Охорона здоров'я в Україні: які зміни плануються

14,6 т.
Охорона здоров'я в Україні: які зміни плануються

Нещодавно Міністерство охорони здоров'я опублікувало на своєму сайті проєкт Закону України „Про самоврядування у сфері охорони здоров'я в Україні". У ньому викладено бачення механізмів правового регулювання медичної та фармацевтичної діяльності в країні, принципів та повноважень самоврядування медичних професій.

Що таке професійне самоврядування лікарів і як воно буде влаштовано

Передбачається створення організацій професійного самоврядування медичних професій, які будуть поділені на Палати – неприбуткові юридичні особи, які організовують свою діяльність на засадах самоврядування:

  • Лікарі сімейної медицини: лікарі, які мають право на провадження медичної діяльності у сфері надання первинної медичної допомоги.

Відео дня
  • Лікарі-фахівці: лікарі та особи з вищою немедичною освітою, які мають право на провадження медичної діяльності, за винятком медичної діяльності у сфері стоматології та первинної медичної допомоги.

  • Стоматологи: лікарі, які мають право на медичну діяльність у стоматології.

  • Медичні спеціалісти: молодші спеціалісти, професійні молодші бакалаври, молодші бакалаври, бакалаври з медичною освітою, магістри, доктори філософії та доктори наук за спеціальністю "Медсестринство".

  • Фармацевтична діяльність: особи з фармацевтичною освітою будь-якого рівня та ступенем, включаючи молодших спеціалістів та бакалаврів, бакалаврів, магістрів, докторів філософії, докторів наук та осіб, прирівняних до них.

Охорона здоров'я в Україні: які зміни плануються

Як і які завдання вирішують Палати

Зміна структури Палат або її ліквідація можлива лише на підставі Закону. Здійснення діяльності у сфері охорони здоров'я представникам медичних професій можливе лише з дозволу Палати, що видає свідоцтво.

Палати можуть утворювати органи, комісії, відділення, структурні та відокремлені підрозділи. Винятковою компетенцією кваліфікаційно-дисциплінарної комісії Палати є:

  • видача свідоцтва про право на провадження діяльності у сфері охорони здоров'я;

  • розгляд скарг щодо порушення представником медичних професій Кодексу етики представників медичних професій Палати та ін.;

  • прийняття рішень щодо притягнення/непритягнення представника медичних професій до професійної дисциплінарної відповідальності.

Охорона здоров'я в Україні: які зміни плануються

Кожен лікар за наявності більше однієї спеціальності у сфері охорони здоров'я може самостійно обрати Палату або входити до кількох Палат.

Як зміниться життя лікарів після ухвалення Закону

Передбачається, що цей Закон покращить та полегшить управління лікарів, але з великою ймовірністю можна сказати, що все тільки ускладниться. У поясненні до Закону сказано, що написано з урахуванням міжнародного досвіду. Але це не відповідає дійсності, оскільки в ньому немає згадки про те, що лікар є суб'єктом професійної діяльності, а не просто представником медичної професії. Саме тому прав, аналогічних тим, що мають лікарі в Європі, зокрема у Німеччині, Закон для лікарів України не передбачає.

Таким чином, на додаток до залежності від керівництва лікарні з’явиться залежність і від окремого органу – Палати. При цьому за керування своєю діяльністю доведеться ще й платити у вигляді професійного збору.

Охорона здоров'я в Україні: які зміни плануються

Очевидно, люди, які писали Закон, далекі від українських медичних реалій і не розуміють, як працює охорона здоров'я в інших країнах. Правильно було б провести обговорення ще до початку роботи над Законом, дізнатися про думку медичної спільноти. Бо говорити про самоврядування можна лише у випадку, якщо ініціатива походить від самих представників медичної професії.

Підхід МОЗ нагадує вже пройдені етапи на кшталт колективізації та керуючих партійних надбудов. У сухому залишку створення Палат – це третя після МОЗ та НСЗУ структура, яка регулює роботу лікарів, що навряд чи у запропонованому варіанті полегшить роботу лікарів та, як наслідок, допоможе рятувати життя людей.

disclaimer_icon
Важливо: думка редакції може відрізнятися від авторської. Редакція сайту не відповідає за зміст блогів, але прагне публікувати різні погляди. Детальніше про редакційну політику OBOZREVATEL – запосиланням...
disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки