Чому терапія та ліки не ефективні при відмові від куріння?

Чому терапія та ліки не ефективні при відмові від куріння?

Коли у 50-60-х роках минулого століття було визнано небезпеку куріння сигарет, лікарі розраховували, що тютюн, як будь-який інший екологічний токсин, поступово витіснять з ринку, як це зробили зі свинцем та азбестом. Наразі неможливо купити свинцеві труби, етилований бензин чи азбестові гальмівні накладки. Однак сигарети й нині доступні в магазинах у кожній країні.

Чому медичні стратегії проти куріння не працюють і що можна зробити краще? Про це розповідає Джон Ойстон, лікар-анестезіолог.

На думку лікаря-анестезіолога із Торонто Джона Ойстона, саме медикалізація терапії куріння - це одна з найвагоміших причин, чому так багато людей продовжують курити. "Кинути курити було б простіше, якби це розглядалося як вибір споживача, а не медична процедура", - впевнений експерт.

Відео дня

Лікарі навіть створили клінічний стан під назвою "розлад, пов'язаний із вживанням тютюну". На думку експерта, медикалізація вживання тютюну таврує курців сигарет як пацієнтів, які потребують лікування, характеризуючи їх ірраціональними "залежними", не здатними контролювати свої дії.

Чому терапія та ліки не ефективні у відмові від куріння?

За Кокранівською базою даних, яка ґрунтується на наукових дослідженнях, якщо 100 людей спробують кинути курити, не вживаючи жодних ліків чи нікотину, це, швидше за все, спрацює лише для шести із них. При використанні препарату варенікліну ймовірність успіху складе 12-16%, цитизину - 10-18% і лише 9% при вживанні бупропіону. Принаймні два препарати із вищезазначених мають небажані побічні ефекти.

У разі нікотинозамісної терапії (НЗТ), включаючи пластирі та жувальну гумку, рівень успіху складе всього 8-9%. Оскільки використовуючи одну форму НЗТ, курець вкрай повільно отримує мінімальну кількість нікотину.

Останні дослідження 2023 року із достовірною доказовою базою виявили, що нікотинові електронні сигарети допомагають більш ефективно кидати курити порівняно з традиційними НЗТ. За словами Ойстона, подальші дослідження показали, що електронні сигарети майже вдвічі ефективніші за НЗТ.

Слід врахувати, що вейпи та інші нікотиновмісні продукти можуть бути широко доступні, на відміну від прописаних ліків, які вимагають відвідування лікаря та попереднього запису, - зазначає Ойстон.

На думку експерта, це різко знижує їх ефективність на рівні населення. Прикладом ефективності нікотиновмісних продуктів може стати Великобританія, де за даними 2023 р., 2,7 млн людей повністю перейшли з сигарет на вейпи. Ці продукти тут можна купити будь-де, від автозаправок до супермаркетів. "Жодні ліки від куріння ніколи не мали навіть віддалено такого ефекту", - зазначає експерт.

Курці - не пацієнти, а раціональні споживачі

"Замість того, щоб ставитися до курців, як до пацієнтів, як щодо того, щоб розглядати їх як раціональних та розумних споживачів, які просто спантеличені й дезінформовані щодо доступних варіантів споживання нікотину?", - зазначає Ойстон.

Обираючи альтернативу сигаретам, варто врахувати причину куріння та очікування людини від "перекуру". Якщо комусь хочеться чимось зайняти руки й мати можливість вдихати шось схоже на пар, можна перейти на вейпінг, який менш шкідливий за куріння, - говорить лікар.

Якщо людині подобається запах та смак тютюну, і їй потрібна невелика порція, якої вистачить приблизно на п'ять хвилин, вона може скористатися пристроєм для нагрівання, де немає процесу горіння. Оскільки тютюн нагрівається і не згоряє, ці продукти в 10 разів безпечніші за куріння, пише автор.

Однак, якщо основною причиною куріння є отримання психологічного ефекту від нікотину, то кращою альтернативою можуть бути продукти з нікотином для перорального застосування, такі як снюс (виготовлений з тютюну), або нікотинові паучі без тютюну. Їх поміщають під ясна, де вони виділяють нікотин протягом приблизно 30 хвилин. Вони набагато безпечніші за куріння, говорить Ойстон.

Ринок нікотинових продуктів має регулювати наука

Є чимало країн, у яких дозволено широке розповсюдження вейпів, продуктів для нагрівання тютюну та перорального застосування. У кожному окремому випадку це призводить до різкого зниження куріння сигарет на рівні населення. Тим не менш, лікарі та медичні працівники, схоже, мають ірраціональні заперечення проти більш безпечних нікотинових продуктів, - зазначає Ойстон.

"Можливо тому, що вони конкурують із медичними програмами боротьби з курінням, або через відчуття, що будь-яке немедичне вживання нікотину небезпечне та аморальне", - відмітив лікар.

На думку Ойстона, поточне регулювання більш безпечних нікотинових продуктів ґрунтується на політиці, а не на науці. "У раціональному світі електронні сигарети, пристрої для нагрівання тютюну та продукти для перорального застосування мають бути такими ж доступними у продажу, як і сигарети. А відмова від куріння має бути насамперед питанням вибору споживача, а не медичного втручання", - говорить експерт.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки