Літнє харчування: як пережити спеку

Літнє харчування: як пережити спеку

Хвиля аномально спекотної погоди може стати фатальною для нашого організму. Адже в цей період наші внутрішні органи функціонують в умовах потужного стресу, особливо серцево-судинна система. Найкраща стратегія виживання в таких погодних умовах - підтримувати належний водний баланс, дотримуватися спеціального харчування та уникати прямого впливу сонячних променів, особливо у пік спеки.

Щоб впоратися з виснажливою літньою спекою, організм старанно працює над тим, щоб охолодити себе. І харчування має першорядне значення у цьому процесі. Сезонні овочі та фрукти, кисломолочні продукти, контроль калорій та мінімальна термічна обробка їжі допоможуть організму набагато ефективніше керувати внутрішньою температурою.

Охолоджуючі продукти для боротьби зі спекою

Із настанням спеки більшість людей зосереджують увагу на зовнішньому охолодженні, ретельно підбираючи літній гардероб, відвідуючи басейни та пляжі. Однак, на думку кардіолога та електрофізіолога Ваніти Арори, для нашого гарного самопочуття влітку більш важливо дбати про внутрішню температуру тіла:

Відео дня

"В той час, як більшість людей зосереджуються на зовнішньому охолодженні, саме внутрішня температура тіла відіграє найважливішу роль для нашого гарного самопочуття. На вашій кухні є дієві засоби для зниження температури тіла, які можуть швидко вирішити цю проблему й навіть захистити вас від спеки", - говорить лікарка Арора.

Ось деякі з літніх продуктів, рекомендованих експертами, які слід включити до щоденного раціону, щоб пережити спеку.

  • Кавун

Цей соковитий та освіжаючий фрукт є основним літнім продуктом у багатьох країнах світу. Кавун на 92% складається з води, що робить його чудовою зволожуючою їжею. Він також містить лікопін – антиоксидант, який захищає вашу шкіру від сонячних ушкоджень, спричинених УФ-променями. Ви можете насолоджуватися ним, порізавши його скибочками. Кавун також можна використовувати для приготування літніх смузі, змішавши ягоду з лимоном, листям базиліка або м'яти.

  • Буряк та морква

Завдяки своїй поживній цінності та детокс-властивостям, ці овочі відводять тепло від вашого тіла й нейтралізують температуру, щоб тримати травлення під контролем. Як буряк, так і моркву можна використовувати для приготування холодних супів, салатів, свіжого соку. Експерти рекомендують у літній сезон обирати рецепти без термічної обробки.

  • Огірок

Ще один зволожуючий, низькокалорійний продукт, який на 95% складається з води, що робить овоч ідеальним для підтримки водного балансу влітку. Огірки також містять вітаміни K і C, котрі сприяють здоров'ю кісток та імунітету. Овощ чудово підходить для приготування салатів, окрошки або як самостійна закуска для корисних перекусів.

  • М’ята

М'ята має свіжий аромат та чудові охолоджуючі властивості. Рослина може допомогти пришвидшити травлення та зняти жар. Ви можете додавати свіже листя м'яти до салатів, холодного чаю або заварювати у воді для регулярного вживання. М'яту також можна використовувати для приготування домашнього м'ятного сорбету – ароматного та охолоджуючого десерту.

  • Кокосова вода

Природний енергетичний напій, кокосова вода, багата електролітами, такими як калій та магній, які необхідні для регідратації. Це простий спосіб заповнити втрату рідини та мінералів через потовиділення влітку. Пийте охолоджену кокосову воду як ситний і зволожуючий напій.

  • Салати зі свіжих овочів

Свіжі салати з помідорів, капусти, шпинату, салатного листя, перцю та інших сезонних овочів містять багато води, багаті на вітаміни і мінерали. Додайте до салатів джерела білка, такі як смажена курка, нут, запечена риба, щоб зробити страву повноцінною їжею.

  • Сироїдські закуски

Для швидких та освіжаючих перекусів використовуйте сирі овочі на свій смак, такі як нарізаний болгарський перець, морква, огірок, селера тощо. Ці хрумкі закуски зволожують та забезпечують приємний хрускіт. Поєднуйте їх із соусом на основі йогурту або хумусом для додаткового смаку та поживних речовин.

  • Кисломолочні продукти

Легкі кисломолочні продукти, такі як йогурт, кефір, ряжанка, нежирний сир, тан, айран допоможуть добре вгамувати спрагу, нормалізувати тиск, охолодити організм, підтримуючи здорову мікрофлору кишківника.

  • Охолоджувальні страви

Холодні супи та напої, такі як гаспачо, окрошка, смузі та фруктові коктейлі, допоможуть освіжитися, наповнять приємним відчуттям прохолоди і стануть чудовим перекусом в літню спеку, коли немає апетиту.

Дієтологи також рекомендують уникати пряної та солоної їжі, оскільки гостра їжа може підвищити температуру тіла та викликати додаткове потовиділення. А солоні продукти сприяють затримці рідини в організмі та можуть призвести до набряків.

Віддавайте перевагу легким стравам: додайте в раціон свіжі овочі, фрукти, салати, легкі супи та нежирні білки. Уникайте важких та жирних страв: вони створюють додаткове навантаження на систему травлення й можуть викликати дискомфорт. Включення цих літніх продуктів до вашого щоденного раціону допоможе підтримувати водний баланс, а також забезпечить необхідними поживними речовинами для підтримки загального стану здоров'я в спеку.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки