Чому Україна програє в боротьбі з COVID-19

Чому Україна програє в боротьбі з COVID-19

Судячи зі статистики COVID-19 в Україні, дива не сталося. МОЗ фіксує стрімке погіршення епідситуації – менше ніж за місяць показники нових випадків збільшилися з 3,3 тис. до 16,3 тис., при цьому 98% госпіталізацій – невакциновані.

І перший, і другий факт – очевидні та прогнозовані. Якщо рік тому інформації було мало, то зараз її досить для того, щоб приймати правильні та своєчасні рішення. Але складається враження, що в ефективність вакцинації та необхідність дотримання протиепідемічних заходів не вірять не лише люди, а й ті, на кого покладена відповідальність за охорону громадського здоров'я країни.

Можливо, проблема полягає в тому, що Україну накрила хвиля інфодеміі. Відповідно до визначення ВООЗ, це явище пов'язане із занадто великим обсягом інформації, включаючи неправдиву або таку, що вводить в оману, під час спалаху захворювання. Це викликає замішання і ризиковану поведінку, яка може завдати шкоди здоров'ю.

Відео дня

Інфодемія також викликає недовіру до органів охорони здоров'я і підриває заходи громадської охорони здоров'я. Через неї посилюються або продовжуються спалахи, коли люди не впевнені в тому, що їм потрібно робити, щоб захистити своє здоров'я і здоров'я оточуючих їх людей.

Розуміючи цю проблему, Україна в складі 132 країн підписала Міжрегіональну заяву про інфодемію COVID-19. Але судячи з показників рівня вакцинації – далі підписання цього документа справа не пішла. Інакше складно пояснити, чому в Україні повністю вакциновано лише 13,6% населення. І якщо високі показники розвинених країн здаються логічними, оскільки їх система охорони здоров'я в цілому краще справляється з сучасними викликами, то чому Україна значно відстає від Чилі (73,35% повністю вакцинованих), Камбоджі (65,46%), Куби (47%) – зрозуміти складно.

The New York Daily News наводить дані, що за перші десять місяців 2021 року від коронавірусу в США померло вже більше людей, ніж приблизно за десять місяців епідемії у 2020 році. Здавалося б, це ставить під сумнів ефективність вакцинації. Але епідеміологи наполягають на тому, що вакцинація дає позитивний ефект, а проблема полягає в низькому рівні охоплення.

За словами докторки Мері Джо Трепка, професорки Міжнародного університету Флориди та завідувачки кафедри епідеміології, Дельта-варіант COVID-19 в усьому світі збільшив кількість випадків захворювання, і, згідно зі статистикою, смертність від коронавірусу в цьому році помітно вище, ніж в минулому. В Ізраїлі число летальних випадків в другу хвилю зросло на 26%, у Німеччині – на 43%, в Україні – на 51%.

На тлі цього від кабінету міністрів і прем'єр-міністра зокрема люди очікують не просто обмежень тоді, коли вже стає зрозумілим, що система охорони здоров'я не справляється з ситуацією. Для боротьби з інфодеміею повинні бути залучені лідери думок – лікарі, громадські діячі. Потрібні зрозумілі пояснення та особисті приклади того, що уряд і депутати теж вірять в ефективність вакцинації. Що у нас є план дій, який заснований на доказовій базі, який виправдовує обмеження і має конкретну мету – охоплення вакцинацією.

Наприклад, у Латвії, де ситуація багато в чому схожа з нашою і люди більше довіряють доводам антіваксерів, ніж доказовій медицині, уряд знайшов в собі сили розробити план. Нові обмеження триватимуть до тих пір, поки охоплення вакцинацією в групах ризику не дійде до 90%, а в суспільстві в цілому не перевищить 75%. Хотілося б, щоб і в Україні в цей складний період прем'єр-міністр вибрав правильні пріоритети та доклав зусиль для порятунку життів.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки