США звинуватили Китай у виникненні COVID-19: нові заяви
Після дворічного розслідування підкомітет Палати представників США опублікував остаточний звіт про можливі причини виникнення та поширення вірусу COVID-19. Як зазначають представники Конгресу, результати розслідування свідчать про лабораторне походження коронавірусу в китайському місті Ухань.
Американські конгресмени також розкритикували заходи під час пандемії, включаючи носіння масок, дистанціювання та локдауни. Експерти вже називають доповідь своєрідною дорожньою картою, не лише для відповідей на поточні питання щодо COVID-19, а й для підготовки до майбутніх пандемій.
Рукотворний коронавірус: чому COVID-19 могли створити у лабораторії?
Один із найбільш суперечливих аспектів пандемії – питання про походження вірусу. У звіті підкомітету Палати представників США стверджується, що коронавірус, швидше за все, був створений у лабораторії, розташованій у китайському місті Ухань.
Посилаючись на біологічні характеристики вірусу та випадки захворювання дослідників Уханьського інституту вірусології наприкінці 2019 року, конгресмени дійшли висновку, що вірус має лабораторне походження.
Як зазначається у звіті, якби існували докази, які підтверджують природне походження вірусу, вони були б вже знайдені. Вчені також зазначають, що на початку пандемії випадки зараження коронавірусом спостерігалися переважно в одному осередку, а не на кількох ринках, як це часто буває при спалахах інших вірусних захворювань.
За даними звіту, співробітники Уханьського інституту вірусології восени 2019 року захворіли на вірус, який був схожий на SARS-CoV-2, що лише підтверджує гіпотезу про лабораторне походження вірусу.
Чому стратегії під час пандемії не спрацювали?
Підкомітет також розкритикував заходи, вжиті у відповідь на пандемію. Соціальне дистанціювання, маски та локдауни, які були запроваджені у більшості країн, у тому числі й США, не завжди спиралися на суворі наукові дані.
Звіт стверджує, що більшість рекомендацій ґрунтувалися на дослідженнях інших респіраторних вірусів, а не коронавірусу, через що адаптація заходів до нової загрози була недостатньою.
На думку конгресменів, тривалі блокування та обмеження завдали значної шкоди не лише економіці, а й психічному та фізичному здоров'ю громадян. Особливо це негативно позначилося на молоді.
Експерти також розкритикували Всесвітню організацію охорони здоров'я, яка нібито ставила політичні інтереси Китаю вище своєї місії по боротьбі з пандемією.
Операція Warp Speed та вакцинація: конгресмени похвалили адміністрацію Трампа
Незважаючи на критику, звіт підкомітету містить й позитивні відгуки щодо дій США під час пандемії. Наприклад, операція Warp Speed – проєкт адміністрації Дональда Трампа з розробки вакцини від COVID-19 отримала високу оцінку. Конгрес назвав його "неймовірним подвигом науки", що дозволило швидко розробити вакцину та врятувати мільйони життів.
Однак у звіті наголошується, що недостатньо уваги було приділено довгостроковій ефективності вакцин у запобіганні зараженню, що могло сприяти зростанню недовіри до вакцинації серед населення.
У звіті також наголошується, що посадовці охорони здоров'я та адміністрація Байдена "переоцінили" захисні властивості вакцин, що могло вплинути на рівень довіри серед американців. Зокрема, відзначається ігнорування природного імунітету та придушення дискусій про це.
Уроки пандемії й рекомендації
Одним із ключових висновків звіту є необхідність покращення внутрішньої підготовки США до майбутніх пандемій. Зокрема, йдеться про створення резервів медичних запасів на рівні штатів та посилення внутрішнього виробництва ліків. У звіті також наголошується необхідність "глобального контролю" Китаю.
Голова підкомітету, лікар-ортопед Бред Венструп відзначив: "Пандемія COVID-19 виявила недовіру до керівництва Китаю. Довіру потрібно заслужити. Підзвітність, прозорість, чесність та порядність можуть повернути цю довіру".
Звіт підкомітету Палати представників США – перший у світі офіційний документ, який підсумовує роботу над пандемією COVID-19. Незважаючи на протиріччя в документі, суперечки щодо походження вірусу, ефективності заходів та підходів до вакцинації одні з найактуальніших у світі сьогодні.