Довгий COVID у дітей: що відомо

Довгий COVID у дітей: що відомо

Довгий COVID (Long COVID) – синдром, який зустрічається після коронавірусу, що протікав як у важкій, так і в легкій і безсимптомній формі. Він часто виявляється у дорослих, проте з'ясувалося, що цей стан також може розвиватися й у дітей.

Довгий COVID відрізняється від мультизапального синдрому, або MIS-C – рідкісного серйозного системного запалення, пов'язаного з коронавірусом. Він був діагностований у приблизно 4000 дітей у США, і більшість експертів вважають його окремим захворюванням.

Що таке довгий COVID і які симптоми він включає

Довгим COVID називають симптоми, які зберігаються після того, як основне захворювання вилікувано. Найчастіше люди повідомляють про втому, утруднене дихання, прискорене серцебиття, головні, м'язові та суглобові болі, лихоманку, запаморочення, втому, мозковий туман та ін. Кілька невеликих досліджень дозволяють припустити, що хвороба може зачіпати велику кількість дітей.

Відео дня

Дослідники в Римі спостерігали за 129 дітьми (середній вік – 11 років), яким був поставлений позитивний діагноз COVID-19. Після передбачуваного одужання більш ніж половина з них мали щонайменше одне хронічне захворювання. У 14 дітей, або понад 10% від загального числа, через чотири місяці раніше спостерігалося три або більше неприємних симптомів.

Австралійські дослідники спостерігали за 171 COVID-позитивною дитиною (середній вік – 3 роки) і виявили, що 8% з них відчували пост-COVID прояви до двох місяців по тому. Однак у цьому дослідженні до шести місяців все одужали.

Голландські дослідники на початку червня провели опитування педіатрів. Вони повідомили, що спостерігають за 89 дітьми з симптомами тривалого COVID. Керолайн Бракель, дитячий пульмонолог з Медичного центру Амстердамського університету і співавтор дослідження, прокоментував результати. Найбільше занепокоєння, за його словами, викликає факт, що наслідки коронавірусу приводили до серйозних обмежень у повсякденному житті, переважно через утруднене дихання, надмірну втому і проблеми з концентрацією уваги.

Педіатр-інфекціоніст, який бере участь у новій програмі комплексного догляду за дітьми після COVID, що проводиться Yale Medicine і Yale New Haven Children's Hospital, Карлос Олівейра говорить про складність діагностики цього стану у маленьких дітей. За його словами, вони не можуть вербалізувати головний біль або утруднене дихання. Виявити навіть втому буває важко, оскільки вона часто робить дитину гіперактивною, а не сонною.

Для залучення уваги до проблеми батьки створили групу в Facebook під назвою Long Covid Kids. Результати анонімного онлайн-опитування виявили безліч випадків, коли діти мають чотири або більше симптомів через кілька місяців після зараження. Ці дані були проаналізовані вченими Італії та Великобританії. У половині випадків проблеми періодично зникали. Лише 10% з 510 дітей повернулися до колишнього рівня активності.

Чому виникає довгий COVID і як його лікувати

Фахівці поки не знають, чому в окремих дітей виникають постінфекційні симптоми. Теорії включають хронічне запалення, викликане інактивованими вірусними білками, низьку кількість активного вірусу, що зберігається в організмі, та ін.

Через відсутність відомостей про причини розвитку цих симптомів проводиться тільки симптоматична терапія. Лікарі діють як і у випадках з іншими поствірусними інфекціями, наприклад, відновлення після мононуклеозу або хвороби Лайма також займає тривалий період.

Щоб спробувати зрозуміти причини захворювання та особливості впливу COVID-19 на дітей і підлітків, Національний інститут охорони здоров'я США оголосив у березні про початок нового дослідження, відомого як ДОГЛЯД за дітьми з COVID. Хоча більша частина досліджень буде спрямована на виявлення причин і методів лікування MIS-C, педіатричні експерти очікують, що також вони розкриють розуміння етіології довгого COVID.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті призначені для загального інформаційного використання і не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти "MedOboz", гарантують, що весь контент який ми розміщуємо, публікується і відповідає найвищим медичним стандартам.Наша мета в максимально якісному інформуванні пацієнтів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань для їх своєчасного звернення на очну консультацію до лікаря.

Популярні лікарі

Ліки