Популярні ліки проти грипу: ефективності як не було, так і немає

Популярні ліки проти грипу: ефективності як не було, так і немає

Медична спільнота програє інформаційну війну антіваксерам і любителям гомеопатії та харчових добавок. Але потрібно визнати, що в цьому провина не тільки неосвічених людей, але і несумлінних виробників і чиновників, що продають і просувають препарати, які не працюють.

Один з яскравих прикладів – Арбідол (уміфеновір), що широко застосовується при вірусних інфекціях. Препарат розроблений в 70-х роках минулого століття і все ще продовжує випускатися попри те, що за всі ці роки його ефективність так і не була доведена.

Арбідол активно призначається, а російський мінздрав навіть включив його у "Тимчасові методичні рекомендації щодо профілактики, діагностики та лікування нової коронавірусної інфекції". Він рекомендувався для пацієнтів з груп ризику в поєднанні з назальним інтерфероном-альфа.

Відео дня

І тільки недавно Арбідол був виключений з протоколів для цієї групи хворих, про що на своїй сторінці в ФБ написав медичний директор фармкомпанії "Фармак" Віталій Усенко. Підставою для виключення стали претензії деяких лікарів і вчених, висловлені з приводу широкого застосування препарату при лікуванні коронавірусної інфекції.

Популярні ліки проти грипу: ефективності як не було, так і немає

Українські аналоги Арбідолу

Українські фармкомпанії також випускають препарати уміфеновіру:

Клінічні випробування і дослідження

Досліджень проводилося чимало, наприклад у 2012 році. Результати досі не опубліковані. Також є окремі роботи європейських дослідників по уміфеновіру in vitro або на тваринах: вірус чикунгунья в 2014 і 2015 році, простий герпес 1 типу в 2014 році, геморагічна лихоманка Крим-Конго в 2014 році.

Основний висновок – у лабораторних умовах уміфеновір запобігає проникненню вірусу в клітину і блокує розвиток запального процесу, але він повинен бути присутнім в момент попадання вірусу в організм, не пізніше. Тобто ефективність доведена на рівні "в пробірці", наскільки він ефективний при застосуванні у людей – невідомо.

У Кокранівській бібліотеці була створена стаття "Арбідол для профілактики та лікування грипу у дорослих і дітей", дата публікації – 3 лютого 2017 року, але вона була вилучена, "оскільки група огляду не змогла завершити огляд, редакційна група, відповідальна за цей раніше опублікований документ, зняла його з публікації". Причина відкликання огляду не вказана.

Коронавірусна інфекція SARS-CoV-2

На початку пандемії COVID-19 китайські вчені припустили, що для лікування може бути ефективною комбінована противірусна терапія, що включає Арбідол. Згідно з результатами проведеного клінічного дослідження, Арбідол проти COVID-19 неефективний.

Резюме

Арбідол має доведений ефект щодо вірусу грипу, однак він підтверджений тільки в лабораторних умовах, тобто якщо в пробірці одномоментно присутній вірус і препарат. Результатів дослідження в людській популяції немає, тому реальна ефективність застосування препарату при грипі невідома. З цієї причини Арбідолу немає серед засобів, рекомендованих при грипі як ВООЗ, так і іншими міжнародними організаціями.

У зв'язку з цим хотілося б дізнатися в українських фармвиробників, зокрема, у компанії "Лекхім":

  • Чому в фармакологічній дії не вказано, що протигрипозну дію препарат має тільки in vitro (тобто в пробірці)?

  • На підставі чого в інструкції присутні інші показання, крім грипу, наприклад, профілактика післяопераційних інфекційних ускладнень, нормалізація імунного статусу у дорослих та ін.?

Популярні ліки проти грипу: ефективності як не було, так і немає

Хоча в цілому очікувати, що виробник щось виправить, не слід. Якщо подивитися на статистику Росії, де, за даними DSM Group, торік обсяги продажів Арбідолу виросли на 354%, препарати приносять чималий прибуток і у нас.

Можна сказати, що історія з Буратіно – зовсім і не казка. Якщо в країні Дурнів на чарівному полю викопати ямку і покласти в неї золотий, то на ранок в аптеках з'являться чарівні пігулки, які зроблять Буратіно багатою і шанованою в країні людиною.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті призначені для загального інформаційного використання і не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти "MedOboz", гарантують, що весь контент який ми розміщуємо, публікується і відповідає найвищим медичним стандартам.Наша мета в максимально якісному інформуванні пацієнтів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань для їх своєчасного звернення на очну консультацію до лікаря.

Популярні лікарі

Ліки