Топ-5 порад для довголіття
Довголіття – це не лише збільшення тривалості життя, а й підтримка здоров'я, енергії та незалежності протягом багатьох років. Незважаючи на чимало аспектів сучасного життя, які не завжди підвладні нашому контролю, експерти вважають, що є низка звичок, які можуть допомогти жити довше та краще.
Геріатри часто діляться своїми стратегіями підтримки здоров'я, починаючи від регулярних вправ і скорочення калорій, й закінчуючи активним соціальним життям. Та які звички справді працюють? Ми зібрали поради від визнаних експертів з довголіття, які діляться своїм особистим досвідом та науковими даними.
"Я займаюся спортом щодня"
Регулярні фізичні навантаження – ключовий елемент у боротьбі за довголіття, – впевнені експерти. Професор молекулярної біології Ратгерського університету Моніка Дрісколл наголошує на важливості щоденного руху:
"Я займаюся спортом щодня", – говорить вона. Її режим включає 45-хвилинні пробіжки, силові тренування та плавання. "Це допомагає підтримувати метаболізм, покращує сон та подовжує здорове життя", – додає вона.
Дослідження показують, що навіть 15 хвилин фізичної активності щодня можуть знизити ризик смерті. Важливо починати з малого та поступово збільшувати навантаження.
"Я підтримую соціальні зв'язки"
Самотність може негативно позначитися на довголітті, тоді як міцні соціальні зв'язки можуть збільшити ваші шанси на довге життя на 50%. Геріатр та директор когнітивного здоров'я в Тихоокеанському інституті неврології Скотт Кайзер вважає спілкування важливим аспектом свого здоров'я:
"Я приділяю увагу своїм соціальним зв'язкам, – зазначає він. – Якщо відчуваю самотність, намагаюся виходити на зв'язок із друзями, начебто втамовую спрагу водою". Він також рекомендує заводити нові знайомства та бути відкритим до спілкування.
"Я урізноманітнюю вправи"
Лінда Ерколі, яка виконує обов'язки директора Центру довголіття Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі, вважає, що для оптимального здоров'я важлива різноманітність у фізичних навантаженнях:
"Довгий час я займалася лише бігом, і це призвело до дисбалансу в м'язах, – зізнається вона. – Різноманітність у вправах допомагає підтримувати всі групи м'язів та запобігає травмам".
Медичні рекомендації підтверджують важливість поєднання аеробних та силових тренувань для покращення загального стану здоров'я та зниження ризику падінь у людей похилого віку.
"Я практикую цикли дієти, яка імітує голодування"
Професор геронтології в Університеті Південної Каліфорнії Вальтер Лонґо розробив дієту, яка імітує голодування. Вчений сам її практикує.
"Я дотримуюсь 12-годинного режиму харчування – з 9 ранку до 9 вечора. І проводжу два-три цикли дієти, яка імітує голодування протягом року", - розповів Лонґо.
Дієта, яка імітує голодування, - це план харчування з низьким вмістом калорій, білків та вуглеводів та високим вмістом ненасичених жирів. Вона розрахована на 4-7 днів. Однак перед початком подібної дієти Лонго рекомендує проконсультуватися з лікарем, оскільки вона не всім рекомендована.
"Я дотримуюсь багатостороннього підходу": управління стресом
Ерколі також наголошує на важливості комплексного підходу до здоров'я: "Здоровий спосіб життя, регулярні вправи та зниження стресу – ключові елементи довголіття", – говорить вона.
Щоб зменшити стрес, вона радить приділяти час відпочинку, медитації та активностям, які сприяють розслабленню, таким як садівництво чи читання.
Дослідження показують, що хронічний стрес може скоротити тривалість життя, а ефективне управління ним допомагає покращити фізичне та психічне здоров'я.
Довголіття – це більше, ніж просто тривалість життя. Це здатність прожити щодня з енергією, радістю та здоров'ям. Вправи, підтримка соціальних зв'язків, різноманітність фізичних навантажень, дотримання дієти та управління стресом - це ефективні інструменти, які підтримують гарне самопочуття, допомагаючи якісно подовжувати життя.