Вбити ВІЛ і рак: учені зробили неймовірні прориви в медицині

Вбити ВІЛ і рак: учені зробили неймовірні прориви в медицині

Щороку медичні технології роблять кроки вперед і несуть надію тим, хто страждає від важких і виснажливих захворювань.

2017-й став роком великих кроків у різних сферах медицини. Тут і довгоочікувані новини про лікування онкології, надії на повноцінне лікування від ВІЛ та СНІДу, "ремонт" і коригування генів, а також численні вдалі експерименти з донорськими органами, супертехнологіями, роботами, 3D-принтерами та іншими високотехнологічними засобами і гаджетами.

Світ потроху змінюється. Лікарям вже асистує справжній медичний робот. За допомогою спеціальних програм і девайсів з'явилася можливість контролювати основні показники здоров'я, навіть без відвідування поліклініки.

Відео дня

Проте всі ми чекаємо головних новин щодо важких захворювань: раку, хвороби Альцгеймера, хвороби Паркінсона, розсіяного склерозу та не тільки. І нехай учені ще не готові представити нам відкриття, у яких йшлося про перемогу над тим чи іншим захворюванням, можна спостерігати, як наукові експерименти повільно підбираються до головних загадок-убивць. Тому є надія, що найближчим часом учені все ж порадують світ такими довгоочікуваними відкриттями.

"МедОбоз" пропонує ознайомитися з головними медичними проривами 2017 року.

Лікування Гепатиту С

Цього року в новаторському дослідженні була виявлена ​​єдина рецепторная клітина в організмі людини, яка може розпізнавати гепатит С - вірусне захворювання, що може привести до зменшення функції печінки, печінкової недостатності й у результаті до смерті.

Ця клітина може стати ключовим етапом у розробці вакцини і/або лікуванні гепатиту С. Але навіть велика новина полягає в тому, що в кінці серпня Американське управління продовольства та медикаментів (FDA) схвалило новий препарат для лікування цього захворювання в США.

Читайте: Прорив 2017 року: названі досягнення в лікуванні інсульту та розсіяного склерозу

Новий препарат під назвою "Mavyret" - це восьмитижневе лікування пацієнтів із цирозом або без нього. "Він забезпечує коротшу тривалість лікування для багатьох пацієнтів, а також варіант лікування для деяких пацієнтів", - говорить Едвард Кокс, доктор медицини, директор Управління антимікробних препаратів у Центрі оцінки та дослідження лікарських засобів.

Лікування раку молочної залози

Минулоріч дослідники з Великобританії виявили, що нова комбінація двох існуючих препаратів для лікування раку - Герцептин і Тіверб - значно зменшує розмір пухлин, викликаних особливо агресивною формою раку грудей.

Вбити ВІЛ і рак: учені зробили неймовірні прориви в медицині

Цього року FDA схвалило новий препарат для тієї ж форми раку молочної залози. Названий Nerlynx (родова назва: нератініб), він був схвалений для пацієнтів із ранньою стадією захворювання після початкового режиму, який включає препарат Герцептин. Його мета полягає в подальшому зниженні ризику рецидиву раку.

Читайте: Ціна лікарської помилки: жахлива історія одеситки зі страшним діагнозом

"HER2-позитивні ракові пухлини молочної залози є агресивними пухлинами й можуть поширюватися на інші частини тіла, роблячи цю додаткову терапію важливою частиною плану лікування", - сказав Річард Паздур, доктор медицини, директор Центру онкологічних досліджень.

Досягнення в лікуванні хвороби Паркінсона

Хвороба Паркінсона виникає тоді, коли клітини в мозку, що виробляють хімічний допамін, пошкоджуються або вмирають (допамін допомагає передавати сигнали між областями мозку, які виробляють плавний, цілеспрямований рух). Необхідно стежити за ранніми попереджувальними ознаками хвороби Паркінсона.

Читайте: Британка може визначати хворобу Паркінсона за запахом

"Паркінсон - безжалісне захворювання без ліків", - зазначив Ерік Бастінгс, лікар-невролог.

Вбити ВІЛ і рак: учені зробили неймовірні прориви в медицині

Нині протоколи лікування не завжди ефективні й можуть мати неприємні побічні ефекти, але є надія на недавно схвалений FDA препарат проти Паркінсона. Xadago використовується як додаткове лікування для пацієнтів, чиї препарати перестали добре працювати.

Глибока стимуляція мозку після інсульту

Дослідники клініки Клівленда провели першу в світі терапію зі стимуляції головного мозку в пацієнта з інсультом. Пацієнту вдалося відновити більшу частину своєї моторної функції, ніж очікувалося.

Вбити ВІЛ і рак: учені зробили неймовірні прориви в медицині

"Терапія, спочатку запланована на чотири місяці, триває, тому що пацієнт і далі прогресує", - розповів Андре Мачадо, нейрохірург і голова неврологічного інституту клініки, яка проводить експеримент.

Читайте: Як врятувати людину під час інсульту: несподіваний лайфхак від китайського лікаря

"Ми підбадьорені", - говорить Мачадо, додавши, що є "сильні наслідки". Терапія буде корисна, допомагаючи людям відновити фізичну функцію після паралічу.

Глибока стимуляція мозку, зазвичай використовувана у пацієнтів із хворобою Паркінсона, може сприяти виникненню нових нервових зв'язків і поліпшити пластичність у мозку пацієнтів з інсультом. Вона також може підвищити ефективність стандартної фізичної терапії, говорить Мачадо, який зараз працює з іншим пацієнтом, і планує найближчим часом провести терапію ще у 10 постраждалих від інсульту.

Нове розуміння холестерину

Якщо ваш лікар говорить, що у вас високий рівень холестерину, це означає, що поганий холестерин наростає і може викликати "завали" в артеріях, що збільшує ризик серцевих захворювань та інсульту. Здорова кількість становить менше 200 мг. З деякими новими комбінаціями ліків рівні поганого холестерину можуть бути знижені на 75%. Хоча цей показник примітний, багато пацієнтів і лікарів задаються питанням, який низький рівень занадто низький?

Читайте: Холестерин не є небезпечним? Дієтолог розвіяла популярну теорію про його шкоду для організму

Цього року лікарі клініки Клівленда показали, що немає такого поняття, як "занадто низький холестерин". Ряд досліджень довели зниження ризику для серцево-судинної системи, серцевого нападу та інсульту на 20% у пацієнтів, які приймали статини в поєднанні з новим класом препаратів, що знижують рівень холестерину (інгібітори PCSK9), для досягнення ультранизьких рівнів поганого холестерину. Тепер у медиків є інструменти та дослідження, щоб боротися з поганим холестерином.

Читайте: Інсульт у молодих: лікарі назвали небезпечні звички

Прорив у дитячій онкології

Найбільш розповсюджений рак серед дітей - лейкемія. Завдяки новаторському методу американського доктора Кевіна Дж. Куррал, хворобу вдається контролювати. Його метод - це адаптивна клітинна терапія. Саме з її допомогою лікують гострий лімфобластний лейкоз у дітей. Він працює, направляючи імунну систему на поразку ракових клітин.

Перспективні розробки для лікування раку підшлункової

Рак підшлункової залози неймовірно важко виявити і також важко лікувати. Тільки 20% пацієнтів виживають через рік після постановки діагнозу, а менше 10% здатні прожити п'ять років. Але 2017 рік приніс чотири проривних відкриття в області раку підшлункової залози:

1. Дослідники повідомили, що виявили кишкові бактерії в раку підшлункової залози, які фактично руйнують хіміотерапевтичні препарати, що робить їх неефективними. З урахуванням нової інформації вчені можуть розробити інші методи лікування, щоб протистояти мікробам організму.

Читайте: Алкоголь і рак: учені знайшли зв'язок

2. Дослідники виявили зв'язок між новим діабетом і раком підшлункової залози, що може допомогти в ранньому виявленні захворювання. Мабуть, у деяких людей діабет був викликаний розвитком раку в підшлунковій залозі. Незабаром більш чутливий тест, який допоможе визначити першопричину діабету, зможе виявляти рак підшлункової залози набагато раніше.

3. Команда вчених із Центру раку в США виявила не тільки генетичну мутацію, яка присутня у більше ніж 90% пацієнтів із раком підшлункової залози, а й різні варіації. Це може привести до нових, заснованим на генах, методів лікування раку підшлункової залози.

4. Імунотерапія показала багатообіцяючі результати в контексті лікування раку підшлункової. Невелике дослідження першої фази показало, що поєднання двох препаратів імунотерапії може допомогти деяким пацієнтам. "Це проблиск надії на використання імунотерапії", - сказав доктор Зів Вайнберг, співдиректор програми онкології в Каліфорнійському університеті в Лос-Анджелесі. "До цього моменту не було позитивної відповіді організму на будь-які ліки при ракові підшлункової залози", - говорить він.

Вбити ВІЛ і рак: учені зробили неймовірні прориви в медицині

Ген аутизму

Учені з Університету Південної Каліфорнії (USC) недавно визначили "гарячу точку" в мутаціях, пов'язаними з аутизмом, в одному з генів, відомому як TRIO. Висновки були опубліковані в журналі Nature Communications. "Я ніколи не бачила такої кількості мутацій, пов'язаних з аутизмом, у такій невеликій області", - сказав кореспондент дослідження Брюс Херринг, доктор філософії, нейробіолог.

Читайте: Аутизм у дітей: встановлена причина розвитку захворювання

"Імовірність того, що це число мутацій відбувається випадково, становить 1 до 1,8 трильйона. Ми впевнені, що ці мутації сприяють розвитку розладів, пов'язаних з аутизмом", - вважає Херринг.

Є надія, що це важливе відкриття стане ключем до розробки більш ефективних стратегій лікування розладів, пов'язаних з аутизмом.

Убити ВІЛ

Поточні методи лікування ВІЛ дозволяють людям із вірусом жити довше, вести здорове життя, але до цих пір вони не змогли повністю позбутися від вірусу. Недавнє дослідження, проведене Медичною школою Девіда Геффена в Лос-Анджелесі, розробило новий підхід, спрямований на ліквідацію неактивних "резервуарів" вірусу ВІЛ. Лікування включає в себе "пробудження" будь-якого недіючого вірусу в організмі, змушуючи його починати реплікацію, щоб його можна було знищити.

Вбити ВІЛ і рак: учені зробили неймовірні прориви в медицині

Тепер учені вивчають способи зробити експериментальне лікування менш токсичним і оцінити його ефективність у більших тварин, перш ніж його можна буде випробувати на людях. Раніше в цьому році інша група дослідників зробила дивовижне відкриття, яке може допомогти привести до появи вакцини проти ВІЛ.

Читайте: Великий успіх у боротьбі з ВІЛ: що відомо про новий препарат

Повністю вилікували від ВІЛ

Учені заявили, що змогли повністю вилікувати дитину, яка народилася з вірусом ВІЛ. Завдяки короткому курсу лікування, пройденого нею відразу після народження, вона залишається здоровою вже протягом дев'яти років без подальшого прийому препаратів.

За словами вчених, цей випадок дає надію багатьом дітям, які народилися з ВІЛ. Тепер лікарі зможуть уберегти багатьох дітей від довічного прийому потужних ліків протягом усього життя.

Проблема нестачі органів і її рішення

Новаторський метод безпечного відновлення заморожених органів обіцяє врятувати мільйони життів, значно усунувши критичний дефіцит органів, доступних для пожертвування.

Читайте: В Америці вперше пересадили матку від живого донора

Дослідницька група з Університету штату Міннесота виявила процес успішної ревальвації великомасштабних серцевих клапанів і кровоносних судин тварин, збережених при дуже низьких температурах. Відкриття є важливим кроком уперед у порятунку мільйонів людських життів, збільшуючи доступність органів і тканин для трансплантації через створення банків тканин та органів.

Трансплантація органів від свиней до людей

У цьому році вчені створили ГМО-поросят. Це було зроблено для того, щоб їх органи можна було безпечно пересаджувати людям. Це дає надію на те, що ксенотрансплантація - процес передачі органів від одного виду до іншого - може в підсумку стати реальністю.

Компанія еGenesis використовувала новий високотехнологічний інструмент для редагування генів CRISPR, щоб усунути понад два десятки копій генів свиней, які можуть створювати небезпечні віруси у людей.

Трансплантація голови

Це може здатися дивним, але італійський нейрохірург Серджіо Канаверо, доктор медицини, стверджує, що готується до першої трансплантації людської голови в інше тіло. Його пацієнт, 31-річний росіянин, який потерпає від спинної м'язової атрофії, зголосився стати першою людиною, яка пройде операцію.

Згідно з дослідженням, опублікованим у журналі CNN Neuroscience and Therapeutics, Канаверо і команда китайських лікарів розірвали спинальні корди 15 щурів і спробували зібрати дев'ять із них. Усі, крім одного зі щурів, вижили за "вражаючі 30 днів" після експерименту. Поки невідомо, чи зміг доктор Канаверо отримати достатню підтримку для проведення операції у пацієнта.

Читайте: Трансплантація голови можлива: хірург з Італії провів унікальний експеримент над тваринами

Нобелівська премія за циркадні ритми

Цього року нобелівський комітет оголосив імена лауреатів премії з фізіології і медицини. Ними стали троє американських учених -72-річний Джеффрі Хол, 73-річний Майкл Росбаш і 68-річний Майкл Янг - за "відкриття молекулярних механізмів, які контролюють циркадний ритм".

Циркадні ритми - це циклічні коливання інтенсивності різних біологічних процесів, пов'язані зі зміною дня і ночі.

Хол, Росбаш і Янг зуміли "зазирнути" всередину біологічного годинника та розібратися в його роботі. Їх відкриття пояснюють, яким чином рослини, тварини й люди адаптують свій біологічний ритм так, щоб він синхронізуватися зі змінами на Землі.

Використання роботів

Використання роботів під час операції - це шлях уперед, особливо коли справа доходить до небезпечних і делікатних процедур.

Хірурги з Медичного центру Маастрихтського університету в Нідерландах провели першу супермікрохірургічну операцію з використанням роботів. Робот зашивав судини розміром 0,3 мм для лікування лімфоедеми у пацієнта. Це делікатна процедура, але роботизована допомога допомогла провести її так, що "і голки не підточиш".

Читайте: У Китаї робот-хірург провів операцію

Ген, який викликає серцеву хворобу

Величезним проривом стала робота південноафриканських дослідників, які змогли ідентифікувати новий ген - CDH2. Він відповідає за заподіяння аритмогенной кардіоміопатії правого шлуночка (ARVC). Це генетичний розлад серця, який викликає його зупинку.

Дослідники з Університету Кейптауна в Інституті серцево-судинних досліджень в Африці (HICRA) у Кейптауні (HICRA) змогли визначити новий ген, який є основною причиною раптової смерті серед молоді. Хоча у кожного є ген CDH2, його мутація викликає генетичний розлад, який веде до аритмогенной кардіоміопатії та смерті.

Відкриття в медицині торкнулися й України. Так, у минулому році українським лікарям вдалося прославитися на весь світ, провівши кілька складних операцій.

Унікальна операція на мозку

В Україні фахівці Київського інституту нейрохірургії імені Ромоданова провели унікальну операцію, яку не наважуються робити в світі, - видалили велику пухлину на мозку. Ризик був ще й у тому, що вона тиснула на нервові закінчення, і пацієнта могло паралізувати будь-якого моменту.

Українці змогли першими в світі поєднати особливі технології, і при цьому отримали позитивний результат.

Читайте: Перші у світі: в Україні провели унікальну операцію на мозку

Поміняли серцевий клапан

Львівські хірурги провели унікальну операцію, під час якої вперше замінили серцевий клапан, не розкриваючи грудної клітини пацієнта.

Через кілька годин після операції пацієнтка змогла встати на ноги і не відчувала болю. Реабілітація після операції становить усього чотири дні.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки