Хаотична вакцинація: чи зачепить паніка з приводу ефективності CoronaVac Україну

Хаотична вакцинація: чи зачепить паніка з приводу ефективності CoronaVac Україну

У міру того як варіант Delta набирає обертів у світі, деякі країни, вакцинація в яких відбувається CoronaVac китайського виробника Sinovac, стурбовані її ефективністю. Це призводить до зміни схеми вакцинації, при якій допускається змішування препаратів різних виробників.

Така ситуація зараз спостерігається в Таїланді, де AstraZeneca буде використовуватися в якості другої дози для тих, хто отримав першу дозу препаратом CoronaVac.

Ситуація в Таїланді

Рішення уряду Таїланду є першим публічним оголошенням щодо поєднання двох вакцин як національної політики. Воно засноване на результатах нещодавно завершеного попереднього дослідження, яке не підтверджує довгостроковий захист від COVID-19 після введення двох доз CoronaVac.

Відео дня

Оголошення стало реакцією на інформацію про те, що понад 600 повністю вакцинованих медичних працівників заразилися під час розпочатого у квітні спалаху COVID-19. Аналогічна ситуація спостерігається і в Індонезії.

За повідомленням Міністра охорони здоров'я Таїланду, це захід вживається для підвищення рівня імунітету та захисту від варіанту Delta. Передбачається, що препарати будуть вводитися з інтервалом 21-28 днів.

Таїланд планує вводити медичним працівникам, повністю вакцинованим CoronaVac, бустерні дози мРНК-вакцинами, які поставляються, або виробленими в країні препаратами AstraZeneca. Уряд Індонезії має намір чинити так само.

Будь-які дослідження комбінації CoronaVac з AstraZeneca або іншими вакцинами не проводилися. Однак, ймовірно, рішення Таїланду не буде єдиним, оскільки в інших країнах також побоюються подолання новими варіантами коронавірусу захисту вакцин.

Що показало нещодавнє дослідження

У дослідженні, завершеному нещодавно в Таїланді, взяло участь 700 лікарів та інших медичних працівників. Воно показало, що рівень захисту в перші два місяці після отримання другої дози CoronaVac, який вимірювався за рівнем антитіл, коливався в діапазоні 60-70%. Однак потім цей показник постійно знижувався, мабуть, кожні 40 днів у два рази. Повні дані роботи дослідників поки не опубліковані.

Думки фармкомпаній і ВООЗ

Представник AstraZeneca не коментує рішення уряду Таїланду, вказавши, що кожна країна сама визначає політику вакцинації.

Sinovac станом на понеділок на запити про коментарі не відповів. Представник компанії Лю Пейчен минулого місяця за запитом Reuters повідомляв, що згідно з попередніми даними аналізу зразків крові вакцинованих відзначається триразове зниження захисного ефекту CoronaVac проти Delta-варіанту. Також він повідомив, що для створення більш високого рівня антитіл може знадобитися третя доза.

Нещодавно головний науковий співробітник ВООЗ порадив не змішувати вакцини від COVID-19 різних виробників, оскільки необхідні додаткові дані про імуногенність та безпеку. На онлайн-брифінгу Соума Свамінатан сказав, що це небезпечна тенденція, оскільки може привести до хаосу, коли громадяни почнуть вирішувати, коли й хто буде приймати другу, третю і четверту дозу.

Хаотична вакцинація: чи зачепить паніка з приводу ефективності CoronaVac Україну

У Таїланді переважна більшість з 372 215 випадків захворювання і 3 032 смертельних результатів відбулися з квітня після майже року успішної боротьби з вірусом. Але масова вакцинація почалася тільки в минулому місяці, і поки вона відбувається дуже повільно.

У відповідь на швидке поширення Alpha- і Delta-варіантів у Бангкоку і прилеглих провінціях були введені найжорсткіші обмеження через COVID-19 за більш ніж рік. Повністю припиняють роботу компанії, які забезпечують пересування громадян – авіа та автобусні, також вводиться комендантська година і закриваються торгові центри.

В Україні поширення Delta-варіанту тільки починається. Можливо, ще є час на вивчення ситуації в таких країнах, як Таїланд, і прийняття рішень, які не допустять розвитку гіршого сценарію.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки