Кава для здоров'я та довголіття: наукові відкриття
Почніть свій день з кави – подаруйте цю приємність своєму серцю! Але майже кожного дня інформаційний простір поповнюється або новою забороною, або дозволом щодо вживання кави. Кожен месендж має чималий список негативних і позитивних наслідків впливу кави на стан здоров’я за загальне самопочуття. А що говорить наука: можна чи не можна пити каву? У який час та в якій кількості вживати цей напій найкраще показали нові дослідження.
Дослідження про вплив кави
Закоханим у каву надто складно відмовитись від її привабливого аромату та неповторного смаку. Тепер маємо цікаві результати нових досліджень зарубіжних вчених. На них і будемо спиратись, обираючи ранковий напій бадьорості та щастя. Втім, облишмо лірику і перейдемо до фактів.
На сторінках European Heart Journal опубліковано результати нового – першого дослідження впливу споживання кави на здоров’я серця. У висновку зазначається: люди, які п’ють каву вранці, мають менший ризик смерті від серцево-судинних захворювань порівняно з тими, хто п’є каву цілий день або не п’є каву взагалі.
Починаючи дослідження, науковці ставили за мету визначити закономірності споживання кави та оцінити її зв’язок зі смертністю. Учасниками дослідження стали більше 40 тисяч людей. Оскільки кава є одним із найпоширеніших та найпопулярніших напоїв у світі, її вплив на здоров’я та довголіття людини варто вивчити якомога точніше.
Дослідження показали:
- люди, які п’ють каву вранці, мають нижчий ризик смерті від серцевих захворювань і нижчий загальний ризик смертності, ніж люди, які не п’ють каву;
- у тих, хто вживає каву протягом дня, ризик не знижується. Тобто, ранок – найкращий час доби для здоров’я.
Одночасно експерти попереджають: вживання кави після обіду або ввечері може порушити циркадний ритм – циклічні біологічні процеси, пов’язані зі зміною дня і ночі, порушивши сон.
Найнижчі показники смертності мають люди, які вранці п’ють каву. "Наші результати свідчать про те, що важливим є не лише те, чи ви п’єте каву, чи скільки ви її п’єте, але й час доби, у який ви споживаєте цей напій", - старший автор дослідження Лу Ці, доктор медичних наук, доктор філософії, харчування та епідеміології Університету Тафтса, Бостон, Массачусетс, голова HCA Regents і професор Celia. Про це йдеться у прес-релізі Школи громадської охорони здоров'я та тропічної медицини Скотта Везерхеда при Університеті Тулейн.
Додатково доктор Ці зазначив: "Зазвичай ми не даємо порад щодо часу в наших дієтичних рекомендаціях, але, можливо, нам варто подумати про це в майбутньому".
Кава вранці – краще для здоров’я серця та довголіття
Попередні дослідження продемонстрували користь кави для здоров’я, зокрема у зниженні ризику діабету 2 типу та не підвищенні ризику серцево-судинних захворювань. Однак, як зазначають вчені, час споживання кави ще потрібно дослідити.
"Враховуючи вплив кофеїну на наше тіло, ми хотіли перевірити, чи впливає час доби, коли ви п’єте каву, на здоров’я серця", - сказав доктор Ці у своєму прес-релізі.
Вчені аналізували дані 40 725 дорослих, які брали участь у Національному дослідженні здоров’я та харчування США (NHANES) між 1999 і 2018 роками. Кожного учасника запитували про всю їжу та напої, які він вживав за один день, включно з кавою, часом та кількістю її споживання.
Дані іншої групи, яка складалась із 1463 дорослих, що брали участь у дослідженні перевірки способу життя жінок і чоловіків, використали для зовнішньої перевірки моделей споживання кави в даних NHANES. Потім дослідники порівняли дані із записами про смерть за період біля 10 років.
З усіх учасників
- 36% переважно пили каву до обіду,
- 16% пили каву протягом дня,
- 48% не пили каву.
Результати показали: у любителів ранкової кави на 16% менше шансів померти з будь-якої причини та на 31% менша ймовірність померти від серцево-судинних захворювань, ніж у тих, хто каву не п’є.
Дослідження не показало жодного зниження ризиків для тих, хто п’є каву цілий день, у порівнянні з тими, хто не п’є каву. Це свідчить про те, що пити каву протягом дня не краще, ніж не пити її взагалі.
Однак, цікавий факт: ті, хто п’є каву вранці, отримують користь від зниження ризику, незалежно від того, скільки вони випили, а для любителів легкої кави, які споживали 1 чашку, ефект був дещо слабшим.
Дослідження враховувало такі фактори: діабет, гіпертонія , високий рівень холестерину, куріння, фізична активність тощо. "Щоб підтвердити отримані результати, потрібні додаткові дослідження", - сказав доктор Ці.
Чому ранкова кава корисна для здоров’я
Дослідження не запропонувало жодних пояснень того, чому вживання кави вранці може бути більш здоровим варіантом для серця. Але є один цікавий нюанс, щодо того, як кава впливає на внутрішній годинник організму, що регулює час сну і прокидання. Доктор Ці зауважив, що вживання кави пізніше вдень може порушити рівень гормону мелатоніну, що впливає на циркадний ритм організму та порушує сон.
"Багато тих, хто п’є каву цілий день, страждають від порушень сну. У цьому контексті цікаво, що кава, здається, пригнічує мелатонін, важливий медіатор сну в мозку", - Томас Ф. Люшер, доктор медичних наук, FRCP , кардіолог-консультант і директор відділу досліджень, освіти та розвитку лікарень Королівського Бромптона та Харефілда у Великій Британії, пояснив зв’язок із циркадним ритмом у редакційній статті, що супроводжує дослідження.
Сон вкрай важливий для загального самопочуття і, особливо, для здоров’я серця, оскільки пов’язаний з артеріальним тиском. Під час сну артеріальний тиск знижується, тому проблеми зі сном можуть призвести до того, що артеріальний тиск буде залишатися високим протягом тривалого періоду часу, а це підвищить ризик серцевих захворювань та інсульту.
Автори дослідження також написали, що протизапальна користь кави може бути найсильнішою, якщо вживати її вранці, оскільки деякі запальні маркери в крові досягають максимуму саме вранці.
Чи справді каву варто пити вранці?
Дослідження показує – вживання кави корисне для здоров’я. Якщо збираєтеся її пити – робіть це вранці – рекомендація доктора Ці. Її підтримав доктор Люшар: "Ми повинні прийняти вагомі докази того, що вживання кави, особливо вранці, ймовірно, є здоровим. Отже, пийте каву, але робіть це вранці!"
Якщопісля обіду маєте потребу у додатковій енергії, спробуйте випити кави принаймні за 9 годин до сну — дослідження 2023 року показало, що вживання кави протягом 8,8 годин після сну може порушити сон.
Любите каву – не відмовляйте собі у задоволенні, але нехай воно буде корисним для вашого здоров’я!