Дивитись в очі страху: як ветерани війни долають ПТСР

Дивитись в очі страху: як ветерани війни долають ПТСР

Посттравматичний стресовий розлад - здається, ці слова гучніші грому для тих, хто в реальному часі проживає жахи війни. Воїни ЗСУ щодня стикаються з подіями, які травмують, переживаючи потужні емоційні стреси та фізичний біль. І найчастіше вони повертаються з поля бою не лише фізично пораненими, а й психологічно пригніченими.

Нав'язливі думки, нічні кошмари, депресія та гнів, проблеми у стосунках з близькими, алкоголізм та наркоманія: пацієнти з ПТСР лише за допомогою спеціальної терапії та професійних психологів можуть повертатися до нормального життя. Чи готова наша країна до цього? Про що говорить міжнародний досвід? Як справлялися з ПТСР ветерани війни, які пережили кілька війн?

Бий, біжи, замри!

"Бий, біжи, замри!", - саме так реагує наша психіка у стресових ситуаціях, переступаючи з активних хаотичних дій до бігу та заперечення реальності. Хоч природа й наділила нашу психіку захисними механізмами у стресових ситуаціях, та не передбачила тієї жорстокої реальності, яка відкривається на полі бою.

Відео дня

Втрата близьких та майна, часті переїзди та адаптація: після початку повномасштабної війни в Україні більшість українців постійно у зоні ризику розвитку ПТСР. Але найбільше від нього страждають ветерани війни. Американські психологи та вчені вивчали ПТСР на прикладі ветеранів війни, які пройшли війни в Іраку, Перській затоці, у В'єтнамі та Кореї, а також Другу світову війну.

Ризик посттравматичного стресового розладу у ветеранів війни тричі більший, ніж у цивільних осіб. На рівень ПТСР впливає політика країни, пов'язана з війною, місце воєнних дій та тип ворога, з яким доводиться мати справу.

Ще одна поширена причина ПТСР, на думку вчених, – військова сексуальна травма. Це будь-яке сексуальне домагання чи насильство, яке відбувалося під час служби в армії.

Раптові потужні емоційні реакції на прості речі, почуття гніву, роздратування та пригніченості, безсоння, депресія, проблеми з алкоголем та наркотиками, психологічні проблеми у стосунках із близькими людьми та оточуючими – це найпоширеніші ознаки ПТСР. Самостійно подолати подібні симптоми людина не спроможна. Лише за допомогою професійних психологів та спеціальної медикаментозної терапії пацієнти з ПТСР можуть повернутися до нормального життя.

Гра в хованку: загадковий ПТСР

Уже через кілька тижнів або місяців після пережитих психологічних травм, контузій та шоку більшість людей починають почуватися краще. Якщо навіть після чималого проміжку часу людина все ще перебуває у депресивному й тривожному стані, у неї може бути посттравматичний стресовий розлад.

Унікальність ПТСР у тому, що кожен переживає його по-різному. Іноді симптоми можуть проявитися через кілька місяців і навіть років після події. А бувають випадки, коли вони можуть періодично з'являтися та зникати протягом кількох років, – кажуть психологи.

Існує 3 основні типи симптомів посттравматичного стресового розладу: небажані спогади та жахи, негативні емоції й почуття, відчуття на межі. Пацієнт може боротися з неприємними спогадами про подію чи жахи. Ці спогади можуть здаватися надто реальними та лякаючими. Для деяких людей цей досвід настільки яскравий, що здається, що ця подія відбувається знову і знову. Це називається флешбек.

Майор Армії США Джошуа Брендон, який брав участь у військових діях в Іраку 2023 ділитися своїм досвідом:

"Я пам'ятаю, як їхав у Теннессі, і за чиєюсь домівкою побачив яму для спалювання відходів. І, напевно, на добрих 2 хвилини я повернувся до Іраку. Мій адреналін просто зашкалював."

Уникати все, що нагадує про подію

Психологи, які працюють з пацієнтами з ПТСР, переживших війну, рекомендують для терапевтичних цілей спочатку уникати певних людей та будь-яких ситуацій, які нагадують про травму й військові дії. Лікарі також стверджують: у людини з ПТСР може бути більше негативних думок та почуттів, ніж до події.

"Я почав уникати людей. Я досить довго уникав навіть своїх друзів, з якими їздив до Іраку, бо знав, що якщо почну з ними розмовляти, то знову згадуватиму те, що сталося", - згадує ветеран війни в Іраку Валері Овальє.

Іноді ветерани борються із відчуттями сорому чи провини, пов’язаних із травматичною подією. Наприклад, деякі люди можуть хвилюватися через те, що вони могли б зробити значно більше аби допомогти іншим чи запобігти події.

Пацієнт із посттравматичним стресовим розладом часто відчуває смуток, втрачаючи день за днем цікавість до життя чи до речей, які раніше йому подобалися, наприклад, до спілкування з друзями та родиною. Йому може бути важко відчувати чи виражати щастя та інші позитивні емоції. Ветеран В'єтнамської війни (1965-1969 рр.), сержант Едвард Балдісарі ділиться:

"Я думав, що я зайвий. У мене не було друзів. Усі мої стосунки закінчились. Я пив, як дурень. У мене не було жодних захоплень. Усе, що мені подобалося, просто зникло... І так було роками.

"Не чекайте, поки відчуєте себе готовим": терапія ПТСР

Люди з посттравматичним стресовим розладом часто перебувають у стані напруги, ніби їм важко розслабитись. Відчуття, що ви завжди в стані підвищеної готовності, заважає спати чи концентруватися на речах, які потрібно робити щодня.

Найбільш ефективним методом лікування ПТСР є терапія, орієнтована на травму, – кажуть психологи. Зосередження уваги на своїх спогадах може здатися шокуючим, та повторне переживання травми за допомогою професіонала може мати мати потужну терапевтичну дію.

Американський клінічний психолог Рон Акьєрно довгі роки працює з ветеранами війни з ПТСР. Він зазначає, що більшість пацієнтів чекають на той самий час, "коли будуть готові до лікування". Проте цей момент ніколи не настане, - зазначає лікар.

"Якщо ви відчуваєте біль, ви готові до лікування. Якщо ви не можете робити те, що робили до того, як служили своїй країні, ви готові до лікування. Якщо ваша свобода була утиснена чи обмежена через те, що ви боролися за свободу, ви готові до лікування. Не чекайте, поки відчуєте себе готовим".

Поряд із тривалою психологічною допомогою пацієнтам з ПТСР також рекомендована медикаментозна терапія за допомогою антидепресантів. Психотропні препарати допомагають підвищити рівень хімічних речовин у мозку, завдяки чому пацієнти почуваються набагато краще. Для подолання ПТСР також рекомендований медичний канабіс, який на відміну від антидепресантів, не має виражених побічних дій.

Тисячі українських воїнів щодня зазнають тяжких поранень та переживають сильні психологічні потрясіння, ризикуючи своїм життям та здоров'ям заради нашої свободи. Чи готова Україна до реабілітації ветеранів війни із ПТСР? Ми не знаємо, скільки ще триватиме війна. Це все ще непередбачувано. Та зрозуміло одне - далі щось буде, і настав час вже сьогодні думати про майбутнє.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки