакцини від COVID-19 (приблизно 56-69 випадків на 1 млн доз вакцини). Поки невідомо, чи виникнуть інші ускладнення.

Це особливо важливо, якщо з'являться повідомлення про серйозні ускладнення, оскільки це може завдати шкоди широкій програмі імунізації. Довіра суспільства до вакцинації може бути легко поставлена під загрозу, що призведе до сплеску хвороб, які можна попередити за допомогою вакцин.

По-друге, потенційна користь для дітей набагато менше. У більшості дітей, хворих COVID-19, хвороба протікає легко. Низькі ризики госпіталізації та смерті (близько двох випадків на 1 млн дітей у Великобританії), а також рідкісний мультисистемний запальний синдром. Є також непрямі ефекти (наприклад, перерване навчання) і потенційний довгий COVID. Однак важкий перебіг COVID-19 зустрічається значно рідше, ніж у дорослих.

Чи переважають переваги ризики

У дітей з деякими хронічними або гострими серйозними захворюваннями, ймовірно, користь перевищує ризики, і тому ці діти повинні мати доступ до вакцини. Але щодо здорових дітей в цей час ніхто не може бути впевнений.

Глобальна нерівність

Деякі люди піддаються набагато більш високому ризику зараження COVID-19, ніж здорові діти. У більшості країн з низьким рівнем доходів повністю вакциновано менше ніж 5% населення. Непал, який зіткнувся з серйозним сплеском Delta-варіанту, призупинив свою програму вакцинації в минулому місяці через відсутність вакцин і інфраструктури.

Деякі експерти стверджують, що кількість доз, необхідних для вакцинації дітей в країнах з високим рівнем доходу, невелика. Але в багатьох країнах все літнє населення з груп ризику могло б бути вакциновано, якби вони отримали кількість доз, еквівалентну числу школярів таких країн, як Великобританія.

Що змінюється з поширенням Delta-варіанту

За даними міністерства охорони здоров'я країни, в Ізраїлі близько 50% нових випадків інфікування відбувається серед дітей. Дослідники з Шотландії також виявили, що випадки захворювання Delta частіше зустрічаються в молодших вікових групах. У Великобританії дослідження, яке все ще очікує експертної оцінки, показало, що COVID-19 зараз в п'ять разів більше поширений серед дітей у віці 5-12 років і молодих людей 18-24 років, ніж серед людей старше 65 років (варіант Delta зараз становить до 99% випадків коронавірусу в Великобританії, за даними Public Health England.) Згідно з цим дослідженням, більшість молодих людей, які недавно заразилися, що не були вакциновані.

За словами колишнього комісара Управління з контролю за продуктами та ліками США Скотта Готтлиба, діти та школи стають центрами поширення COVID-19. Ймовірно, це буде одним з вирішальних факторів при прийнятті рішення щодо вакцинації дітей.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті призначені для загального інформаційного використання і не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти "MedOboz", гарантують, що весь контент який ми розміщуємо, публікується і відповідає найвищим медичним стандартам.Наша мета в максимально якісному інформуванні пацієнтів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань для їх своєчасного звернення на очну консультацію до лікаря.

Популярні лікарі

Ліки