Можуть загинути мільйони людей: у річках 70 країн світу виявили небезпеку
Дослідники з Йоркського університету в Великобританії проаналізували зразки річкової води в 72 країнах і виявили в них високий рівень антибіотиків.
Найбільш забрудненими виявилися річки в країнах Азії й Африки: Бангладеші, Кенії, Гані, Пакистані та Нігерії, повідомляє американський телеканал СNN.
Найгірша ситуація сформувалася на території Бангладешу, де концентрації метронідазолу перевищували безпечні рівні в 300 разів. Цей препарат використовується для лікування бактеріальних інфекцій шкіри і рота.
Читайте: У лабораторній діагностиці знайшли загрозу для всієї планети
У всіх зразках дослідники визначали 14 антибіотиків, які найчастіше застосовуються. Триметоприм (для лікування інфекцій сечовивідних шляхів) був виявлений в 43% усіх зразків. Це найпоширеніший антибіотик у річках.
Зразки води були взяті з 711 місць, а також із деяких найвідоміших у світі річок – Чаупхраї, Дунаю, Меконгу, Сени, Темзи, Тибру і Тигра.
Основними джерелами потрапляння антибіотиків у навколишнє середовище є стічні води і медичні відходи, тому найбільш забрудненими ділянками виявилися місця поруч з очисними спорудами, сміттєвими або каналізаційними звалищами.
Згідно з доповіддю ООН, стійкість до антибіотиків, противірусних препаратів, протигрибкових та протипротозойних препаратів є глобальною проблемою. Якщо не вжити заходів, до 2050 року через стійкі до антибіотиків хвороби можуть померти 10 мільйонів осіб на рік.
Як відомо, через наявність антибіотиків у річках безліч бактерій, що мешкають у воді, мулі, на водорослях, на лусці і в кишечнику риби, раків, молюсків, набувають стійкості до цих ліків. При контакті з річковими продуктами, водопої худоби, ці стійкі мікроби потрапляють в організм людей і тварин. Там вони обмінюються генетичною інформацією з іншими бактеріями, зокрема зі збудниками інфекційних захворювань, і можуть передавати останнім гени стійкості.
Таким чином, антибіотики з річкової води поступово трансформуються в стійких збудників смертельно небезпечних хвороб (наприклад, пневмонії, туберкульозу, сифілісу, менінгіту, сепсису й ін.) до сучасних лікарських препаратів. У результаті, в найближчому майбутньому людство ризикує залишитися без дієвих засобів боротьби з інфекціями.
Як раніше повідомляв MedOboz, названі кілька причин, чому антибіотики можуть бути небезпечні для здоров'я.