Лікар – ваш союзник: як позбутися шкідливих звичок?
Змінити поведінку людини та викорінити стару звичку - дуже не просто. Особливо коли мова йде про куріння. А сьогодні, коли на багаторічну залежність накладено щоденний стрес, цей квест стає складним завданням як для лікаря, так і для пацієнта. Порада "кидайте курити!" – звучить як знущання. Але, на мою думку, ключова роль у процесі відмови від паління належить не тільки людині, а й її терапевту або сімейному лікарю.
Як лікар може допомогти людині? По-перше, пояснити, що таке захворювання, ассоційовані з палінням. Не залякувати, не цькувати. Але для цього між має бути довіра. Бо велика частина пацієнтів приховують цю звичку, а лікар дивується чому терапія не діє або хвороба прогресує. Звичайно, варто інформувати, що кінцевою нашою ціллю є повна відмова від паління! Це ідеальний сценарій, якого ми прагнемо. Але не шляхом різкої та одномоментної відмови, а використовуючи стратегію зменшення шкоди. На сьогодні цим шляхом пішло багато розвинених країн, що досягнули гарних результатів по зменшенню кількості курців. Щоб людина, яка палить, могла приймати зважені рішення, вона має знати про альтернативи, що значно зменшують ризики. Для цього пацієнту потрібно мати доступ до точної та правдивої інформації про переваги, а також про ризики, пов'язані з цими продуктами.
Коли людина кидає палити, ризик розвитку хвороб, пов'язаних з курінням, зменшується. Це саме відбувається при переході на системи нагріву тютюну (СНТ), де відсутній процес горіння. Нікотин, що викликає залежність там присутній, тому психологічного дискомфорту людина не відчуватиме. А ось канцерогенів, які так шкодять організму, у такий спосіб ми уникаємо.
Як саме вплине цей перехід на організм людини? Давайте розберемо на конкретних деталях. По-перше, під час горіння сигарети виділяється монооксид вуглецю (CO). Еритроцити крові, які зазвичай переносять кисень, починають переносити CO. Це зменшує кількість кисню, який доставляється до клітин всього тіла і досить швидко призводить до зниження здатності до фізичних навантажень, прогресування атеросклерозу та розвитку серцево-судинних захворювань. Протягом декількох днів після переходу від сигарет до СНТ рівень СО в організмі починає стрімко знижуватися.
Зазначу, що уникаючи процесу горіння, ми на 98% знижуємо рівень СО. Деякі наукові дослідження підтверджують значне зниження рівня СО в крові вже через кілька годин після переходу! Це корелювало з тим, коли люди повністю припиняли палити.
По-друге, сигаретний дим посилює окислювальний стрес в організмі. Цей патологічний процес виникає тоді, коли в клітинах накопичується забагато високоактивних молекул (оксидантів) та виникає дисбаланс між оксидантами та антиоксидантами. Окислювальний стрес бере участь у розвитку серцево-судинних захворювань, деменції, хронічного запалення та старіння. Відмова від куріння допомагає зменшити рівень окислювального стресу: рівень біомаркеру, що є "золотим стандартом" для оцінки оксидативного стресу в організмі людини, знижується в пацієнтів, які кинули палити, на 18,8% за три місяці. При переході на СНТ цей показник знижується на 13,46%. Запалення, пов'язане з курінням, також зменшується через три-шість місяців у тих, хто повністю перейшов на продукт зниженого ризику, порівняно з тими, хто продовжує палити.
По-третє, куріння змінює спосіб метаболізму холестерину в організмі, що, як правило, відображається на зниженні рівня так званого хорошого холестерину (ліпопротеїди високої щільності) в крові. Більш високі показники ЛПВЩ асоціюються з меншим ризиком атеросклерозу. На противагу цьому, ЛПНЩ (ліпопротеїди низької щільності) відомі як "поганий холестерин", сприяють утворенню атеросклеротичних бляшок в організмі. Через три-шість місяців після повного переходу на СНТ рівень "хорошого" холестерину покращується порівняно з тим, коли людина продовжує курити.
Звичайно, перехід на альтернативні продукти не замінить повної відмови від цієї звички. Але обєктивні наукові дані свідчать на користь реальних переваг у використанні СНТ. Першочергово це стосується людей з серцево-судинними та легеневими захворюваннями. Наукове обґрунтування зменшення шкоди має стати вагомим аргументом у бесіді лікаря з пацієнтом! І це завжди є кращим вибором, ніж продовжувати курити сигарети.