COVID-паспорти в Україні: неочікуваний сюрприз

COVID-паспорти в Україні: неочікуваний сюрприз

У кінці червня Кабміном України був затверджений Порядок формування і використання COVID-сертифікатів (№677 від 29.06.2021). Він визначає види паспортів, порядок їх формування та термін дії.

Види COVID-паспортів

Згідно з новими правилами, передбачається, що сертифікатів буде кілька:

 • Внутрішній – формується і видається в Україні та діє на території країни.

 • Іноземний – формується і видається установою, яка уповноважена представляти іноземну державу. Він діє тільки у країнах, з якими Україна уклала міжнародний договір про взаємне визнання COVID-сертифікатів.

 • Міжнародний (UA COVID Certificate) -– формується і видається в Україні, його можна використовувати у будь-якій країні, що використовує і визнає аналогічний документ.

Відео дня

Кожному COVID-сертифікату присвоюється унікальний електронний ідентифікатор та формується QR-код. Документ видається за запитом у порталі або додатку "Дія", електронна версія має однакову юридичну силу з паспортом, виданим у паперовій формі.

Підстави для видачі сертифіката

COVID-сертифікат формується на підставі інформації, що міститься і надходить з центральної бази даних, Єдиного державного демографічного реєстру, Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

COVID-паспорт формується на підставі внесених у центральну базу даних відомостях про вакцинацію від коронавирусу. Також підставою для отримання документа є:

 • тестування методом ПЛР на COVID-19;

 • факт одужання від COVID-19.

Уповноваженою установою, що формує і засвідчує документ, є державне підприємство "Дія".

Термін дії COVID-сертифікатів

Для сертифікатів визначені наступні терміни дії:

 • Вакцинація – 180 днів з дня введення останньої дози відповідно до протоколу вакцинації від COVID-19.

 • Тестування методом ПЛР – 72 години, починаючи від моменту забору матеріалів для аналізу.

 • Одужання – 180 днів від дати забору матеріалу для ПЛР-тесту, який показав позитивний результат на COVID-19.

Зазначені строки однакові для всіх видів паспортів, за винятком Міжнародного, в якому в поточному документі визначено тільки термін після одужання. Ймовірно, це технічна помилка, яка буде виправлена ​​протягом місяця – терміну, відведеного для затвердження зразка паспорта.

Що ці правила означають для українців

Найбільш важливим у постанові Кабінету Міністрів є, звичайно, термін дії паспорта. При плануванні поїздок в інші країни – найбільш частої причини отримання COVID-сертифіката, тепер доведеться враховувати, що скористатися документом для міжнародних поїздок можна буде тільки в період 72 години або 180 днів, навіть після вакцинації.

Варіанти дії по закінчення цього терміну у документі не вказані. Імовірно вони можуть включати:

 • Безпосередньо перед кожною поїздкою, як і раніше, здавати ПЛР-тест.

 • Захворіти на коронавірус і обов'язково зафіксувати цей факт, здавши ПЛР-тест.

 • Пройти повторну вакцинацію.

Кожен з варіантів доведеться оплачувати:

 • ПЛР-тест – від 700 до 1000+ грн в залежності від лабораторії, при цьому хвороба дозволить сформувати сертифікат ще на пів року, хоча може спричинити додаткові витрати на ліки та мати непередбачуваний результат.

 • Повторна вакцинація – ціна невідома, оскільки послуги по платній вакцинації в Україні поки недоступні. Однак імовірність безкоштовної вакцинації через бажання отримати повторний COVID-сертифікат близька до нуля.

Чим український варіант COVID-сертифіката відрізняється від європейського

Український варіант цифрового паспорта ідентичний правилам, розробленим для жителів Європи, які нещодавно набрати чинності. У зв'язку з цим є кілька питань до Кабміну України.

Чому не враховується час, необхідний для вироблення імунної відповіді, яке оцінюється у 14 днів.

Європейський стандарт передбачає, що для отримання паспорта необхідний період 14 днів після отримання останньої дози вакцини від COVID-19, в той час, як в Постанові №677 ця норма відсутня, і паспорт можна отримати одразу після другої дози.

На підставі яких досліджень або на досвіді якої країни було визначено, що захист після повної вакцинації становить 180 днів.

У європейському документі немає вказівок терміну дії сертифіката, отриманого після вакцинації. Імовірно це пов'язано з тим, що зараз немає єдиної думки, наскільки тривалим є створюваний захист.

Міністерство охорони здоров'я Польщі повідомляє, що для повністю вакцинованих людей сертифікат дійсний від 14 до 365 днів після введення останньої дози. В Україні для внутрішнього та іноземного документа зазначено термін 180 днів.

Чи зможуть отримати Міжнародний сертифікат люди, які щеплені незареєстрованими в ЄС вакцинами.

В Європейському документі зазначено, що цифровий COVID-сертифікат ЄС після вакцинації може бути виданий тим, хто прищепився схваленими в ЄС препаратами. Сьогодні це 4 вакцини – BioNTech / Pfizer, Moderna, AstraZeneca і Johnson & Johnson. Ще два препарати – CureVac і Sanofi-GSK, проходять стадію узгодження, з Novavax і Valneva завершені попередні переговори.

Цікаво, чи зможуть отримати Міжнародний сертифікат ті, хто прищепився AstraZeneca індійського та корейського виробництва та китайським препаратом Sinovac-CoronaVac. Особливо це питання актуальне у світлі призову Франції до країн-партнерів не визнавати вакцини, створені у Росії та Китаї.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті призначені для загального інформаційного використання і не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти "MedOboz", гарантують, що весь контент який ми розміщуємо, публікується і відповідає найвищим медичним стандартам.Наша мета в максимально якісному інформуванні пацієнтів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань для їх своєчасного звернення на очну консультацію до лікаря.

Популярні лікарі

Ліки