Самолікування скасовується: час ліків за рецептом

Самолікування скасовується: час ліків за рецептом

В Україні очікуються зміни, вони торкнуться всіх лікарських засобів, які за інструкцією мають відпускатися за рецептом лікаря, включаючи антибіотики. З 1 квітня 2022 року, на підставі внесених нещодавно змін до наказу МОЗ України № 1971, лікарі повинні будуть виписувати лише електронні рецепти. Це дозволить знизити частоту випадків самолікування та контролювати лікарські призначення.

Поради від Центру громадського здоров'я МОЗ України

ЦОЗ МОЗ України звертається до громадян: рекомендує не займатися самолікуванням та за перших ознак хвороби звертатися до сімейного лікаря чи педіатра.

Також ЦОЗ дав кілька інших порад, які допоможуть адаптуватися до нових умов відпуску лікарських засобів:

  • Застосовувати лише ті антибіотики, які призначені лікарем, для придбання препарату в аптеці слід використовувати електронний рецепт.

  • Проводити повний курс лікування, не перериваючи його після покращення стану.

Відео дня
  • Не використовувати старі антибіотики, які залишилися від попереднього лікування, і не ділитися ними з друзями чи родичами як ефективними чи універсальними.

  • Повідомляти про розвиток будь-яких побічних ефектів під час терапії лікаря.

  • Дотримуватись заходів профілактики, оскільки вакцинація та часте миття рук дозволяють уникнути розвитку багатьох інфекційних хвороб.

Які ще зміни плануються в Україні для мінімізації самолікування

Відповідно до рішення Ради національної безпеки та оборони України від 30 липня 2021 року "Про стан національної системи охорони здоров'я та невідкладних заходів щодо забезпечення громадян України медичною допомогою", також плануються й інші зміни, які стосуватимуться кожного мешканця країни.

Зокрема, щоб знизити кількість випадків самолікування, що може призводити до негативних наслідків, планується запровадження мораторію на рекламу лікарських препаратів, медичних виробів, методів профілактики, діагностики, лікування та реабілітації у будь-яких засобах масової інформації. Проєкт відповідних нормативних документів має бути розроблений до 1 січня 2024 року.

Чому важливий контрольований прийом антибіотиків

Антибіотики зазвичай приймають при вірусних хворобах верхніх дихальних шляхів, травного тракту та інших., хоча вони неефективні у таких випадках.

Безконтрольний прийом антибіотиків відбивається як на здоров'ї людини, так й знижує ефективність цих ліків в усьому світі. Бактерії набувають здатності протистояти антибактеріальним засобам, в результаті стає неможливим лікування бактеріальних інфекцій, які раніше піддавалися терапії.

Антимікробною резистентністю називають стійкість мікроорганізмів до лікарських препаратів. Зараз проблема досягла масштабів епідемії, на що також вплинула пандемія COVID-19 і пов'язане з нею зростання надлишкового застосування антибіотиків.

Згідно з даними ВООЗ від 15 квітня 2021 р., дослідникам так і не вдалося розробити антибактеріальні засоби, що мають принципово новий механізм дії, та 43 препарати, які проходили на той момент клінічні випробування, не зможуть значно вплинути на ситуацію та вирішити існуючу проблему резистентності найнебезпечніших бактерій до антибіотиків.

Найбільшу небезпеку стійкість до протимікробних засобів становить для новонароджених та дітей віком до 5 років: серед основних причин дитячої смертності є бактеріальна пневмонія та інфекції кровотоку. Через бактеріальні агенти, стійкі до антибіотиків першого ряду, вмирає приблизно кожен третій новонароджений з діагностованим сепсисом. Загалом, якщо ситуація не зміниться, до 2050 року стійкі до антибіотиків інфекції спричинять 10 млн смертей на рік.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті призначені для загального інформаційного використання і не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти "MedOboz", гарантують, що весь контент який ми розміщуємо, публікується і відповідає найвищим медичним стандартам.Наша мета в максимально якісному інформуванні пацієнтів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань для їх своєчасного звернення на очну консультацію до лікаря.

Популярні лікарі

Ліки