У США створили препарат, що пригнічує ВІЛ
Американські вірусологи розробили ліки, одинична доза яких пригнічує розмноження вірусу імунодефіциту протягом місяця і перешкоджає зараженню ВІЛ протягом двох тижнів.
Про це йдеться в статті, опублікованій у журналі Nature Communications, передає "РІА Новини".
"Сучасні антиретровірусні терапії дозволяють носіям ВІЛ вести повноцінне життя, проте це життя дістається їм не зовсім безкоштовно. Подібні ліки дорогі, токсичні, вони поступово втрачають свою ефективність і порушення режиму важко позначається на пацієнтах. Багато з цих проблем можна було б вирішити, створивши ліки, які діяли б на організм протягом дуже довгого часу", - пишуть Говард Гендельман із університету Небраски в Омасі (США) та його колеги.
Читайте: Знайте правду: викрито 7 популярних міфів про ВІЛ
Як пояснюють вчені, сьогодні хворі на ВІЛ можуть прожити десятки років завдяки прийому антиретровірусних препаратів - речовин, що пригнічують різні етапи реплікації вірусу в клітинах тіла. Оскільки вони часто володіють сильними побічними ефектами, медики часто змушені припиняти їхній прийом на кілька тижнів.
При припиненні їхнього прийому ВІЛ "вилазить із окопів" і починає інтенсивно копіювати себе, часто повертаючись до початкових масштабів інфекції за три або два тижні. В останні роки вчені активно намагаються знайти ліки або антитіла, які допомагали б уникнути подібної "контратаки" вірусу, або дозволяли б "вигнати" вірус із клітин.
Гендельман і його колеги розробили своєрідне проміжне рішення - їм вдалося модифікувати один із вже існуючих препаратів, долутегравір, таким чином, що його молекули продовжували пригнічувати розмноження вірусу в організмі тварин протягом дуже довгого часу.
Для цього, як зазначають медики, їм довелося внести лише мінімальні зміни в структуру молекули ліків. Зокрема, вони додали до неї довгий вуглеводневий хвіст, який заважає організму швидко розкладати їх, і вбудували їх у нитки полімеру, який поступово розкладається при попаданні в кровотік.
Читайте: Вбити ВІЛ і рак: вчені зробили неймовірні прориви в медицині
Як показали експерименти на мишах, невелика доза наночастинок, виготовлених із подібного полімеру, пригнічує розмноження вірусу в уже заражених гризунах протягом місяця, і захищає здорових тварин від зараження ВІЛ протягом як мінімум двох тижнів.
Що цікаво, подібна "упаковка" долутегравіра, за словами вчених, підвищила його активність у кілька десятків разів і продовжила час життя його молекул у кровотоці приблизно в 5 разів, що дозволило медикам помітно знизити дозу ліків, яку вони вводили в організм мишей.
Це практично повністю ліквідувало всі побічні ефекти від прийому цих ліків, і знизило рівень його токсичності майже до нуля, що, як вважають автори статті, дає їхнім наночастинам великі шанси на проходження клінічних випробувань і якнайшвидше потрапляння в медичну практику.
За словами Гендельмана, його команда вже почала попередні досліди на мавпах і поки вони показують, що їхній препарат не заважає нормальній роботі імунної системи і не викликає інших побічних ефектів.
Як повідомляв "Обозреватель", раніше препарат, що пригнічує ВІЛ створили вчені з Єльського університету.