Розробка панкоронавірусної вакцини – у пріоритеті

Розробка панкоронавірусної вакцини – у пріоритеті

Експерти ВООЗ попереджають, що SARS-CoV-2 – швидше за все не останній коронавірус, який передається людині. Коронавіруси диких тварин – численна група інфекційних агентів, вони можуть передаватися людям, як до пандемії SARS-CoV-2 вже було з SARS-1, MERS.

В цілому за останні 20 років людство пережило три епідемії коронавірусу. Швидку передачу від людини людині SARS-CoV-2 вдається зупинити вакцинацією. Сьогодні схвалені та застосовуються як векторні препарати, так і мРНК вакцини.

Однак нинішня пандемія ускладнюється швидкої мутацією вірусу, для цього йому потрібні незначні зміни. Існує велика ймовірність того, що розроблені зараз вакцини не будуть ефективні для якого-небудь зі штамів, і вакцинацію треба буде проводити спочатку.

Відео дня

З огляду на високий ризик адаптації інших коронавірусів для передачі людині, зараз стоїть питання в розробці не просто вакцини, ефективної щодо SARS-CoV-2, а панкоронавірусного препарату, що має широкий спектр дії.

Розробка панкоронавірусної вакцини DHVI

В Інституті вакцин людини Дюкского університету (DHVI) робота над вакциною ведеться з початку пандемії, в ній застосовуються знання, досвід та технології, отримані за роки роботи з ВІЛ, грипом та іншими вірусами.

У розробці вакцин вирішальну роль відіграють антитіла, тому насамперед виявлялися антитіла, здатні нейтралізувати SARS-CoV-2. Дослідники DHVI за короткий термін виділили понад 2500 антитіл у інфікованих COVID-19 людей.

Випробування

В якості мішеней для імунної системи був обраний RBD домен спайк-білка. Для імітації коронавірусу дослідниками використовувались наночастинки, до яких були нашиті білки сортази А з пришитим до них RBD доменом. Щоб імунна система ще легше сприймала цю наночастинку, в її складі знаходиться стандартний ад'ювант у вигляді солей алюмінію.

Зараз нова вакцина проходить випробування на обмеженому числі приматів (на 5 макаках). Результати даного дослідження опубліковані на сайті Nature.

Зараження SARS-CoV-2

Завершенням дослідження було зараження щеплених приматів SARS-CoV-2. При цьому використовувалася не тільки нова вакцина, а й її комбінація з мРНК вакциною.

Експерименти по зараженню на людях не проводяться, тому третя фаза випробувань зазвичай тривала та вимагає залучення великої кількості добровольців. Глобальна пандемія внесла деякі зміни в ці правила, і не так давно у рамках боротьби з коронавірусом також були дозволені експерименти по зараженню людей.

Прикладом цього є дослідження Оксфордського університету, яке проводилося з метою вивчення імунної відповіді для з'ясування механізму повторного зараження. У нього залучалися добровольці, яких заражали вірусом в ретельно контрольованих випробуваннях.

Проміжні результати

Згідно з останніми даними, антитіла, які виробляються після вакцинації, нейтралізують не тільки вірус SARS-CoV-2, а й деякі близькі коронавіруси кажанів та SARS-1.

Панкоронавірусна вакцина ефективна щодо таких відомих та небезпечних штамів, як британський, південноафриканський і бразильський. Результати показують, що вироблені антитіла за кількістю перевершують середнє значення серед перехворілих COVID-19. Також препарат на наночастинках DHVI перевищує по ефективності мРНК-вакцини.

В умовах підвищеного попиту розвивається конкурентна боротьба за вакцини. Сьогодні перспективи краще у тих, що мають широкий спектр дії.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки