Нові рекомендації при рідкісних побічних ефектах, які пов'язані з вакцинацією від COVID-19

Нові рекомендації при рідкісних побічних ефектах, які пов'язані з вакцинацією від COVID-19

Кілька днів тому NICE (National Institute for Health and Care Excellence, Національний інститут охорони здоров'я та передового досвіду Великобританії) опублікував нові рекомендації для медичного персоналу. Вони необхідні для допомоги у виявленні та лікуванні пацієнтів, у яких після вакцинації від COVID-19 розвивається рідкісний синдром імунної тромбоцитопенії та тромбозу (VITT), що викликані вакциною.

Що таке VITT і як часто хвороба виявляється

Тромбоцитопенія – стан, при якому у людини низьке число тромбоцитів, а тромбоз – захворювання, що характеризується утворенням тромбів.

Таке порушення, як VITT, зустрічається вкрай рідко – 14,2 випадків на 1 млн доз вакцини від COVID-19. Попри це, стан може бути дуже серйозним, що вимагає швидкої діагностики та проведення негайної терапії.

Як виявляється і підтверджується VITT

При підозрі на VITT пацієнта потрібно відразу направити у відділення невідкладної допомоги. Якщо стан дозволяє, можна дочекатися результатів повного аналізу крові. При виявленні низького числа тромбоцитів пацієнта в той же день направляють у відділення невідкладної допомоги.

Відео дня

Якщо аналізи крові показують низьку ймовірність розвитку VITT, з пацієнтом потрібно обговорити ознаки захворювання і розповісти, куди звертатися в разі погіршення симптомів. При збереженні сильної клінічної підозри на VITT слід розглянути можливість проведення повторного аналізу крові через два-три дні в разі погіршення симптомів, або обговорити з гематологом подальші заходи.

Підтвердження VITT проводиться за допомогою імуноферментного аналізу ELISA. Тест виявляє певні антитіла, які називають фактором тромбоцитів 4 (PF4). Однак при підозрі на VITT лікування потрібно почати після консультації з гематологом, не чекаючи результатів ІФА.

При підозрі на тромбоз необхідно провести тести візуалізації, наприклад комп'ютерну томографію, щоб до початку лікування визначити, де знаходиться тромб.

Діагностичні критерії VITT

Припустити розвиток VITT у зв'язку з вакцинацією можна в період 4-28 днів після введення вакцини.

Основні симптоми, які вказують на тромбоемболію:

  • виражений постійний головний біль, який може супроводжуватися змінами зору, судомною активністю;

  • набряк або біль у нижній кінцівці;

  • постійний сильний біль в області живота;

  • задишка або біль у грудях.

Якщо з перерахованого списку один або два симптоми відсутні, VITT виключається.

Варіанти лікування людей з VITT

Керівництво NICE розглядає різні варіанти лікування при виявленні VITT, воно включає негепарінові антикоагулянти та хірургічні втручання для лікування тромбозу. Спочатку пацієнти повинні отримати внутрішньовенний імуноглобулін для лікування імунної відповіді VITT.

У прийнятті рішень про початок або припинення лікування рекомендована участь гематолога. Також показано подальше спостереження за станом.

Коментарі експертів

За словами директора Центру рекомендацій NICE Пола Криспа, рекомендації не покликані оцінювати безпеку вакцин. Існуючі дані MHRA показують, що переваги вакцин від COVID набагато переважають ризики. Попри те, що випадки VITT вкрай рідкісні, лікарі повинні бути повністю поінформовані про послідовність кроків, необхідних для виявлення та лікування хвороби.

Рекомендації в міру отримання нових даних будуть оновлюватися.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті призначені для загального інформаційного використання і не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти "MedOboz", гарантують, що весь контент який ми розміщуємо, публікується і відповідає найвищим медичним стандартам.Наша мета в максимально якісному інформуванні пацієнтів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань для їх своєчасного звернення на очну консультацію до лікаря.

Популярні лікарі

Ліки