Чи забезпечує клітинний імунітет тривалий захист від COVID-19

Чи забезпечує клітинний імунітет тривалий захист від COVID-19

Імунологічною пам'яттю називають здатність імунної системи швидко і цілеспрямовано розпізнавати знайомий організму антиген і швидко ініціювати відповідну імунну відповідь. Т- і В-клітини відіграють головну роль у боротьбі з інфекціями та, що особливо важливо, у встановленні довгострокового імунітету.

Деякі Т-і В-клітини діють як клітини пам'яті, зберігаються роками або десятиліттями, заряджені і готові повторно викликати більш широку імунну відповідь, якщо їх патоген-мішень знову потрапить до організму. Саме ці клітини уможливлюють по-справжньому тривалий імунітет.

В опублікованому у лютому в журналі Science дослідженні оцінювалася проліферація антитіл, а також Т- і В-клітин у 188 осіб, які перехворіли на COVID-19. Не дивлячись на те, що титри антитіл впали, Т- і В-клітини пам'яті були присутні протягом восьми місяців після зараження. В опублікованому 27 квітня в MedRxiv препринті інше дослідження, проведене у когорті приблизно такого самого розміру, показало аналогічні результати.

Відео дня

На думку Моніки Ґанді, лікарки-інфекціоністки і професорки медицини Каліфорнійського університету у Сан-Франциско, є докази того, що Т-і В-клітини можуть забезпечувати довічний захист від деяких захворювань, подібних COVID-19. Добре відома стаття Nature від 2008 року показала, що 32 людини, які народилися у 1915 році або раніше, через 90 років все ще зберігали певний рівень імунітету проти штаму грипу 1918 року.

У документі, опублікованому в журналі Nature у липні 2020 року, було виявлено, що 23 пацієнти, які одужали від важкого гострого респіраторного синдрому, через 17 років після зараження SARS-CoV-1 під час епідемії 2003 року всі ще мали CD4 і CD8 Т- клітини. Більш того, деякі з цих клітин показали перехресну реактивність проти SARS-CoV-2, попри те, що учасники не повідомляли про історію хвороби COVID-19.

Ці докази належать до періоду до пандемії COVID-19, і сьогодні немає остаточних висновків про роль Т- і В-клітин в імунітеті проти коронавірусу. Наприклад, відомо, що Т-клітини допомагають В-клітинам швидко виробляти високоафінні антитіла при повторному заражені. Поки неясно, яке значення має те, що сироваткові антитіла мають коротке життя і швидко зменшуються, якщо клітини, що виробляють їх, прижилися і готові до роботи.

Як співвідноситься природний імунітет з імунітетом, індукованим вакциною

Різні дослідження показують, що після зараження COVID-19 виникає імунна відповідь з участю Т- і В-клітин пам'яті. Але Елінор Райлі, професорка імунології та інфекційних захворювань Единбурзького університету, зазначає, що імунна система людей по-різному реагує на природну інфекцію. За її словами, імунна відповідь після вакцинації набагато більш однорідна. У більшості людей зазвичай спостерігається дійсно хороша відповідь після вакцинації. Дані клінічних випробувань провідних вакцин-кандидатів показали реактивність Т-і В-клітин.

Чи має значення вакцинація для тих, хто вже перехворів COVID-19

Є деякі свідчення того, що вакцинація може підвищити імунітет у людей, які раніше були інфіковані SARS-CoV-2 та одужали.

У листі, опублікованому в Lancet у березні, обговорюється експеримент, в ході якого 51 медичному працівнику у Лондоні була введена одноразова доза вакцини Pfizer. Половина медичних працівників раніше вилікувалася від COVID-19, і саме у них відзначалося найбільше зростання антитіл проти шипового білка вірусу – більше ніж в 140 разів у порівнянні з піковими рівнями до вакцинації.

Чи потрібні бустерні дози

Згідно з останніми даними, опублікованими в журналі Nature 28 червня, мРНК-вакцини Pfizer-BioNTech і Moderna, викликають стійку імунну реакцію в організмі. Вона забезпечує захист від COVID-19 протягом багатьох років. Таким чином імунізованим мРНК-вакцинами бустери, швидше за все, не будуть потрібні за умови, що SARS-CoV-2 і його варіанти не будуть надто відрізнятися від нинішнього стану.

Дослідники не вивчали ефективність векторних вакцин, таких як Johnson & Johnson, однак вони припускають, що імунна відповідь буде менш стійкою, ніж після застосування мРНК-вакцин.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки