"Нервові клітини відновлюються!" Супрун назвала "диво-таблетку" від стресу
Популярне твердження, що нервові клітини не відновлюються в результаті стресу, є міфом із невдалого наукового експерименту.
В. о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун розповіла на своїй сторінці у Facebook, що небезпечним для здоров'я є винятково хронічний стрес, який тимчасово може скоротити обсяг мозку.
За її словами, омана про нервові клітини з'явилася в кінці 1990-х у Кенії, коли в дослідницькому центрі померли карликові зелені мавпочки. Розтин показав, що у них загинули нейрони гіпокампу (відповідає за пам'ять і навчання). Причиною назвали стрес через соціальну ізоляцію. А вже преса підхопила цю тезу.
"Дію хронічного стресу на мозок найкраще досліджено на гризунах. В них хронічний стрес моделюють утриманням у неволі, коли вони не можуть рухатися. Для звірятка, яке зазвичай постійно бігає, іммобілізація – це страшний стресор. Він дійсно зупиняє утворення нових нейронів, погіршує пам’ять і здатність до навчання", – пояснила Супрун.
Читайте: Більше не 36,6: у Супрун змінили нормальну температуру людини
Людським еквівалентом стресу є: наслідок стихійного лиха, перебування в зоні бойових дій, полон, діагностування раку та його лікування, нездатність заплатити за кредит та інше.
"Саме хронічний стрес погіршує роботу нейронних мереж і робить свій внесок у розвиток нейродегенеративних хвороб. Якщо ви бачите у своєму оточенні людей у хронічному стресі – підтримайте їх. Порівняно з полоном у російській в’язниці, затор дорогою додому – це не причина нервуватися. А життєві негаразди варто сприймати як виклики, а не повільну смерть через стрес", – додала Супрун.
Як протистояти стресу і відновити нейрони
Погуляти на природі 20 хвилин. Це знижує рівень кортизолу.
Поспілкуватися з близькими людьми, отримати від них підтримку.
Розпізнати симптоми вигоряння, щоб не допустити стресової ситуації.
Дотримуватися режиму дня, лягати спати і прокидатися в зручний час.
Зайнятися спортом або танцями. Біг на довгі дистанції або ходіння пішки змушують мозок виділяти фактор росту нервів.
Людям старшого віку краще танцювати.
Зайнятися садом. Прибирання допоможе подолати стресову ситуацію.
Як повідомляв OBOZREVATEL, нещодавно вчені з Мічиганського університету довели, що півгодинна прогулянка на природі сприяє зняттю стресу.