Україну накрила смертельна епідемія: що треба знати і як захищатися

Україну накрила смертельна епідемія: що треба знати і як захищатися

Туберкульоз посідає топові позиції у списку найбпоширеніших небезпечних захворювань в Україні та не має наміру здавати свої позиції.

Підтвердженням тому є заява виконувачки обов'язків міністра охорони здоров'я Уляни Супрун про те, що Україна посіла друге місце у Європі за рівнем захворюваності на туберкульоз. До того ж наша країна є посідає провідну позицію за кількістю випадків інфікування найнебезпечнішою формою туберкульозу - мультирезистентною, яка погано піддається лікуванню навіть найефективнішими препаратами.

MEDOBOZ дізнався, де можна заразитися туберкульозом, як запобігти хворобі і як вона виявляє себе на початку. З'ясовувати це допомагали торакальний хірург, доктор медичних наук Ігор Калабуха і терапевт, лікар вищої категорії Наталія Гордієнко.

Відео дня
Україну накрила смертельна епідемія: що треба знати і як захищатися

Захворює далеко не кожен

Протягом життя кожна людина неодноразово піддається атаці збудників туберкульозу, але для 80% людей такі "зустрічі" минають без жодних наслідків. Адже якщо людина здорова, то її імунна система повноцінно функціонує, знищуючи підступні мікроорганізми.

Не витримують удару лише ті, чий імунітет ослаблений. Тож у групі ризику в першу чергу перебувають ВІЛ-інфіковані пацієнти, цукрові діабетники, малюки до 5 років, вагітні, люди пенсійного віку, люди з хронічними захворюваннями, а також ті, хто проходить реабілітацію після перенесених інфекцій або операцій.

Україну накрила смертельна епідемія: що треба знати і як захищатися

Вакцина - не панацея

На сьогодні в Україні з метою профілактики туберкульозу проводиться вакцинація. Щеплення робиться згідно з відповідним календарем: на 3-5 добу після народження, ревакцинація у віці 7 і 14 років, потім - за приписами лікаря.

Але і такі превентивні заходи не можуть гарантувати, що хвороба вас не зачепить. Тому крім медикаментозної профілактики варто ще й відкоригувати свій спосіб життя так, щоб імунна система не почувалася неповноцінною і продовжувала активно виконувати свої функції. А також регулярно проходити профілактичне медичне обстеження - адже чим раніше виявиш хворобу, тим швидше і легше її позбудешся.

Читайте: Туберкульоз: головне, що треба про нього знати

Україну накрила смертельна епідемія: що треба знати і як захищатися

Перші ознаки схожі на застуду

Про хворобу після зараження можна здогадатися не відразу - перші її симптоми дуже схожі на звичайне ГРВІ - слабкість, підвищення температури, кашель. Однак, на відміну від застуди, при туберкульозі симптоми не проходять через 7 днів - вони "тримаються" зо два тижні і довше.

Тому дуже важливо за найменшої підозри іти до лікаря і пройти всі призначені обстеження - рентген легенів, аналіз харкотиння, скринінг крові і бронхоскопію.

Україну накрила смертельна епідемія: що треба знати і як захищатися

Заразитися можна від попутників і від собаки

Найпоширеніший шлях передачі палички Коха (збудника туберкульозу) - повітряно-крапельний. Тобто зараження відбувається, якщо до людини у дихальні шляхи або у шлунок потрапила слина або частки мокротиння хворого.

Тож є ймовірність стати жертвою бактерій, наприклад, у громадському транспорті, тим паче що паличка Коха дуже живуча, і за умови відсутності ультрафіолету здатна зберігати життєздатність до трьох місяців. Зокрема, якщо на поручнях є залишки слизу, який вийшов разом з кашлем хворого, і ви, потримавшись за цей поручень і не вимивши руки, почнете їсти яблуко, дозволите бактеріям безперешкодно потрапити до вас у шлунок. Далі все залежить від міцності імунітету.

Читайте: Туберкульоз: перші ознаки небезпечного захворювання

Також збудника до хати може принести домашній улюбленець на лапах або ви на взутті - досить вступити у заражений плювок. У такому випадку, якщо в будинку є маленька дитина, яка не гребує, наприклад, скуштувати черевик на смак, існує високий ризик її зараження.

А ще слід бути обережним з купівлею продуктів харчування, особливо на ринках, особливо -стихійних, де продавці не мають санітарних книжок. Адже в разі, якщо продавець хворий, він може передати вам "естафету", лише покашлявши біля свого товару.

Таких прикладів можна наводити багато. Але "страховка" в такому випадку одна - гігієна. Так, не забувайте мити руки після відвідування громадських місць, повернувшись додому і щоразу перед їжею, робіть вологе прибирання у передпокої і мийте лапи домашнім улюбленцям після прогулянки. А також ретельно мийте або термічно обробляйте продукти перед вживанням.

Україну накрила смертельна епідемія: що треба знати і як захищатися

Обережно, молоко!

Загроза може чаїтися не лише у продуктах, на які покашляв інфікований продавець. Йдеться про коров'яче молоко. Корови, як відомо, можуть хворіти на туберкульоз, тож їхнє молоко у такому разі теж стає джерелом інфікування.

Тому, якщо ви не можете без домашнього молока, обов'язково прокип'ятіть його перед вживанням, тим більше якщо даєте таке молоко дитині.

Раніше MEDOBOZ розповідав про нову розробку вчених щодо боротьби з туберкульозом.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки