Ліки від ВІЛ можуть уповільнити розвиток раку

Ліки від ВІЛ можуть уповільнити розвиток раку

Впровадження ВААРТ (високоактивної антиретровірусної терапії) у середині 1990-х років здійснило справжню революцію у лікуванні ВІЛ/СНІДу, зупинивши прогресування захворювання та значно продовживши життя інфікованим цим смертельно небезпечним вірусом.

Як повідомляє WebMD, нове дослідження, опубліковане в популярному виданні про здоров'я та медицину HealthDay, пропонує інше потенційне використання одного із стандартних препаратів ВААРТ. Воно зупинило прогрес захворювання приблизно у чверті пацієнтів, які боролися з поширеним раком товстої кишки.

"Найдивніше, що це клас препаратів, які ми ефективно використовували проти вірусів протягом багатьох років", - сказав автор дослідження доктор Девід Тінг. "І тепер це дослідження відкриває можливість для розробки цього класу ліків від раку".

Відео дня

"Ми все ще намагаємося зрозуміти, чому деякі пацієнти отримують більше користі, ніж інші", - сказав Д.Тінг, який є директором Центру картографії пухлин в онкологічному центрі Массачусетської лікарні загального профілю в Бостоні, а також доцентом медицини Гарвардської медичної школи.

Визнаючи, що будуть потрібні додаткові дослідження, Тінг охарактеризував результати як "захоплюючі", додавши, що крім раку товстої кишки цілком імовірно, що "ця (медикаментозна) стратегія може бути ефективною для лікування багатьох інших типів раку".

Д.Тінг зазначив, що ВААРТ-терапія пацієнтів з ВІЛ, яку зазвичай призначають у вигляді комбінації кількох препаратів, націлена на певні білки, які називають "зворотними транскриптазами" (ВІД). Це тому, що ВІЛ потрібні RT-білки для реплікації та поширення.

"Але ми та інші дослідники виявили, що білки ретинобластоми (білок супресора ракової пухлини) у клітинах людини реактивуються при раку", - пояснив Д.Тінг. "Тому ці RT-препарати для ВІЛ (також) мають здатність блокувати RT-білки людини, виявлені при раку".

Щоб наголосити на цьому моменті, Д.Тінг звернув увагу на дослідницьку роботу 2018 року, в якій було виявлено, що пацієнти, які живуть з ВІЛ, які проходять "коктейль" із трьох препаратів ВААРТ-терапії, зазвичай мають значно нижчу захворюваність багатьма видами раку, ніж загалом населення. Дослідники виявили, що нижчий ризик включає рак молочної залози, простати та товстої кишки.

Для нового дослідження Д.Тінг та його колеги вивчили потенціал лише одного широко використовуваного препарату ВААРТ – ламівудину.

У дослідженні взяли участь 32 пацієнти, у яких було діагностовано запущений поширений рак товстої кишки, який не піддавався на низку стандартних, але безуспішних методів лікування раку.

Зрештою, всім пацієнтам був призначений ламівудін, але в помітно більш високих дозах — майже на 400% більше, ніж зазвичай призначають пацієнтам із ВІЛ. (Відомо, що препарати ВААРТ "добре переносяться" пацієнтами з ВІЛ, сказав Д.Тінг, хоч і попередив, що ще належить з'ясувати, чи можуть вищі дози викликати нові побічні ефекти).

Ламівудін вводили без будь-якої іншої форми протипухлинної терапії. В результаті, зазначив Тінг, у восьми пацієнтів відзначено зупинку прогресування раку, а ще один домігся "змішаної відповіді".

Щоправда, в жодного з пацієнтів пухлина не зменшилася. Але команда відзначила обнадійливі "біологічні зміни в пухлинах, коли ми дивилися біопсії до та після лікування", - сказав Тінг.

Результати дослідження нещодавно були опубліковані в журналі Cancer Discovery.

Вплив ВААРТ на рак товстої кишки, що зупиняє прогресування, припускає, що "пухлини поводяться подібно до вірусів", — сказав співавтор дослідження Бенджамін Грінбаум, співробітник служби комп'ютерної онкології в Меморіальному онкологічному центрі імені Слоана Кеттерінга в США, Нью-Йорк.

Насправді, за словами Б.Грінбаума, вплив ламівудину на пухлинні клітини настільки схожий на його вплив на ВІЛ, що є "несподіваною" формою "вірусної мімікрії".

Проте більшість пацієнтів, мабуть, не отримали жодної користі. Тінг припустив, що теоретично це може бути пов'язане з різною кількістю RT-білків, виявлених в ракових клітинах окремих пацієнтів.

"Ми намагаємося краще зрозуміти, які види раку більшою мірою залежать від цієї RT-активності, щоб ми могли точніше визначити пацієнтів, яким може допомогти ця терапія", — сказав він, наголосивши, що перспективи цього типу втручання проти раку "перебувають ще на початку шляху".

Тим не менш, доктор Ендрю Чен, професор медичного факультету Гарвардської медичної школи та заступник завідувача кафедри гастроентерології Масачусетської лікарні загального профілю, заявив, що можливість використання препаратів ВААРТ для лікування раку на пізніх стадіях "є новою метою для лікування, що дійсно захоплююче, оскільки ми зможемо перепрофілювати існуючі ліки для лікування інших станів, щодо яких у нас є багатий клінічний досвід".

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки