В Україні затримали ексзаступника МОЗ
Ексзаступника міністра охорони здоров’я України та ще 10 лікарів затримали за підозрою у порушенні закону про трансплантацію органів людини. Серед затриманих - Михайло Загрійчук, колишній заступник міністерки МОЗ Зоряни Скалецької. Нині Загрійчук працює завідувачем відділу трансплантації та хірургії органів черевної порожнини в Інституті серця під керівництвом Бориса Тодурова.
Як зазначив сам лікар журналістам "Суспільного", його не затримали, а оголосили підозрюваним. Якщо слідство доведе причетність медиків до злочину, лікарі нестимуть кримінальну відповідальність за кількома статтями Кримінального кодексу України.
Спільники та кримінальні звинувачення
За даними деяких джерел ЗМІ, серед спільників Загрійчука вказані лікарі з Державної установи "Інститут серця МОЗ України", комунального підприємства "Волинська обласна клінічна лікарня" та КНП "Центральна міська клінічна лікарня" міста Києва. 10 лікарів із цих медичних установ звинувачуються в організації вилучення анатомічних матеріалів з метою їх подальшої трансплантації.
Відкрито кримінальне провадження за кількома статтями Кримінального кодексу України:
- створення злочинної організації: керівництво такою організацією або її структурними частинами, участь у злочинній організації.
- вилучення анатомічних матеріалів: незаконне вилучення анатомічних матеріалів з метою трансплантації, зокрема шляхом примушування або обману.
- несанкціоновані дії з інформацією: несанкціонована зміна, знищення або блокування інформації в електронних системах, що призвело до витоку даних.
Деталі розслідування
За даними двох співрозмовників видання LB.ua, група медиків брала гроші за чергу на трансплантацію. Нібито саме Інститут серця мав отримувати органи для пересадок завдяки таким махінаціям. Розслідування тривало довго, слідчі використовували технічні засоби для прослуховування.
Генеральний директор Українського центру трансплант-координації Дмитро Коваль повідомив, що правоохоронці зверталися до центру у квітні 2024 року. Він запевнив, що несанкціонованого доступу до ЄДІСТ не було. При цьому Коваль зазначив: "Кожен користувач вносить певні зміни в ЄДІСТ, але претензії до роботи ЄДІСТ наразі немає".
Відмова від коментарів
Через цю справу в Україні два тижні поспіль не проводять пересадки від померлих донорів. Лікарі неохоче констатують смерть через побоювання перед подібними звинуваченнями. У приймальній Бориса Тодурова відмовилися коментувати ситуацію, порадивши звертатися до правоохоронних органів.
Якщо слідство доведе причетність Михайла Загрійчука та інших 10 лікарів у незаконному вилученні анатомічних матеріалів з метою трансплантації, зокрема шляхом примушування або обману, медики нестимуть кримінальну відповідальність згідно Кримінального кодексу України.