МоваЯзык

/ Новини медицини

Імунізація: що це таке і до чого тут щеплення?

З 23 по 30 квітня 2018 року за ініціативою ВООЗ проходить Всесвітній тиждень імунізації. Тема цього року: "Наш спільний захист. #ВакциниПрацюють". Приєднуйтесь!

Тема вакцинації хвилююча та постійно на слуху. На форумах активно обговорюють її в розрізі "можна/не можна", "варто/не варто", "безпечно/або все ж небезпечно". Міфологізація цього питання досягла таких розмірів, що прийшла пора розібратися в ньому раз і назавжди.

Допомагати в цьому нам буде один з кращих педіатрів та інфекціоністів, лікар вищої категорії ММ "Добробут" Станіслава Гапонова.

За визначенням ВООЗ, імунізація – це процес, завдяки якому людина набуває імунітету або стає несприйнятливою до інфекційної хвороби шляхом введення вакцини.

Що це означає? Необхідно спочатку познайомити організм з потенційним ворогом, щоб він дізнався, хто це і що це та додав цей суб'єкт в базу "особливо небезпечних". Ця місія покладена на вакцину – вона навчає імунну систему як його розпізнати і знешкодити. Для цього в організм вводиться крихітна частка збудника конкретного захворювання, що викликає специфічні зміни в системі імунітету, внаслідок чого формується опір, який і допомагає впоратися з інфекцією.

При їх наступній зустрічі утворений вакцинацією імунітет або зовсім зупинить розвиток хвороби, або полегшить її перебіг і запобігне подальшому її поширенню. Попереджений – означає озброєний.

Можливість захиститися від потенційної хвороби шляхом імунізації абсолютно не нова і відома вже сотні, і навіть тисячі років. З давніх часів в Азії та на Близькому Сході практикували варіоляцію — штучне зараження інфекційною хворобою заради здобуття стійкості до неї. Наприклад, китайці з цією метою втягували в ніс висушені і подрібнені скоринки від хворих віспою.

За даними все тієї ж Всесвітньої Організації Охорони здоров'я, імунізація дозволяє щорічно запобігати від 2 до 3 мільйонів випадків смерті від кору, дифтерії, правця, кашлюку, краснухи і свинки.

Наприклад, завдяки вакцинації проти кору, випадки смертності від хвороби в усьому світі за період 2000-2016 років скоротилися на 84%. А це, погодьтеся, вагомі цифри.

До речі: до введення планової імунізації дітей хвороби були основною причиною дитячої смертності, а спалахи захворювань і епідемії траплялися досить часто. Вакцинація дозволила багатьом хворобам істотно знизити свою активність, аж до ліквідації деяких з них.

"Імунізація - це випробуваний і найбільш перевірений спосіб боротьби з інфекційними захворюваннями, – розповідає Станіслава Гапонова. – В Україні передбачаються обов'язкові щеплення і ряд послідовних ревакцинаций від 10 найбільш небезпечних інфекційних захворювань: кору, дифтерії, кашлюку, краснухи, правця, поліомієліту, туберкульозу, паротиту, гепатиту В та гемофільної інфекції. З урахуванням необов'язкових, але рекомендованих щеплень їх трохи більше – 16-17. Основний вакцинальний комплекс потрібно зробити до півтора років, ще 2 щеплення проводяться в шестирічному віці - так ми готуємо дитину до школи".

Необхідно розуміти, що вакцинація це не тільки обов'язок, а й право кожної людини на можливість довгого і здорового життя. Тому що вона є базовим фундаментом, на якому будується здоров'я дитини, і тим бастіоном, який захищає малюка від складних, важко протікаючих, а часом і смертельних хвороб.

А якщо замахнутися на більш вагомий і глобальний прогноз, то забезпечивши всіх, хто цього потребує, вакциною, можна домогтися того, що в суспільстві практично не залишиться людей, сприйнятливих до інфекційних захворювань. А це означає, що і самих хвороб просто не залишиться.

І зворотній ефект припинення імунізації призведе до повної антиутопії і повернення багатьох грізних інфекційних хвороб, які, здавалося, зникли назавжди.

Ми поговорили про глобальну важливість щеплень. Давайте тепер торкнемося теми руху антивакциністів. Чому деякі батьки виступають проти обов'язкового вакцинування? Вся справа в існуючій думці, що вакцина набагато небезпечніше, ніж сама хвороба.

Станіслава Гапонова:

"Щеплення, як і будь-який лікарський препарат, мають побічні ефекти. Але їх не так і багато –не більше, ніж у інших ліків. Причому, користь від щеплень набагато перевищує їх можливу шкоду. Деякі молоді мами читають на форумах про можливу небезпеку щеплень, але в той же час дуже мало знають про хвороби і про те, що може трапитися з дитиною, якщо її не прищепити.

Про це стали говорити, коли стався спалах кору зі смертельними наслідками в зв'язку з відсутністю щеплення у дітей. Пік припав на зиму 2018-го, і до нас прийшло робити щеплення від кору дуже багато людей. Ми проводили інформаційно-роз'яснювальну роботу та багатьох прищепили ще і від правця, і дифтерії. Погано, що привід був такий сумний, але завдяки йому, можливо, було врятовано багато інших життів".

Які взагалі причини появи міфів? Як і в давні часи, вони народжуються зі страху, в даному випадку, батьківського, які переживають за здоров'я і благополуччя своїх дітей.

Існує три головних міфи про вакцинацію, які дуже хвилюють батьків

Міф 1. Щеплення може послабити імунітет

Правда: Це не так, тому що воно не є якимось надзвичайним імунологічним втручанням. В організм вводяться знешкоджені (ослаблені) збудники хвороби, тільки щоб познайомити з ними імунну систему дитини. Під час банальної застуди малюк піддається впливу набагато більшого числа антигенів, ніж, власне, при вакцинації.

Міф 2. Дитина отримує всі необхідні антитіла від матері

Правда: Так, вона дійсно отримує деякі захисні антитіла під час останнього триместра вагітності і при першому прикладанні до грудей (з молозивом). Але після 2-х місяців вони починають руйнуватися, і вже до року їх не залишається зовсім. Якщо дитина не щеплена, закінчення цього терміну може ознаменуватися інфекційним захворюванням в дуже тяжкій формі.

Міф 3. Вакцини містять небезпечні речовини

Правда: Всі офіційно схвалені вакцини пройшли ретельний контроль, і вимоги їх безпеки на вкрай високому рівні. Вони не містять жодної речовини або хімічної сполуки в небезпечній кількості.

Насправді ж відмова від вакцинації це порушення прав дитини на життя і здоров'я. Підемо від зворотнього: що трапиться з дитиною, якщо її не прищеплювати? Давайте змоделюємо ситуацію: 10 обов'язкових і ще 6-7 рекомендованих щеплень не були зроблені. Це означає, що кожна з цих 17 хвороб може підстерегти малюка в будь-який момент. В такому випадку життя для нього стане грою на виживання, де головний приз, власне, саме виживання. Тому що:

по-перше, він в обов'язковому порядку перехворіє на кір а це високий ризик перенести важке ускладнення, аж до появи енцефаліту через ураження центральної нервової системи;

по-друге, дитина ризикує померти або залишитися інвалідом після перенесеного поліомієліту;

по-третє, вона може заразитися гепатитом В, при якому висока ймовірність подальшого розвитку вкрай поганих хвороб з можливим летальним результатом.

Перераховувати всі можливі ризики просто не має сенсу, так як їх багато, і ускладнення кожного з них можуть стати фатальними або завадити дитині вести повноцінне життя. Але ж ми всі хочемо, щоб наші діти були здоровими, успішними і щасливими. І одна із цеглинок їх майбутнього благополуччя це як раз своєчасна імунізація. Альтернативи щепленням немає і це необхідно розуміти.

Ось так і виходить, що вакцинація найкращий спосіб зміцнити імунітет, завдяки чому діти будуть попереджені і захищені від багатьох хвороб. Адже наша імунна система - це складний механізм, який виконує мільйони різних завдань, з однією єдиною метою –

захистити свого власника. І зміцнювати й удосконалювати його необхідно з найперших днів життя. Тоді діти будуть виростати сильними, міцними і здоровими.

Станіслава Гапонова:

"Починайте загартовування дитини з перших місяців її життя. Порадьтеся з педіатром і підберіть найбільш оптимальний підхід, який підійде саме вашому малюкові. Головне –не перекутуйте дитину, провітрюйте кімнату перед тим, як покласти її спати, можна також додати обливання холодною водою.

Обов'язково зробіть всі необхідні щеплення, тому що коли ваша дитина піде в садок, ймовірність зіткнутися там з різними інфекціями є дуже високою.

І ще одна порада, яка допоможе зменшити частоту захворювань і зміцнить імунітет –не застосовуйте непотрібних препаратів, тому що це не зміцнює організм, а навпаки –знижує його захист.

Людина не може розбиратися у всьому –так само і батьки. Знайдіть лікаря, якому будете повністю довіряти і погляди якого будуть схожі на ваші власні. Знайдіть дійсно хорошого лікаря для себе і своїх дітей і довіряйте йому".

Мережа медичних клінік "Добробут"

Не пропусти блискавку! Підписуйся на нас в Telegram

0
Коментарі
0
0
Смішно
0
Цікаво
0
Сумно
0
Треш

Блоги медицини

Новини медицини

Новини медицини