Що буде, коли пандемія коронавірусу стане ендемією: маски, ревакцинація і не тільки

Що буде, коли пандемія коронавірусу стане ендемією: маски, ревакцинація і не тільки

З часом COVID-19 не зникне, а перейде з пандемічного в ендемічне захворювання. Іншими словами, коронавірус стане таким же звичним сезонним явищем, як застуда чи грип.

За яких умов завершиться пандемія, що буде з карантинними обмеженнями, а також про майбутнє ревакцинації – розповіло видання INVERSE.

Чим відрізняється пандемія від ендемії

Під пандемією розуміють спалах захворювання, котрий швидко розповсюджується в декількох країнах та навіть континентах, а також охоплює значний відсоток населення. Нагадаємо, що 11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила COVID-19 пандемією.

Відео дня

У той же час ендемічним вважається захворювання, яке часто трапляється серед населення. Одними із найвідоміших ендемічних хвороб є грип та застуда, випадки захворювання на які можуть зростати залежно від сезону.

Як зазначає доцент кафедри імунології та інфекційних захворювань Гарвардського університету Йонатан Град, не існує наукового показника, що чітко відокремлює пандемічні та ендемічні захворювання. Обидва типи хвороби можуть бути надзвичайно заразними, важкими та вражати певні категорії людей.

За словами медика, людство зазвичай вирішує, коли закінчується пандемія, ґрунтуючись на колективному сприйнятті загрози, яку може нести захворювання в цей момент.

Відомо декілька пандемій, котрі перейшли в статус ендемій. Одна з найвідоміших – H1N1 або свинячий грип. Колись ця хвороба вважалась пандемією, а тепер продовжує існувати, але у вигляді локальних спалахів захворювання, які вже не переростають у глобальне явище, заявила вірусологиня із Пітсбурзького університету Зандреа Емброуз.

Пандемія COVID-19.

Вона додала, що коронавірус може здійснити такий же перехід, коли пройде достатньо часу, а людство стане менш вразливим до цієї хвороби.

За словами Града, ендемічна стадія COVID-19 може початися, коли поступово будуть зніматися вимоги карантинних обмежень. Вчений підкреслив, що подібна тенденція вже може спостерігатися у Великобританії, де попри значну кількість інфікованих, не планується посилення карантинних обмежень, окрім вакцинації та носіння масок у громадських місцях.

"Зі зниженням рівня госпіталізації та смертності люди будуть терпиміше ставитися до цієї хвороби. В якийсь момент ми скажемо, що це прийнятно", – підсумував дослідник.

Що зміниться, якщо COVID-19 стане ендемічним

На думку Емброуз, важко спрогнозувати ендемічний вплив на суспільство настільки всеосяжної та важкої пандемії. Адже востаннє людство стикалося з подібною хворобою більш ніж сто років тому, коли у 1918 році світ вразив іспанський грип.

Досить вірогідно, що з’являться "сезони ковіду", що будуть подібні на сезони грипу, коли штами вірусу у певний час року активізуються під дією певних факторів, що спричиняє широке розповсюдження захворювання.

"Зими, ймовірно, стануть гіршими. Нас закликатимуть зробити щеплення, як при грипі. Я вважаю, що маски в громадських місцях залишаться буденною справою, особливо у зимові місяці", – заявила вірусологиня.

Пандемія іспанського грипу у 1918 році.

Проте згодом коронавірус втратить свою агресивність. Населення хоч і повільно, але наближатиметься до колективного імунітету. Це стане одним із найочікуваніших моментів пандемії.

У міру того, коли все більше людей вакцинуватимуться, а також вироблятимуть захисні антитіла після інфікування – залишиться все менше вразливих до захворювання. Отже у вірусу буде менше можливостей до еволюції та розповсюдження, вважає вчений.

Однак ковід може лишатися серйозною загрозою в певних куточках планети. За словами дослідника, це зумовлено різким розривом у рівнях інфікування певних країн. Деякі регіони мають неймовірно низькі показники інфікування, що зумовлено їхньою ізольованістю.

Наприклад, у Тонга перший підтверджений випадок захворювання на COVID-19 було зафіксовано у жовтні 2021 року, коли більшість інших країн пережили вже декілька хвиль пандемії. В інших острівних державах, таких як Нова Зеландія та Ісландія, теж було зафіксовано доволі мало випадків коронавірусу.

Лікування грипу.

Проте жителі таких країн усе частіше зустрічаються з представниками держав із надзвичайно високим рівнем захворюваності, такими як США, Індія чи Бразилія. Це збільшує ризики виникнення спалаху захворювання навіть в ізольованих регіонах.

Особливу небезпеку являють люди, котрі не перехворіли на COVID-19 та не зробили щеплення. Подібні ризики сповільнюють процес набуття колективного імунітету і стають на заваді нормального життя з коронавірусом.

Потенційні загрози для людства

Вчені побоюються, що в майбутньому може виникнути ще один небезпечний вірус пандемічного рівня внаслідок контакту людини та тварини. Емброуз попередила, що COVID-19 – це лише один із прикладів хвороб, котрими люди заразилися від тварин, які класифікують як зоонози.

Дослідження вірусів.

Найвідомішими з них є H1N1, атипова пневмонія, коров’ячий сказ – це навіть не повний перелік. Тому медики радять людству вже зараз готуватися до наступної небезпечної пандемії.

"У майбутньому будуть інші грипи та коронавіруси, що передаються людям від тварин", – підсумувала Емброуз.

Як повідомляв OBOZREVATEL, у МОЗ розповіли, чим COVID-19 відрізняється від грипу і як точно встановити діагноз.Порівняно з грипом, коронавірусна інфекція може спричинити серйозніші наслідки для здоров'я людини. Однак обидва захворювання можуть протікати вкрай тяжко і навіть закінчитися смертю пацієнта.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки