ТОП рослинних препаратів з недоведеною ефективністю, популярних в Україні

11,0 т.
ТОП рослинних препаратів з недоведеною ефективністю, популярних в Україні

Нещодавно Центр протидії корупції завершив вивчення ринку сумнівних препаратів в Україні за 2020 г. Аналіз проводився спільно з експертами з медичної сфери.

Отримані дані представлені у звіті, крім цифр, дослідники намагалися зрозуміти причини, за якими торік українці витратили майже 14 млрд гривень на ліки, які не передбачені сучасними стандартами лікування. Це понад 25% від усіх коштів, витрачених на препарати. Серед цих ліків є ті, що часто призначаються лікарями, а також закуповуються лікарнями.

Як визначається, що препарат є фуфломіціном?

Лікарськими засобами (ЛЗ) з недоведеною або сумнівною ефективністю – фуфломіцінамі, називають препарати, які не мають якісних досліджень, систематичного огляду або метааналізу, що підтверджують їх ефективність, розміщених у публічному доступі.

Відео дня

При складанні звіту був проаналізований великий масив інформації, включаючи реєстрацію препаратів у США або ЄС і наявність в Орієнтовному переліку основних лікарських засобів (20 видання), який розробляється ВООЗ.

Також перевірялося включення препаратів у джерелах клінічних настанов:

  • МОЗ України.

  • NICE – The National Institute for Health and Care Excellence, Національний інститут здоров'я і досконалості допомоги Великобританії.

  • IDSA – Infectious Diseases Society of America, Медична асоціація, яка об'єднує фахівців США в галузі інфекційних захворювань.

  • NIH – National Institutes of Health, Департамент охорони здоров'я США, відповідальний за дослідження проблем охорони здоров'я і біомедицини, об'єднує 27 інститутів і дослідних центрів.

  • NGC – National Guideline Clearinghouse, База даних науково обґрунтованих керівництв із клінічної практики та пов'язаних з ними документів.

На які рослинні препарати українці витратили найбільше грошей у 2020 році

Досліджень рослинних препаратів недостатньо для підтвердження їх ефективності, і особливості їхнього впливу на організм передбачити важко. Тому ці ліки практично відсутні в сучасних рекомендаціях по лікуванню. Сумарно торік українці витратили на фітопрепарати 2 242 392 728 грн.

ТОП рослинних препаратів з недоведеною ефективністю, популярних в Україні

Канефрон Н

Препарат, призначений для комплексного лікування запальних захворювань сечовивідних шляхів.

Випускається Біонорика СЕ / Bionorica SE.

До складу входить: трава золототисячника, коріння любистку (Levіstіcum offіcіnale), листя розмарину лікарського (Rosmarіnus offіcіnalіs).

Сінупрет

Препарат, який застосовується при ЛОР-захворюваннях.

Випускається Біонорика СЕ / Bionorica SE.

До складу входить: квітки первоцвіту, корінь тирличу (Gentіana), листя шавлії лікарської, трава вербени, квіти бузини чорної.

Уролесан

Призначається при інфекціях сечовивідних шляхів і нирок, дискінезії жовчних шляхів, жовчнокам'яної хвороби, для профілактики утворення конкрементів після їх видалення.

Випускається корпорацією "Артеріум" ("Київмедпрепарат", "Галичфарм").

До складу входить: трава материнки, масло м'яти перцевої, ялицеве ​​масло, плоди моркви дикої, шишки хмелю.

Валеріана

Препарат з седативною дією.

Випускається "Софарма", "Фітофарм", "Віола", "Юніфарма", "Артеріум" та ін.

До складу входить: кореневища з корінням валеріани лікарської.

Настоянка глоду

Препарат показаний при функціональних розладах діяльності серцево-судинної системи.

Випускається "Фітофарм", "Віола", "Лубнифарм", Vishpha, "Червона зірка", "Здоров'я" та ін.

До складу входить: плоди глоду.

Квіти ромашки

Препарат має протизапальну, спазмолітичну, болезаспокійливу, антисептичну, потогінну, жовчогінну дію.

Випускається "Ліктрави", "Лубнифарм", "Віола", "Червона зірка", "Юніфарма" і ін.

До складу входить: квітки ромашки.

Ісла-МООС

Місцевий препарат, який застосовується для лікування хвороб горла, призначається при бронхіальній астмі, кашлі, захриплості, бронхіті.

Випускається Alpen Pharma AG.

До складу входить: ісландський мох.

Сінупрет Форте

Препарат, який застосовується при гострих і хронічних запаленнях навколоносових пазух носа.

Випускається Біонорика СЕ / Bionorica SE.

До складу входить: квітки первоцвіту, корінь тирличу (Gentіana), квітки бузини чорної, трава вербени, трава щавлю.

Закупівля фітопрепаратів МОЗ України

Як вказується в огляді, гроші на фітопрепарати без доведеної ефективності витрачають не тільки пересічні українці, їх також закуповує й держава. Так, у 2020 р. на закупівлю рослинних лікарських засобів було витрачено 5 800 000 грн.

В умовах обмежених державних ресурсів на закупівлю життєво необхідних ліків, такі витрати в більшості випадків можна розцінювати як неефективні та навіть сумнівні.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки