Марихуану узаконять? Що змінить легалізація травки в Україні
В Україні серйозно заговорили про легалізацію марихуани. В. о міністра охорони здоров'я Уляна Супрун вважає, що на такий крок можна піти через медичні міркування. Мовляв, легкий наркотик лікує від багатьох хвороб, а найголовніше — не несе відчутної шкоди для здоров'я пацієнта.
Як насправді й чи реальна легалізація марихуани в Україні — розбирався OBOZREVATEL.
Головне:
У Міністерстві охорони здоров'я запропонували легалізувати марихуану в медичних цілях. На сайті парламенту вже зареєстрована петиція;
Експерти й лікарі впевнені, що в цій ідеї немає нічого поганого. Якщо лікування буде під наглядом фахівця, то марихуана може допомогти важкохворим людям;
Легкі наркотики в тому чи іншому вигляді узаконені у понад 40 країнах світу. Зокрема в Німеччині, Канаді, Італії та інших.
Що пропонують
На сайті Верховної Раді вже зареєстрована електронна петиція, автори якої закликають народних депутатів де-факто легалізувати канабіс в Україні. За 7 днів вона зібрала 6 тисяч підписів. На петицію відводиться ще 87 днів, до цього терміну автори ідеї повинні набрати трохи більше 19 тисяч підписів.
Читайте: Лікар розвіяв міф про "нешкідливу" марихуану
"Законодавчо врегулювати доступ пацієнтів до препаратів із канабісу під час лікування хронічного болю, епілепсії, анорексії, посттравматичного синдрому, захворювань імунної системи, артриту і ревматизму, астми, хвороби Альцгеймера, хвороби Паркінсона, хореї Гетінгтона, герпесу, виразок, втрати ваги при СНІДі, діабетичної нейропатії, різних форм склерозу і багатьох інших важких хвороб", — йдеться в описі ідеї.
У той же час автори закликають створити належні умови для повноцінного застосування рослин у медичній і науковій діяльності, зокрема з метою розробки, клінічних досліджень і державної реєстрації дієвих лікарських засобів.
Натомість Уляна Супрун запевняє, що медичний канабіс значно відрізняється від "трави з чорного ринку", адже майже не має психотропної дії, знеболює, розслабляє і гальмує больові відчуття.
Що думають лікарі та експерти
У цілому опитані OBOZREVATEL фахівці підтримують ініціативу. Їхню аргументацію можна звести до наступних пунктів:
За важких хвороб марихуана допомагає розслабитися, заснути, зняти стрес і різкі болі. Зокрема, використання трави в медичних цілях може значно полегшити життя онкохворим;
"Чудово діє як снодійне, адже один із поширених побічних ефектів лікування — втрата сну. Препарати не допомагають, а от масло конопляне або затягування диму дозволяє людині заснути. Знижується нудота і блювота, а після хіміотерапії це важливо. Зникають спазматичні болі. У нашій спільноті багато жінок приймають конопляні препарати, маю на увазі і тих, хто живе за кордоном, і наших. Якщо беремо людей, які на 4-й стадії раку, вони відчувають себе погано, і родичі змушені завозити марихуану нелегально, щоб хоч якось полегшити страждання", — розповіла OBOZREVATEL глава спільноти "Афіна. Жінки проти раку" Ніна Резніченко.
Читайте: Алкоголь vs марихуана: що небезпечніше
Мова не про те, що в разі легалізації трави в медичних цілях українці зможуть курити її всюди. її лише додадуть у ліки як одну з речовин;
"На багатьох європейських ринках марихуана легалізована, і фарміндустрія розробляє відповідні ліки, зменшуючи компонент галюценогенів... Це не означає, що буде трава для куріння. Ймовірно, будуть різні медичні форми, клінічні, на кшталт пігулок", — вважає виконавчий директор Асоціації міжнародних фармацевтичних виробників Володимир Ігнатов.
Щоправда, у разі легалізації марихуани все ж є певні ризики. Раніше лікар-нарколог Юрій Пакін пояснив, що вживання трави викликає швидке звикання. За 1-2 рази залежність не сформується, але якщо людина буде регулярно вживати канабіс 2-3 місяці, то вона з'явиться.
"Марихуана як наркотичний засіб після вживання викликає стан комфорту, задоволення, підвищується прагнення спілкуватися одне з одним, гарний настрій. Але через якийсь час концентрація марихуани в організмі знижується. Після цього настрій із хорошого повертається на вихідний рівень, і ще трохи знижується. Починають з'являтися елементи депресії. А кому цікаво ходити з депресією? У людини виникає бажання ще разок покурити, відновити свій комфортний стан. Потім знову зниження концентрації і наростання депресії", — розповів він.
Крім того, якщо йдеться лише про медичні цілі і під належним контролем із боку лікаря, то тут, на думку Юрія Пакіна, проблем немає.
"З цим можна цілком погодитися. У медицині вже давно і широко використовуються більш важкі наркотики опійної групи. Виникає питання — чому ж не можна використовувати легші наркотики?" — вважає лікар-нарколог.
Дивіться відео за темою:
Як роблять у всьому світі?
Нині марихуана легалізована в багатьох розвинених країнах світу. До того ж як у медичних цілях, так і для звичайного вживання. В Ізраїлі, наприклад, використовувати канабіс у медичних цілях дозволили тільки в 2018 році.
Читайте: Конопля на волі: коли в Україні "легалайз"?
Хоч уживання марихуани в країні й декриміналізоване, за куріння травички в громадському місці доведеться заплатити штраф. У США канабіс узаконений у 29 штатах. Якщо за медичним призначенням лікар випише прийом трави, то проблем із законом не буде.
У Польщі, наприклад, дозволено використовувати марихуану в лікувальних цілях. Таке рішення прийняли зовсім нещодавно, в 2017 році. А в Чехії легалізували приватне вживання трави, при собі можна мати до 15 грамів канабісу.
Справжній бум стався у жовтні 2018 року і в Канаді. Місцева влада зняла заборону на вживання легкого наркотику в рекреаційних цілях. Усі повнолітні громадяни країни можуть купити до 30 грамів речовини, також у невеликих обсягах можна вирощувати траву й удома.
Ще далі пішли в Уругваї. Ця країна першою в 2013 році легалізувала вирощування, продаж та вживання марихуани. Як і в Канаді, причиною такого кроку уряду стало бажання забрати бізнес у наркомафії.