Електронний рецепт на антибіотик: інструкція для пацієнта

Електронний рецепт на антибіотик: інструкція для пацієнта

Як отримати антибіотик вчасно

В Україні з 1 серпня 2022 року введено обов'язковий рецепт при покупці антибіотиків. Це перший крок на шляху до повного переходу на купівлю всіх рецептурних лікарських засобів виключно за рецептом, як це було в радянські часи і як це зараз прийнято у всіх розвинених країнах.

Експерти оцінюють введення обов'язкового рецепту антибіотиків як величезний крок вперед для системи охорони здоров'я України.

Відео дня

Покрокова інструкція з покупки антибіотиків і чому їх зробили рецептурними.

Чому антибіотики потрібно мають бути рецептурними

Якщо в наші дні основна причина смертей – серцево-судинні захворювання, то до відкриття антибіотиків це були інфекції.

Перший антибактеріальний препарат відкрив британський мікробіолог Олександр Флемінг. Сталося це менше 100 років тому – 1928 року. До цього моменту запалення легенів, бронхіт чи нагноєння в ранці – будь-яка бактеріальна інфекція, яка сьогодні лікується за 5-10 днів, могла стати смертним вироком.

До епохи застосування антибіотиків до 1 року свого життя доживали лише половина від дітей, причому 90% смертей з них були викликані як дитячими, так і іншими інфекціями. На сьогодні в розвинених країнах рівень дитячої смертності – менше ніж 0,5% від народжених. Основна причина зниження дитячої смертності – наявність ефективних антибактеріальних лікарських засобів, а також масової вакцинації.

Але якщо антибіотики такі важливі, то чому ж виникла потреба ставити перешкоди при їх купівлі?

Справа в тому, що наука знає не так багато груп антибіотиків. На сьогодні їх налічується всього близько 15. Це потужні препарати, які мають властивість вбивати хвороботворні бактерії. Однак, якщо їх застосовувати занадто часто, то бактерії адаптуються до цих препаратів і всі антибіотики певної групи стають неефективними. Наприклад, якщо людину занадто довго лікували доксицикліном і в неї розвинулося пристосування бактерій, (тобто виробилася антибіотикорезистентність), то швидше за все й інші антибіотики тетрациклінового ряду також не будуть ефективні. Таким чином, у випадку гострої інфекції, коли рахунок йде на дні, зволікання із лікуванням може стати смертельно небезпечним.

До того ж, як ми бачимо зараз, під час війни – далеко не завжди можливо вибір препаратів і доводиться лікувати тим, що є в даний момент під рукою. Таким чином, при безконтрольному та бездумному застосуванні антибіотиків без призначення лікаря може розвинутись антибіотикорезистентність і у разі, коли він знадобиться по-справжньому (при тяжкій пневмонії, сепсисі, бактеріальній інфекції) антибіотик вже не подіє.

За статистикою, у світі від антибіотикорезистентності щохвилини помирає 3,5 тис людей. Лише у 2019-му році внаслідок звикання до цих видів препаратів у світі померло 1,2 мільйона людей. Хоча, як кажуть вчені, ці цифри дуже приблизна і реальна цифра в чотири рази більша.

Щоб переконатися в тому, що небезпека реальна, порівняйте: від СНІДу в тому ж році померло 860 тис осіб, від малярії – 640 тис. Не випадково у Всесвітній організації охорони здоров'я оголосили антибіотикорезистентність однієї з 10 глобальних загроз для людства, поряд з антивакцинальними настроями та низьким рівнем медичної допомоги.

Статистика підтверджує, що понад 60% людей, займаючись самолікуванням, застосовують антибіотики неправильно, зокрема, намагаються лікувати ними грип або приймають як профілактичний засіб від розвитку ускладнень при простій застуді. Якщо така тенденція продовжиться, то незабаром у нас розвинеться звичність, антибіотики перестануть діяти, і ми знову повернемося до XIX століття, коли нема чим було лікувати інфекційні хвороби.

Ось чому ще у 2021 році МОЗ України ухвалило рішення запровадити з 1 квітня 2022 року обов'язковий електронний рецепт на антибіотики. У зв'язку з російською агресією цю дату було перенесено на 1 серпня 2022 року.

Алгоритм для пацієнта: як отримати антибіотик

Отже, що потрібно зробити, якщо ви захворіли та відчуваєте, що вам може знадобитися антибіотик (є ознаки бактеріальної інфекції):

Крок перший: прийти на прийом до лікаря – сімейного, стоматолога чи вузького фахівця. Який це буде лікар – приватний чи лікар із поліклініки/лікарні комунальної форми власності – не має значення, оскільки всі вони мають право виписувати антибіотики, включаючи дантистів із приватних стоматологічних клінік.

Крок другий: лікар ставить діагноз, прописує лікування і у разі, якщо потрібне застосування антибактеріального препарату, заходить до електронної системи. Створює в ній електронний рецепт, який зберігається в електронній базі даних, а також роздруковується та видається на руки пацієнту. На час перехідного періоду, якщо немає технічної можливості сформувати електронний рецепт у базі, може видаватися лише паперовий рецепт.

Рецепт діє протягом 1 місяця. Тобто, якщо ліки закінчилися, ви можете йти в аптеку, не відвідуючи лікаря.

На руки пацієнту також видається роздрукована пам'ятка про те, як купити ліки в аптеці та режим прийому препарату.

Важливо: рецепт виписується не за торговельною назвою, а за діючою речовиною, що виключає можливість нав'язування лікарем ліків якогось певного виробника. Отже, вибір виробника та цінової категорії залишаються за пацієнтом.

Крок третій: пацієнт іде в БУДЬ-ЯКУ аптеку з рецептом або інформаційною довідкою в руках.

Крок четвертий: аптекар інформує пацієнта, які ліки є в аптеці, згідно з вказаною у рецепті (або в інформаційній довідці) діючої речовини.

Крок п'ятий: пацієнт робить вибір і купляє ліки того виробника і тієї цінової категорії, які йому до вподоби.

Міфи про нову систему продажу антибіотиків

Міф 1: рецепт може виписати лише сімейний лікар і лише у державній поліклініці.

Відповідь: неправда. Рецепт може виписати будь-який лікар, у тому числі лікар вузької спеціалізації, а також лікар-стоматолог, лікар стаціонарного відділення будь-якої форми власності.

Міф 2: запровадження рецептурних ліків ускладнить роботу волонтерів для армії та благодійних організацій.

Відповідь: неправда. Як волонтери, так і благодійні фонди зможуть купувати ліки, як і раніше, безпосередньо в оптових компаніях, без рецепта.

Міф 3: мешканці сільської місцевості не зможуть отримати рецепт через брак сімейних лікарів.

Відповідь: неправда. Якщо у селищі немає лікаря, то рецепт має право виписати фельдшер.

Міф 4: для покупки антибіотика для тварини також потрібний рецепт.

Відповідь: ні. Для ветеринарних цілей рецепт не потрібен.

Міф 5: жителі регіонів, де зараз йдуть бойові дії, також будуть позбавлені можливості отримати антибіотики.

Відповідь: неправда. На час військового стану МОЗ України зробило виняток і дозволило відпускати антибіотики без рецепта. Це стосується територій, де ведуться бойові дії або які були в окупації та їхня інфраструктура сильно зруйнована.

Чим хороший електронний рецепт на антибіотики

Зазначимо, що відпустка антибіотиків за рецептом – загальносвітова практика, ухвалена у всіх цивілізованих країнах. Які переваги цього нововведення?

Обґрунтованість призначення та відповідальність лікаря: тепер прийом антибіотика буде обґрунтований діагнозом лікаря, який відповідає за процес лікування. Це виключить безпідставне самолікування антибактеріальними засобами, наприклад, при ГРВІ, бо антибіотики на віруси НЕ ДІЮТЬ.

Усунення комерційного інтересу лікаря при призначенні: лікар виписує рецепт не на торгову назву, а на діючу речовину (міжнародну непатентовану назву), що унеможливлює нав'язування пацієнту препарату якогось конкретного виробника.

Швидкість та зручність: новий формат виписування рецептів через електронну систему дозволить скоротити час його виписування, оскільки база сама підтягує паспортні дані та іншу інформацію про пацієнта.

Що ще потрібно пам'ятати при призначенні антибіотиків

Підсумовуючи, знову підкреслимо основну причину того, чому знадобилося вводити рецепти на антибактеріальні засоби: самолікування призводить до того, що антибіотики починають приймати за найменшого нездужання, грипу чи ГРВІ, але ж на віруси антибіотики не діють! У випадку з вірусом грипу (у тому числі вірусом COVID-19) або легкого нездужання на кшталт застуди, їх застосування абсолютно нічим не виправдане.

Властивості антибіотиків такі, що бактерії вміють пристосовуватися до їхнього впливу при занадто частому застосуванні. У результаті в пацієнта розвивається звикання до препарату і антибіотик перестає знищувати бактерії в організмі.

Таким чином, надалі з'являється ризик того, що коли у людини станеться справді серйозна хвороба, то її просто не буде чим лікувати.

Також важливо дотримуватися точного режиму прийому антибіотиків: почавши їх прийняти – довести курс лікування до кінця і не кидати, навіть якщо ви стали краще почуватися.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки