мРНК-вакцина проти ВІЛ – що відомо?

мРНК-вакцина проти ВІЛ – що відомо?

У 2020 році приблизно 35,9 млн дорослих і 1,7 млн ​​дітей жили з вірусом імунодефіциту людини-1 (ВІЛ), вірусом, що викликає синдром набутого імунодефіциту (СНІД). Існує два основних типи ВІЛ: ВІЛ-1, який був виявлений першим і є найбільш поширеною формою вірусу, і ВІЛ-2.

З моменту появи вірусу знання про те, як він впливає на організм людини, розширилися. Хоча ліків проти ВІЛ-1 немає, існують варіанти антиретровірусного лікування, яке допомагає людям з інфекцією жити довше і здоровіше.

Шлях до розробки вакцини проти ВІЛ часто називають "найбільшою біомедичною проблемою нашого покоління". Компанія Johnson & Johnson (J & J) на цьому тижні оголосила, що її експериментальна аденовірусна вакцина проти ВІЛ, в якій використовується та ж технологія, що і у вакцини від COVID-19, неефективна для запобігання інфікування жінок. Тому зараз все більше надій на препарати, засновані на мРНК-технології.

Відео дня

мРНК-вакцина від ВІЛ – що відомо?

Згідно з регістром клінічних випробувань Національної медичної бібліотеки США, ранні клінічні випробування вакцини проти ВІЛ на основі мРНК можуть початися в цьому місяці. У цій вакцині-кандидата використовується технологія, розроблена біотехнологічною компанією Moderna – та ж технологія, що й у її високоефективної вакцини проти COVID-19.

Випробування, засноване на більш ранніх дослідженнях IAVI (Міжнародної ініціативи по вакцині проти СНІДу) та медичного дослідницького центру Scripps Research, буде перевіряти перший етап багатоступеневої схеми вакцинації. Кінцева мета – стимулювати імунну систему до вироблення широко нейтралізуючих антитіл, націлених на кілька штамів ВІЛ.

У 1990-х роках було зроблено відкриття, яке в кінцевому підсумку проклало шлях до розробки в галузі досліджень вакцини проти ВІЛ. Було виявлено, що у 1% пацієнтів з ВІЛ-1 виробляються сильнодіючі антитіла, відомі як широко нейтралізуючі антитіла (bNAbs). Ці рідкісні антитіла націлені на певні ділянки оболонки вірусу ВІЛ-1, вони важливі для поширення інфекції в організмі та несильно розрізняються між різними штамами вірусу.

ВІЛ, як і коронавірус, також має шиповідний вірусний білок, відомий як Env, або білок оболонки. Форма цього білка варіює залежно від штаму вірусу, що ускладнює націлювання на антитіла. мРНК-вакцини тренують імунну систему для вироблення антитіл, які націлені на спайковий білок і запобігають зараженню вірусом клітин.

Дослідження

Опубліковані раніше в цьому році результати клінічного випробування фази I показали, що 97% учасників, які отримали вакцину, отримали бажану імунну відповідь.

У наміченому на вересень клінічному дослідженні фази I вчені будуть оцінювати мРНК-кандидата вакцини eOD-GT8 60 mer (мРНК-1644) і ад'юванта мРНК вакцини (mRNA-166v2-Core) у здорових дорослих.

У фазі I випробування з використанням технології Moderna вакцина мРНК буде містити інструкції для білка, який стимулює імунну систему таким же чином, як і в більш ранніх випробуваннях Scripps Research і IAVI. У дослідженні візьме участь 56 здорових людей без ВІЛ, і будуть перевірені дві версії вакцини-кандидата: дві групи людей отримають суміш двох вакцин-кандидатів, а дві інші групи – ту чи іншу вакцину.

Дослідники стежитимуть за тим, чи викликає вакцина бажану імунну відповідь – клітини-попередники імунної системи, і чи є які-небудь проблеми з безпекою. Однак навіть якщо найближчим часом буде виявлений потенційний кандидат на вакцину проти ВІЛ, потрібен час, щоб протестувати його в клінічних випробуваннях і отримати схвалення від регулюючих органів.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки