Чому вакцини від вірусів не завжди спрацьовують: дослідники знайшли відповідь

Чому вакцини від вірусів не завжди спрацьовують: дослідники знайшли відповідь

Коли ви вперше зустрічаєтесь із вірусом, ваша імунна система запам’ятовує його. Це потрібно для того, щоб наступного разу, коли вашому організму знову трапиться цей вірус, він зміг одразу дати відповідь і не дозволити вам захворіти. Такий захисний механізм називається імунітетом.

А що відбувається, коли ви стикаєтеся з іншим штамом того самого вірусу – дуже схожим на попередній, але трохи інакшим? Тоді імунна система починає виробляти антитіла до "старого" вірусу, з яким вона вже знайома, але ці антитіла вже будуть дещо модифіковані, щоб успішно боротися з іншим штамом.

Однак іноді буває, що цей механізм не спрацьовує. Ви підчепили новий штам, а ваш організм починає виробляти антитіла до старого, без жодних змін. Цей ефект, відомий під назвою "імунний імпринтинг", дослідила група вчених з Імперського коледжу у Лондоні, пише Nature.

Відео дня

Первородний гріх імунітету

Власне, феномен імунного імпринтингу відкрито у 1947 році. Джонас Солк і Томас Френсіс, розробники першої вакцини проти грипу, виявили, що у людей, які раніше хворіли на грип, а потім отримали щеплення проти новішого штаму, іноді вироблялися антитіла лише проти попереднього варіанту вірусу – того, на який вони перехворіли, а не того, від якого вони прищепилися. Тоді Томас Френсіс назвав це явище "первородним гріхом імунітету", однак зараз його вважають за краще називати імунним імпринтингом.

У зв’язку з пандемією коронавірусу проблема імунного імпринтингу знову набула актуальності. Дослідники з Імперського коледжу виявили, що у частини людей, які були вакциновані від старіших штамів SARS-CoV-2 ("Альфа" і "Дельта") при зустрічі з "Омікроном" вироблялися антитіла, які краще підходили до "Альфи" або "Дельти", а не до "Омікрону". У декого з тих, хто не вакцинувався, а перехворів на старі штами, антитіла до "Омікрону" не підходили взагалі.

За словами дослідниці Розмарі Болтон, це, ймовірно, може пояснити, чому "Омікрон" такий заразний і чому люди часто хворіють ним повторно. Її китайський колега Юньлун Цао з Пекінського університету зазначає, що оскільки штами коронавірусу з часом еволюціонували, віддаляючись один від одного, частина антитіл, яка могла боротися проти нового, чим далі – тим більше зменшується. Цао очікує, що цей ефект буде ще більш вираженим у випадку з новими підваріантами "Омікрону" – такими як, наприклад, XBB.

Вакцинуватися чи почекати?

Наразі вчені намагаються розробити "додаток" до існуючих вакцин, який допоможе організму формувати антитіла, специфічні саме до "Омікрону", а не тільки до старих штамів. Гарна новина полягає у тому, що імунний імпринтинг хоч і не захищає повністю від нових різновидів ковіду, але принаймні не погіршує перебіг хвороби у порівнянні з невакцинованими людьми.

"Краще мати хоч якийсь імунітет, аніж ніякого", – стверджує Кеті Гостік, біолог із Чиказького університету (штат Іллінойс).

Отже, вакцинуватися від вірусних захворювань необхідно. Як коронавірус, так і звичайний грип можуть завдати серйозної шкоди вашому здоров’ю, тож американська дослідниця має рацію: краще мати хоча б частковий захист від хвороби, аніж не мати його зовсім.

МОЗ України нагадує, що незважаючи на війну, всі охочі можуть безкоштовно вакцинуватися від ковіду в найближчому пункті щеплень або в центрі масової вакцинації.

Стосовно вакцинації від грипу, то вона не безкоштовна, зате, на відміну від антиковідних вакцин, деякі вакцини проти грипу можна щепити дітям вже з 3 місяців (від коронавірусу в Україні наразі вакцинують лише дітей від 5 років).

"Якщо дитина до 9 років не була вакцинована і не хворіла на грип, то потрібно дві дози вакцини з інтервалом в один місяць. Усім іншим – одна", – зазначають у МОЗ.

У будь-якому разі, навіть якщо дитина вакцинована, потрібно дбати про стійкість її імунітету. Складовими, необхідними для підтримки імунітету, є:

  • повноцінне харчування,
  • щоденні прогулянки на свіжому повітрі,
  • адекватний одяг за сезоном (не надто легкий і не надто теплий),
  • активний відпочинок,
  • регулярне провітрювання, вологість повітря не менше 40% та температурний режим не вище 22 градусів у приміщенні, де перебуває дитина.

Поки не діагностовано ГРВІ, грип або COVID-19

Дуже важливо, якщо у дитини є перші ознаки гострої респіраторної вірусної інфекції або ви впевнені, що відбувся контакт із хворою людиною, – одразу звернутися до лікаря. Лікар зможе призначити етіотропне (спрямоване на причину) противірусне лікування. Серед безпечних противірусних препаратів для дітей – сироп Флавовір на основі біофлавоноїдів для етіотропного лікування і профілактики ГРВІ та грипу, зокрема, викликаного вірусами пандемічних штамів.

Флавоноїди, що входять до складу сиропу Флавовір, діють на специфічні ферменти вірусів, і в такий спосіб:

  • ускладнюють їх проникнення в слизову оболонку дихальних шляхів,
  • пригнічують внутрішньоклітинне розмноження вірусів та розповсюдження в організмі дитини,
  • полегшують перебіг захворювання та знижують ймовірність розвитку ускладнень.

Крім того, доклінічні дослідження продемонстрували високу активність діючої речовини сиропу щодо SARS-CoV-2, яка описана в інструкції для застосування.

Нагадаємо, що при лікуванні дітей необхідно застосовувати противірусні препарати у дитячих дозах, або ті лікарські засоби, які спеціально рекомендовані для дітей. Будь-яке самолікування шкідливе для здоров’я, тому звертайтеся до лікаря.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки