Сексуальне насильство під час війни: як собі допомогти та де шукати підтримку

Сексуальне насильство під час війни: як собі допомогти та де шукати підтримку

"Що мені тепер робити? Де шукати підтримку? Чому мені доводиться через все це проходити?" Люди, які пережили сексуальне насильство під час війни, часто відчувають себе безсилими, самотніми та потребують допомоги. Однак не знають, куди звертатись і чи може хтось їм допомогти.

Для підтримки та допомоги людям, які постраждали від сексуального насильства під час війни в Україні, запустили інформаційну платформу Далі Є. На сторінці покроково описано те, яким чином можна самостійно допомогти собі, а також контакти надійних організацій, куди звертатись за медичною, психологічною та юридичною допомогою в Україні та Польщі.

Головне завдання проєкту – поширити інформацію про те, як і де можна отримати допомогу. Щоби люди, які пережили такий досвід, знали, що вони не самі.

Відео дня

Ми поговорили з психологом, лікарем та юристом, щоб зібрати найважливіше, що потрібно знати й розуміти про сексуальне насильство під час війни й допомогу після. Детальніше читайте на сайті проєкту Далі Є.

Що таке сексуальне насильство?

Тетяна Сіренко, кризовий психолог, травматерапевтка в напрямку тілесно-орієнтованої терапії

Сексуальне насильство — це будь-які насильницькі дії сексуального характеру: зґвалтування, сексуальне рабство, примус до проституції чи вагітності, насильницької стерилізації тощо. До сексуального насильства також відносять примусові оголення, шлюб, аборт, напад та посягання на сексуальну недоторканність. Це також можуть бути невідповідні медичні огляди й примушення до споглядання насильства над іншими людьми.

Жертвами сексуального насильства стають не лише жінки. На жаль, в Україні під час воєнних дій відбувалося досить багато таких злочинів, які стосувалися чоловіків, дітей та підлітків.

Наш ворог активно використовує сексуальне насильство, хоча я б це віднесла до сексуальних тортур. Адже жертвами стають саме представники української нації, а також ті, хто має свідому громадянську позицію — громадські активісти, члени родин ветеранів чи військовослужбовців. Більшість таких випадків можуть інкримінуватися як воєнні злочини.

Як надати собі першу медичну допомогу після пережитого насильства?

Елені Чолас, лікарка акушер-гінеколог

Як тільки людина, що вчинила насильство, залишила вас в спокої, й загрози життю більше нема — одразу подбайте про себе і своє тіло. Якщо є можливість, прийміть душ чи ванну. Якщо умови не дозволяють – вистачить і простих вологих/сухих серветок.

На жаль, під час сексуального насильства часто виникають травми статевих органів. Якщо є активна кровотеча — зверніться якнайшвидше до лікарні або знайдіть лікаря/медичного працівника. Це можна зробити приїхавши самостійно або ж зателефонувати 103. Якщо такої можливості поки немає, наприклад, ви перебуваєте на окупованій території — скористайтесь порадами нижче.

Якщо є пекучий біль, можна використати соду, розведену у воді (1:1) та мазь левомеколь – такою сумішшю змастити статеві органи (можна застосовувати всередину). Також можна використати мазь бепантен. В жодному разі не використовуйте перекис водню.

Зволожте слизову: це можна зробити левоміколем або лубрикантом на водній основі. Однак не робіть це одразу — зачекайте щонайменше добу. Не використовуйте олію, лубриканти на масляній основі, пантенол.

Можна використати антисептичні свічки, якщо вони є у вашій аптечці. Наприклад, це може бути Поліжинакс, Тержинан, Гексикон, Кліон-Д тощо. Робіть це впродовж 5-6 днів. Використовуйте їх також не одразу, а через одну добу.

Контрацепція для жінок: чудово, якщо ви використовуєте спіраль. Якщо ви приймаєте комбіновані оральні контрацептиви (КОК) — прийміть таблетку вчасно, або на наступний день дві одразу.

Якщо ви не маєте спіралі й не приймаєте КОК, пошукайте у сусідніх аптеках чи запитайте у знайомих дівчат про те, чи є в них будь-який КОК. За принципом екстреної контрацепції, потрібно 100мкг (0.1 мг) естрадіол (етінілестрадіол) та 500 мкг (0.5 мг) левонолгестрелу (дієногест, дроспіренон). Це, наприклад, 5 таблеток Джаз або ж 4 таблетки Ярини. Прийняти потрібно у перші 72 години після статевого акту. Це ж дозування треба випити вдруге 12 годин потому.

Важливо розуміти, що кваліфікований медичний огляд та допомога дуже важливі у таких випадках. Тому рекомендую все ж звернутись до лікаря у найближчий медичний заклад. Також можна звернутись онлайн — спеціаліст зможе проконсультувати віддалено.

Куди можна звертатися за медичною допомогою:

  • Реабілітаційний центр Міжнародної організації з міграції МОМ (м. Київ).

Гарячу лінію Представництва МОМ в Україні – 527 або 0 800 505 501 (прийом дзвінків щодня з 8:00 до 20:00).

  • МБФ "Українська фундація громадського здоров’я". Залишити заявку на допомогу можна онлайн на платформі SafeWomenHUB: в месенджері фейсбук або в інстаграмі чи телеграм-каналі – @safewomanhub.
  • Благодійний фонд "Сильні". Залишити заявку на допомогу можна онлайн за посиланням.

Якщо ви знаходитеся в Польщі

  • Women Help Women: пишіть в інстаграмі чи на електронну пошту [email protected]
  • МАРТИНКА: можна звернутися у чат-бот в Телеграмі – @martynka_bot або написати в інстаграмі – @martynka_help
  • Гаряча лінія психологічної допомоги від Національної психологічної асоціації: +48 800 088 141 (з 10:00 до 20:00 за Києвом)

Як себе підтримати після пережитого насильства: основні поради

Тетяна Сіренко

Дістатися безпечного місця. Якщо це неможливо, то потрібно знайти хоча б відносно безпечне укриття. Важливо нагадати собі, що ситуація сталася не з вашої провини, ви не могли впливати на ситуацію і головним вашим завданням було вижити.

Після того, як ви знайдете безпечне місце та усвідомите, що сталося, емоційний та фізичний біль може стати нестерпним. Перш за все, дуже важливо подбати про базову безпеку, а саме — про здоров'я.

Подбати про підтримку. Бажано не залишатися з цією історією наодинці. Люди, що потрапили у таку ситуацію, потребують емпатичного свідка. Когось, хто зможе побути поруч і підтримати. Якщо немає такої можливості, можна звернутися до фахівців, зокрема, до психолога.

Дати свідчення про те, що сталося. Воєнні злочини мають бути засвідчені, щоб винні були покарані. Для потерпілих надання свідчень має хороший вплив. Адже допоки злочини не засвідчені, виникає враження, що ця історія буде безкарною, й натомість може відчуватися безсилля. Однак жертви сексуального насильства мають право не давати свідчень, або ж заявляти про факт такого злочину пізніше.

Дослухатися до себе, відчувати, чого зараз потребуєте. Можливо, вам потрібно більше побути на самоті або більше спати. Або ж навпаки, ви не можете бути самі й потрібна людина поруч. Можливо, вам постійно потрібно про це говорити із людиною, з якою почуваєтеся у безпеці. Але також, якщо вам про це говорити не хочеться, то не треба себе примушувати.

Іноді буває, що не хочеться говорити, аби не травмувати близьких. Це також нормально, близькі люди не завжди можуть бути найкращою підтримкою, бо вони дуже хвилюються. Тоді варто звертатися до фахівців.

Що може відчувати людина після пережитого сексуального насильства:

  • Нав'язливі думки та спогади, кошмарні сни, які дуже болюче переживати й вони постійно нагадують про травматичну ситуацію.
  • Відчуття надмірної вразливості, оголеності. Під час сексуального насильства дуже глибоко порушуються всі можливі кордони людини. Врешті виникає відчуття, ніби вони не відновлюються. Важливо дбати про себе, ставитися до цих кордонів з увагою і намагатися відновлювати приватність, своє право говорити "ні", навіть у побуті.
  • Гіперзбудження — надмірна чутливість, емоційність, дратівливість, часто невідповідна до ситуації. Безсоння або порушення сну, може бути дуже страшно, що ситуація повториться знову чи стане публічною, і це погано вплине. Така вразливість формується якраз в результаті глибокої психотравми.
  • Уникання. Хочеться уникати всіх і всього, що може нагадувати про травматичні події. Тоді людина може почати уникати й фахівців, які можуть допомогти в цій ситуації. Навіть звертатися до лікаря або ж давати свідчення може бути нестерпним процесом. Через уникання навпаки переживання посилюються. Тому коли самостійно впоратися складно, важливо звернутися до психолога, який зможе допомогти розібратися і допомогти покращити свій стан.

Якщо через певний проміжок часу гострі симптоми не зникають або лише погіршуються — це сигнал, що важливо звернутися до кваліфікованого психолога, який допоможе впоратися із ситуацією.

Допомога психолога не допоможе постраждалій людині забути про те, що сталося. Або зробити так, щоб це більше не турбувало. Однак фахівець може навчити послаблювати ці симптоми, які виникають після травматичної події. А з часом інтегрувати цю травму в загальну картинку життя і навчитися з цим жити так, щоб це не мало сильного впливу.

Де можна отримати психологічну допомогу:

  • Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства: 116 123 або 0 800 500 335, @NHL116123 (Telegram), @lastradaukraine (Facebook), [email protected] (email)
  • Онлайн-платформа "Аврора" (UNFPA): для оформлення звернення заповніть форму
  • Сервіс психологічної допомоги "Розкажи мені": [email protected]
  • Реабілітаційний центр Міжнародної організації з міграції МОМ (м. Київ): 527 або 0 800 505 501 (прийом дзвінків щодня з 8:00 до 20:00)
  • МБФ "Українська фундація громадського здоров’я". Залишити заявку на допомогу можна онлайн на платформі SafeWomenHUB: в месенджері фейсбук або в інстаграмі чи телеграм-каналі – @safewomanhub.
  • Гаряча лінія психологічної допомоги від Національної психологічної асоціації: 0 800 100 102 (прийом дзвінків щодня з 10:00 до 20:00)

Безкоштовна спеціалізована психотерапевтична допомога людям, які пережили насильство, від центру "Коло сім’ї": запис за телефоном +38 098 559 65 21 (пн-пт з 10:00 до 17:00) або на сайті

Якщо сором не дає звернутись за допомогою

Сором виникає, тому що порушені кордони. Людина, що пережила насильство, також може боятися осуду або ж звинувачувати себе за те, що недостатньо захищалася.

Важливо нагадувати собі, що в тому, що сталося, немає вашої провини. Те, що сталося, є ненормальним, неприродним і ніхто в жодному разі не має права це засуджувати. Необхідно пам'ятати, що з вами все нормально. Ненормальною була ситуація, яка сталася.

Чому важливо повідомляти про випадки сексуального насильства

Христина Кіт,голова ГО "Асоціація жінок-юристок України "ЮрФем", адвокатка

Сексуальне насильство пов’язане з війною є воєнним злочином, злочином проти людяності та актом геноциду. Для притягнення до відповідальності військових рф, важливо надати свідчення про ті випадки сексуального насильства, які вчиняє росія відносно українців та українок.

Кожне свідчення, кожна історія та кожен голос постраждалих має значення. Навіть якщо немає жодних доказів, окрім свідчень потерпілих — це також має значення і є важливим.

Із сексуальним насильством важко справитись самостійно, адже постраждалі потребують безпеки, медичної й психологічної допомоги, фінансової підтримки та правової допомоги. Важливо повідомляти про сексуальне насильство, в першу чергу, аби отримати належний захист та підтримку.

Які докази необхідно фіксувати?

Наша пам'ять працює таким чином, що ми намагаємося забути травматичні події, які з нами відбулися. І це нормально, коли важко згадати окремі деталі пережитих подій. У випадку сексуального насильства, пов’язаного з війною, уся інформація має значення:

  • Дата, час та місце вчинення сексуального насильства;
  • Фото, відео місцевості, якщо такі є у наявності;
  • Зовнішній вигляд, одяг, мова, якою спілкувалася особа, що вчинила сексуальне насильство;
  • Особи, які були присутні при вчиненні сексуального насильства;
  • Якщо це можливо — зберегти одяг та взуття, у якому була особа, що постраждала від сексуального насильство (речі не прати й по можливості зберігати у закритому герметично пакеті);
  • Документи медичного огляду, висновки психологів, якщо такі були тощо.

Куди повідомити про злочин?

  • Поліція: 102 або 800 500 202
  • Офіс генерального прокурора: +38 096 755 02 40, [email protected]
  • Національна гаряча лінія із запобігання домашньому насильству: 0 800 500 335 або @NHL116123 (Телеграм)
  • Уповноважений(а) з прав людини: +38 044 253 75 89 або 0 800 501 720
  • Якщо ви перебуваєте на тимчасово окупованій території, повідомте про злочин в Офіс Генерального прокурора: +38 096 755 02 40 (Viber, WhatsApp, Telegram, Signal); електронна пошта: [email protected] (зазначити свої ПІБ і засоби зв’язку).

Найважливіше що потрібно пам’ятати — сексуальне насильство, пов’язане з війною, немає терміну давності. Незалежно від того, коли це відбулося — ви маєте право на допомогу та захист, навіть якщо з доказів лише свідчення потерпілих.

В Україні існує низка організацій, які надають правову допомогу постраждалим від сексуального насильства під час війни. Наприклад, можна звернутись на лінію правової допомоги ЮрФем:підтримка. Це можна зробити як онлайн, залишивши питання на сайті, або ж за номером 068 145 55 90.

Юристки допоможуть скласти план дій, розкажуть про першочергові кроки, як захистити себе чи своїх рідних, що потрібно зберегти чи зібрати, якщо вирішите свідчити про вчинення сексуального насильства. Послуги є безкоштовними та конфіденційними.

Де отримати безкоштовну юридичну допомогу?

  • Асоціація жінок-юристок "Юрфем": +38 068 145 55 90 (пн-пт з 9 до 18 години) або заповнюйте заявку на сайті
  • Система надання безоплатної правової допомоги: 0 800 213 103 (пн-пт з 8 до 19 години) або в Телеграмі – @LegalAidUkraineBot
  • Правозахисна ініціатива Євромайдан SOS: @ESOSdoc (Телеграм) aбо [email protected] (пошта)
  • Благодійний фонд "Сильні" також може допомогти з юридичною консультацією та документуванням злочину. Залишити заявку можна онлайн за посиланням.
disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки