Нова вакцина схвалена FDA

Нова вакцина схвалена FDA

Нещодавно FDA (Управлінням із санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США) була схвалена вакцина TicoVac, що випускається компанією Pfizer. Вона буде використовуватися для профілактики кліщового енцефаліту.

За межами США вакцина схвалена давно, її застосовують з 1976 року, всього за цей період було введено 170 млн доз.

Згідно з рекомендаціями ВООЗ, вакцинація показана в регіонах з високою щорічною захворюваністю, яка визначається як понад п'ять випадків на 100 тис. населення. Переважно це стосується балтійських країн Європи, але включає також певні регіони Центральної та Східної Азії. Через відсутність ефективного лікування профілактика є єдиним способом захиститися від хвороби.

Відео дня

Кліщовий енцефаліт може проявлятися по-різному – від безсимптомного перебігу до важкого енцефаліту, що супроводжується запаленням головного мозку. У кожного четвертого інфікованого розвивається енцефаліт. Більшість з них повністю одужує, але в однієї третини може розвинутися довічне пошкодження, параліч або когнітивний дефіцит. Летальні випадки рідкісні.

Які вакцини ще застосовуються від кліщового енцефаліту

Зараз у світі за межами США схвалено і застосовується кілька вакцин від кліщового енцефаліту: препарат Encepur від GlaxoSmithKline, а також дві російські та одна китайська вакцина. Їх ефективність перевищує 95%.

Що відомо про TicoVac

Повний курс становить три дози. Захист TicoVac після повного курсу знаходиться в діапазоні 98,7-100,0%. Дозвіл FDA дозволить американцям, котрі збираються в подорож у небезпечні регіони, пройти вакцинацію перед від'їздом.

Основні побічні ефекти при застосуванні TicoVac є типовими для інших вакцин. Вони включають біль у місці введення препарату, лихоманку, міалгію, головний біль.

Схема первинної імунізації

Друга доза вводиться через 1-3 місяці після першої, третя – через 5-12 місяців після введення другої. Завершити первинну імунізацію рекомендується як мінімум за один тиждень до потенційного контакту з вірусом.

Якщо очікується безперервний вплив збудника кліщового енцефаліту або повторний вплив вірусу, можливо введення четвертої дози, але не раніше, ніж через 3 роки після завершення первинної імунізації.

Що собою являє кліщовий енцефаліт

Кліщовий енцефаліт викликає флавівірус (Flavivirus), який передається при укусі інфікованого чорноногого кліща (Ixodes scapularis, або deer tick). Через слину кліща інфекція може передаватися дуже швидко – за лічені хвилини. Тому навіть швидке видалення кліща іноді не запобігає зараженню. Цим кліщовий енцефаліт відрізняється від хвороби Лайма, при якій завдяки пильності та швидкому видаленню кліща можна запобігти передачі.

Резервуари вірусу включають землерийок, мишей, полівок, великих ссавців (велику рогату худобу, оленів, овець, кіз). Також збудник кліщового енцефаліту може передаватися через непастеризоване молоко інфікованих ссавців.

Симптоми хвороби

Перша фаза хвороби супроводжується головним болем, неспецифічною лихоманкою, болем у м'язах і нудотою. По її завершенні настає безсимптомна перерва тривалістю до 33 днів, після чого розвиваються симптоми інфекції центральної нервової системи.

Лікування

Противірусних препаратів з доведеною ефективністю для лікування кліщового енцефаліту немає. Однак є недавній звіт про клінічний випадок, в якому описується успішний досвід терапії фавіпіравіром.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки