Гендиректор БХФЗ Пасічник забруднився у скандалах

Гендиректор БХФЗ Пасічник забруднився у скандалах

У нещодавньому матеріалі про низку скандалів на Борщагівському хіміко-фармацевтичному заводі ми згадували, що його чинним гендиректором є Михайло Францович Пасічник.

Пасічник давно відомий фармацевтичній спільноті України. У нього вражаючий послужний список: двічі глава Держлікслужби України, кілька років керував держзакупівлями, довгі роки – керівник крупної аптечної мережі "Фалбі", голова Аптечної професійної асоціації України, та інше…

Після свого призначення генеральним директором БХФЗ у лютому 2021 року Пасічник одразу ж опинився під прицілом журналістів, оскільки призначення сталося негайно після скандалу із закупівлями вакцин від COVID-19 та підозрою в організації підпільної вакцинації топ-чиновників.

Відео дня

Тієї ж весни на топ-менеджмент БХФЗ посипалися позови компанії "Дарниця". Один за одним публікувалися викривальні матеріали, які так чи інакше кидали тінь і на чинного керівника. Пасічник навіть подав скарги на кілька видань, попросив суд зняти з нього всілякі підозри у співучасті – однак у Господарському суді Києва в цьому проханні йому відмовили.

Можливо, і справді - Михайло Францович ніяк не причетний до можливих махінацій господарів БХФЗ – сім'ї Беспалько? І взагалі він усміхнений і милий в особистому спілкуванні, вміє влізти без мила в душу до будь-кого, навіть до голови ОП Андрія Єрмака, за що став його радником.

Офіційна біографія Пасічника, на перший погляд, складається з одних успіхів та переваг.

Ранні роки та становлення Михайла Пасічника як головного фармацевта країни

Майбутній головний фармацевт країни скінчив Київський політехнічний за спеціальністю "Технологія машинобудування". Але вже в 1993 році життя серйозно і надовго пов'язало його з фармбізнесом – він став гендиректором ТОВ "Гедеон Ріхтер-Укрфарм".

Дуже швидко зрозумівши, що аптечний бізнес – це золоте дно, Михайло Францович обзавівся корисними зв'язками, та створив власну аптечну мережу – ТОВ "Фалбі". Мережа активно розвивалася, збільшуючи кількість точок, не гидуючи відкриттям такого вже забутого потворного виду діяльності як аптечний кіоск, через який можна було продавати будь-які фуфломіцини практично безконтрольно. Солідний статутний капітал у 15 млн грн, походження якого нам невідоме, дозволив відкрити згодом понад 250 місць із продажу ліків по країні. У 2011-му році цей бізнес займав 11-й рядок за розмірами в Україні.

Спочатку "Фалбі" розвивалася непогано. Особливо після того, як Пасічник став впливовою людиною в МОЗ і почав популяризувати гомеопатичні препарати, які в доказовій медицині вважаються нічим іншим як пустушками, фуфломіцинами.

Перший пік кар'єри Пасічника як державний чиновник

У 2002 році Пасічник стає чиновником, очоливши створений у 1992 році орган контролю якості лікарських засобів. Назвемо його відразу Держлікслужбою, оскільки орган кілька разів змінював назву, будучи і департаментом, і держінспекцією, не змінюючи особливо своїх функцій.

За часів Пасічника дійсно велася активна робота з оновлення нормативно-правової бази для проголошеного зближення з європейським законодавством. З очевидних досягнень можна відзначити подання в 2004 році заявки Держлікслужби на вступ до Pharmaceutical Inspection Co-operation Scheme (PIC/S). На жаль, в іншому розпіарене "приведення законодавства щодо контролю якості до європейських стандартів" часто залишалося таким лише на папері.

Повністю суперечили європейським нормам, зокрема, такі потворні форми тодішнього фармбізнесу, як:

- існування "аптечних кіосків", вимоги до умов торгівлі в яких були максимально знижені і де ліки продавалися практично безконтрольно, чим активно користувалася наркомафія;

- низькі вимоги до оптової торгівлі лікарськими засобами, відсутність GDP у Ліцензійних умовах. Завдяки цьому ланцюжок між виробником та аптекою міг бути як завгодно довгим, тому часто товар проходив через 5-8 рук, що відбивалося і на ціні ліків і на їхній якості;

- вимоги Good Manufacturing Practice (GMP) не були внесені до Ліцензійних умов, завдяки чому контроль якості на підприємствах залишався практично на совісті самих виробників;

- лабораторний контроль якості імпортних ліків залишався посерійним, що давало величезні можливості для корупції та збільшувало тривалість постачання зарубіжних ліків в Україну;

- створення Реєстру виробів медичного призначення повністю суперечило існуючій у розвинених країнах світу системі контролю якості медвиробів, а також створювало значні корупційні ризики.

Список можна продовжити. Проте розбираються у таких питаннях переважно вузькі фахівці. Не обізнаним у нормативній кухні пересічним громадянам керівництво Пасічником Держлікслужби запам'яталося гучним корупційним скандалом. Досі підозри в тій афері в нього не зовсім знято. Отже:

Як Пасічник керував Держлікслужбою з користю для своєї компанії "Фалбі"

Паралельно з роботою у Держлікслужбі Пасічник продовжував допомагати своєму бізнесу у "Фалбі". Неофіційно, звісно. Після зміни уряду 2005 року ця історія викликала гучний скандал у ЗМІ. Як стало відомо, Пасічника звинуватили у зловживанні владою та службовим становищем. Інспектори Контрольно-ревізійного управління виявили, що ТОВ "Фалбі" майже завжди вигравало тендери в МОЗ України, що може "вказувати на відповідне заступництво компанії чиновником". При цьому компанію викривали у порушеннях умов постачання лікарських засобів.

"Як з'ясувалося, за бюджетні кошти чиновники закуповували у "своїх" фірм ліки для держлікарень за цінами, які більш ніж на 500% перевищували вартість аналогічних препаратів на ринку", – повідомляє видання.

"Своєю" компанією, зрозуміло, була і "Фалбі". Перебуваючи на посаді голови Держлікслужби, Пасічник затверджував Перелік ліків, що закуповуються для лікарень за бюджетні кошти. Як йдеться у звіті КРУ, саме він забезпечив потрапляння на ринок ліків, які поширювалися в мережі аптек, а товари конкурентів виявлялися заблокованими.

"Надані КРУ та Рахунковій палаті України результати перевірок свідчать про жахливі багатомільйонні втрати бюджетних коштів, їх нераціональне використання, що ставить під загрозу виконання централізованих Державних програм боротьби з туберкульозом, онкологічними захворюваннями та СНІДом...", - повідомив голова Тимчасової парламентської слідчої комісії Сергій Осика.

"Таким чином, правовий аналіз вищенаведених фактів дає підстави вважати, що у діях високопосадовців Міністерства охорони здоров'я України вбачаються ознаки складу злочину, передбаченого статтею 364 (зловживання владою або службовим становищем) Кримінального кодексу України", - вважали у Слідчій комісії.

Головний талант Пасічника, як ви вже зрозуміли, - це не ведення бізнесу, а вміння викручуватися. Тому незабаром у цій справі знайшли цапа-відбувайла, який відбувся невеликим штрафом, а Пасічник отримав дві державні нагороди і спокійно повернувся до бізнесу.

Після чого він знову почав шукати, на чому б ще наварити грошенят по-швидкому. І вирішив, що найвигідніше заробляти на… воді.

Як Пасічник заробив на воді мільйони

Після повернення в бізнес Михайло Францович вичепив, як то кажуть, нову "тему". Мабуть, під час заочного навчання у Харківській фармакадемії його навчили, як це круто – розбавити ліки до стану 1 крапля діючої речовини на баняк води, і він зрозумів – ось вона, золота жила! І навіть написав цілу дисертацію на цю тему.

Пасічник був такий впевнений в успіху заробляння на гомеопатичних "ліках", тобто на воді, що випросив на розвиток цього бізнесу у державного "Укрексімбанку" пристойну суму близько 40 млн. євро. Проте невдовзі до української преси просочилася інформація Всесвітньої організації охорони здоров'я про те, що гомеопатичні засоби не мають жодного стосунку до доказової медицини і фактично є фуфломіцинами. Після цього, а може й просто через бездарність керівництва, кількість аптечних установ мережі "Фалбі" почала різко скорочуватися. Тільки у Києві їхня кількість впала з 60 до 3.

Борги компанії держбанку-кредитору продовжували зростати, але це не заважало подальшому кар'єрному зростанню Михайла Францовича.

І після невеликої перерви його – знову призначають головою Держлікслужби!

Пасічник та Держлікслужба: друге пришестя

Друга прогулянка на посаду голови Держлікслужби у 2014-му році стала для Пасічника ще скандальнішою за першу і дуже недовгою.

Справа в тому, що він надто відверто лобіював попадання на ринок препарату "Кодтерпін", що містить кодеїн, який використовується для виготовлення наркотиків у домашніх умовах, так званого "брудного наркотику" "крокодил".

"Пасічник зробив усе можливе, щоб проблема "Кодтерпіна" так і залишилася невирішеною, хоча громадськість, правоохоронці та медики вимагали розібратися із поширенням "аптечного наркотику"", - розповідають "Факти".

Ще один кодеїновмісний препарат, "Кофекс", також потрапив на український ринок після схвалення Пасічником, хоча було добре відомо про небезпеки, пов'язані з цими ліками.

Рішення Пасічника допустити ці небезпечні препарати на ринок журналісти пояснили зв'язками фармацевта із великим гравцем фармринку Петром Багрієм. Саме Багрій володіє підприємством, яке випускає основні кодеїновмісні препарати в країні.

У період контролю Пасічником Держлікслужби компанії Багрія "одержали можливість не тільки вигравати тендери МОЗ, а й встановлювати ціни на ліки в роздрібній торгівлі", розповідає видання.

Цього разу Пасічник не протягнув на посаді й року. Його "ушлі" з формулюванням "за згодою сторін". При цьому, тільки-но було оголошено новий конкурс на ту ж посаду, він знову подав заявку, оголосивши про бажання втретє очолити контроль якості ліків у країні.

Але цього разу, як то кажуть, "не прокотило" і Михайлу Францевичу довелося зайнятися тим, що у нього виходить найгірше – бізнесом.

Пасічник та фармацевтичний бізнес сумісні?

На жаль, його аптечної мережі "Фалбі" з кожним днем ​​ставало дедалі гірше. Нарешті, коли борг "Укрексімбанку" сягнув 1 мільярда гривень, банк подав один за одним кілька судових позовів про стягнення боргу і усі їх виграв.

2020-го року "Фалбі" було оголошено банкрутом, а її власність продано всього за 185 млн грн. Звісно, ​​збиток понад 800 млн грн ніяк не назвеш ознакою успішного ведення бізнесу. На сьогодні, маючи інших власників, компанія "Фалбі" перебуває в процесі санації.

Такий сумний кінець мав єдиний офіційний фармацевтичний бізнес, яким реально керував Михайло Францович Пасічник.

Пасічник та скандал із підпільною вакцинацією від COVID-19

Наприкінці 2020 року у Пасічника стався новий зліт на хвилю якщо не успіху (це з ним рідко траплялося), скоріше – популярності.

Справа в тому, що, незважаючи на шлейф скандалів, Пасічника призначили радником голови Офісу президента Володимира Зеленського Андрія Єрмака. У наші дні це навіть крутіше, ніж бути міністром: повноважень багато, відповідальності мало.

Саме Пасічнику доручили закуповувати вакцину від COVID-19. Отут і настав золотий період у життєдіяльності Пасічника. Як він рахував…

Справа в тому, що в ЗМІ проникли факти, які говорять про те, що в Україну таємно було ввезено випущену на європейський ринок першу ефективну вакцину від COVID-19. І в приватній клініці було проведено вакцинацію обраних – великих чиновників та їхніх найближчих друзів-бізнесменів.

Журналісти з'ясували, що за скандалом із підпільною вакцинацією чиновників та провалом вакцинації решти українців стоїть та сама людина з Банкової – радник голови Офісу президента Михайло Пасічник, пише "Главком".

Тема COVID-19 на той час була у всіх на слуху, і зам'яти цю історію не вдалося. Після ганебного негативу в пресі Пасічник швидко звільнився з посади радника Єрмака і одразу ж влаштувався на нове, як йому здавалося, тепле містечко – його було обрано генеральним директором БХФЗ.

Однак і тут йому, що називається, не пощастило. Детальний матеріал про скандали, пов'язані з БХФЗ та Пасічником, читайте в нашому попередньому матеріалі.

Пасічник. Епілог

Вивчаючи біографію даного персонажа, ми звернули увагу на такий дивний факт: Пасічник усі ці роки залишався улюбленцем не лише чиновників найвищого рангу, а й професійних фармацевтичних асоціацій усіх рівнів – виробників, дистриб'юторів та аптечного роздрібу.

Багато разів Пасічника призначали на найвищі пости у фармгалузі, йому займали мільйони, після чого кредитори "попадали" на мільярди. Мало який рік обходився для нього без ганебних історій.

Такий очевидний показник довіри влади та фармацевтичної громадськості до людини, яка довела до банкрутства колись успішний бізнес, викликає як мінімум подив. Довірливий він – наш український народе, і все продовжує, у прямому та переносному сенсі, купляти воду під виглядом ліків.

Нам цікаво, якими критеріями при виборі керуються люди, якщо продовжують знову і знову довіряти людині, яка:

- як президент успішної аптечної мережі, заборгував державі 815 млн грн, не повернувши кредит держбанку;

- торгував фуфломіцинами (гомеопатичними "ліками");

- санкціонував дозвіл випустити у вільний продаж на український ринок "аптечні наркотики";

- будучи вперше главою Держлікінспекції, ніяк не спробував обмежити безконтрольну торгівлю через такий потворний вид аптечної установи, як аптечні кіоски;

- забруднився в держзакупівлях через свою колишню компанію;

- забруднився у скандалі з підпільними вакцинаціями топ-чиновників;

- зараз бере участь у розслідуваннях у справі про зловживання БХФЗ.

disclaimer_icon
Важливо: думка редакції може відрізнятися від авторської. Редакція сайту не відповідає за зміст блогів, але прагне публікувати різні погляди. Детальніше про редакційну політику OBOZREVATEL – запосиланням...
disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки