Персоналізовані вітаміни – міфи та маркетинг

194,9 т.
Персоналізовані вітаміни – міфи та маркетинг

В останні роки ринок здорового харчування та добавок переживає справжній бум, а однією з найгарячіших тем стала персоналізація вітамінів. Компанії обіцяють, що спеціально підібрані під ваші потреби комплекси допоможуть впоратися з дефіцитом вітамінів, покращать самопочуття й навіть подовжать життя.

Все, що від вас потрібно, – ваші аналізи, дані про спосіб життя та генетику, та, звичайно ж, кругла сума грошей, яка часто перевищує вартість сертифікованих вітамінних комплексів від світових виробників.

За цими обіцянками ховається бізнес, орієнтований на отримання прибутку, а не турбота за ваше здоров'я.

Чому персоналізовані вітаміни міф та хитрощі маркетингу?

Скільки вони коштують на українському ринку?

Відео дня

І які виробники вже "грішать" цим?

Що таке персоналізовані вітаміни?

Персоналізовані вітаміни – це комплекси, які підбираються на основі індивідуальних даних про ваш організм. Виробники обіцяють створити унікальну суміш вітамінів та мінералів, використовуючи інформацію про ваш вік, стать, спосіб життя, звички у харчуванні, результати аналізів і навіть генетичні дані.

Для цього компанії використовують спеціальні анкети, результати тестів чи аналізи ДНК, щоб запропонувати клієнтам "ідеальний" набір добавок.

Суть концепції персоналізованих вітамінів полягає у тому, що кожна людина унікальна й потреби її організму у вітамінах індивідуальні. Ідея про те, що універсальні полівітаміни можуть не підходити кожному, привернула увагу багатьох, і на цьому тлі компанії почали активно просувати персоналізовані комплекси, часто значно завищуючи їхню ціну.

Чому персоналізовані вітаміни не працюють?

На перший погляд, концепція персоналізованих вітамінів здається цілком розумною та виправданою. Дійсно, у кожної людини може бути різний рівень потреби у вітамінах та мікроелементах залежно від способу життя, дієти та інших факторів. Однак на практиці персоналізовані вітаміни не виправдовують очікувань.

У більшості випадків здоровій людині не потрібно отримувати добавки з вітамінами та мінералами, якщо її раціон збалансований та різноманітний. Недоліки тих чи інших речовин можна скоригувати харчуванням.

Персоналізовані вітаміни не можуть впливати, а тим паче покращувати показники здоров'я, оскільки реальні потреби організму не завжди збігаються із тими, що визначаються на основі анкет, аналізів чи тестів.

Відсутність наукових доказів. Наразі немає достатніх наукових досліджень, які б доводили, що персоналізовані вітаміни ефективніші за звичайні полівітаміни або що вони дійсно можуть покращити здоров'я на основі анкетування чи результатів генетичних тестів.

Чимало медичних експертів вказують на те, що дані, які використовуються для персоналізації, часто бувають недостатньо точними, щоб робити висновки про те, які добавки потрібні конкретній людині.

Недостовірні тести. Персоналізовані вітаміни часто пропонують пройти тести на дефіцити вітамінів чи зробити генетичний аналіз. Однак більшість таких тестів не має клінічної значимості.

Наприклад, генетичні дані можуть надати інформацію про схильність людини до того чи іншого стану, але не дають точних вказівок на поточний рівень вітамінів в організмі. Це робить рекомендації, які базуються на таких тестах, украй сумнівними.

Персоналізовані вітаміни – це бізнес

На жаль, ринок персоналізованих вітамінів часто орієнтований більше на отримання прибутку, ніж на турботу про здоров'я. За допомогою маркетингу компанії привертають увагу споживачів яскравими обіцянками, переконуючи їх у необхідності індивідуальних добавок.

Наприклад, у мережі можна знайти сайти компаній, котрі обіцяють підібрати персоналізовані вітаміни під потреби вашого організму. Наприклад, український виробник Nutrilogy, центральний офіс якої нібито знаходиться у Києві, пропонує своїм клієнтам спрощену систему підбору вітамінів:

  • спочатку компанія пропонує пройти 5-хвилинний тест для визначення стану здоров'я;
  • потім лікар-нутриціолог у режимі онлайн розраховує вашу денну норму вітамінів;
  • і зрештою, ви отримуєте нібито індивідуальну формулу вітамінів.

Чи варто говорити про те, що це чистої води маркетинг?!

Примітно, що вартість подібних вітамінів коливається від 700 до 3000 і більше гривень. Для порівняння відомі веганські формули від світових виробників із сертифікованою продукцією коштують у два рази дешевше.

Подібні компанії використовують маркетингові прийоми, щоб виправдати високу вартість, стверджуючи, що їх продукти спеціально адаптовані для кожного клієнта, хоча насправді багато з цих комплексів можуть містити стандартні дозування вітамінів, які можна отримати зі звичайних добавок за значно нижчою ціною.

Ризики для здоров'я та психологічний фактор

Неправильне вживання вітамінів, особливо у великих дозуваннях, може бути небезпечним. Наприклад, надмірне споживання вітамінів A, D, E та K, які накопичуються в організмі, може призвести до серйозних наслідків для здоров'я.

Компанії, які пропонують персоналізовані комплекси, не завжди враховують небезпечні ризики для здоров'я, особливо якщо рекомендації ґрунтуються на анкетах або неточних даних.

Для багатьох людей купівля персоналізованих вітамінів стає способом самозаспокоєння. Людина, яка купила дорогий продукт, щиро вірить, що вона дбає про своє здоров'я і робить найкраще для себе. Однак цей ефект може бути лише тимчасовим і не приносити реальних покращень стану здоров’я.

Як покращити здоров'я без персоналізованих вітамінів?

Основним та найбільш ефективним способом підтримки здоров'я завжди було і залишається правильне харчування. Збалансований раціон, багатий на свіжі овочі, фрукти, горіхи, білки, вуглеводи та корисні жири, дозволяє отримувати всі необхідні вітаміни й мінерали в природній формі.

До того ж, важливо вести активний спосіб життя, приділяти час спорту, а також регулярно проходити медичні огляди, консультуючись із лікарем стосовно появи будь-яких симптомів.

Персоналізовані вітаміни, на перший погляд, – це приваблива ідея, однак насправді вони рідко виправдовують очікування. Відсутність наукових даних про їхню ефективність, недостовірні тести та завищені ціни роблять такі комплекси скоріше маркетинговим ходом, ніж реальним інструментом для покращення здоров'я.

Замість того, щоб витрачати гроші на дорогі добавки, краще зосередитися на правильному харчуванні та веденні здорового способу життя. Адже досі немає жодного обґрунтованого наукового дослідження про ефективність БАД-ів та вітамінів.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки