Відстрочені побічні ефекти вакцин від COVID-19: реальність чи необґрунтовані побоювання

Відстрочені побічні ефекти вакцин від COVID-19: реальність чи необґрунтовані побоювання

Проведене нещодавно в США опитування показало, що приблизно кожен десятий дорослий побоюється віддалених побічних ефектів і займає вичікувальну позицію щодо вакцинації. Основною причиною цього називають те, що вакцини – нові, тому дані про їхню безпеку в перспективі декількох місяців або років відсутні.

Чи можуть виникати рідкісні побічні ефекти через місяці після початку застосування препарату?

Іноді повідомлення про нові небажані реакції можуть з'являтися протягом декількох місяців, оскільки охоплення щепленнями переходить від тисяч учасників у клінічних випробуваннях до мільйонів людей у реальному світі.

Досі випадки серйозних побічних ефектів від вакцини проти COVID-19 дуже рідкісні. Це стосується синдрому Гієна-Барре і запалення серця. Однак вони були виявлені швидко і сьогодні вказані серед інших побічних ефектів вакцин. Всі із зазначених порушень виникають незабаром після вакцинації, і підстав для очікування їхнього розвитку в довгостроковій перспективі немає.

Відео дня

Що говорить сучасна історія вакцинації?

Історія вакцинації показує, що більшість нових імунізацій були безпечними. За словами директора з наукових комунікацій Коаліції дій по імунізації Джона Грабенштейна, за весь період спостережень побічні ефекти майже завжди виникають протягом декількох тижнів після вакцинації.

Щодо вакцини проти COVID-19 – відстрочені побічні ефекти теоретично можливі, але, ґрунтуючись на наявному досвіді, вони малоймовірні.

Чим обґрунтовані ці твердження?

Фахівець з інфекційних захворювань в Yale Medicine і головний дослідник випробування вакцини від COVID-19 Pfizer-BioNTech Оніема Огбуагу пояснює це тим, що основною причиною обмеженого вікна побічних ефектів є короткий час, протягом якого всі вакцини залишаються в організмі.

На відміну від лікарських засобів, які люди приймають щодня або курсом, вакцини вводять один або кілька разів протягом життя. Він зазначає, що молекули мРНК, які використовуються у вакцинах Pfizer і Moderna, особливо тендітні, тому вони виводяться з організму приблизно через день.

Вакцини стимулюють імунну систему, щоб вона могла запам'ятати план вірусу і швидко відреагувати у разі зараження. За словами вакцінолога та фахівця з дитячих інфекційних захворювань в Yale Medicine Інчі Йілдірім, весь процес займає приблизно півтора місяця. Саме тому серйозні побічні ефекти, які можуть бути викликані цим процесом, виникають протягом даного періоду.

Чи є дослідження відстрочених побічних ефектів вакцин?

Роберт Якобсон, медичний директор програми науки про здоров'я населення в клініці Мейо, каже, що жодна вакцина за історію застосування не викликала появи хронічних станів через роки або десятиліття.

Наприклад, у 2016 році був проведений метааналіз, в якому вивчалися дані 23 досліджень, які шукали зв'язок між дитячими вакцинами та дитячим діабетом. В результаті зв'язок виявити не вдалося.

У 2017 році перевірялися побоювання з приводу того, що вакцинація може викликати аутоімунні стани, такі як розсіяний склероз у дорослих. Огляд охоплював оцінку дев'яти різних вакцин, включаючи правець, вірус папіломи людини та сезонний грип. За його результатами було встановлено, що випадки розсіяного склерозу в результаті широкого використання вакцин не збільшилися.

Як проводиться моніторинг вакцин від COVID-19?

Для всіх вакцин існує четверта фаза, що включає ретельний моніторинг небажаних явищ після завершення клінічних випробувань третьої фази та схвалення FDA. У США такий моніторинг в основному здійснюється через Систему повідомлень про побічні ефекти вакцин (VAERS), де будь-яка людина або лікар може заповнити форму, зазначивши потенційні побічні дії. Потім вчені оцінюють, чи відбуваються якісь ефекти, що перевищують те, що зазвичай очікується в популяції.

Також для оцінки безпеки нової вакцини використовуються дані постачальників медичних послуг. На їх підставі проводиться аналіз швидкого циклу, що відстежує записи мільйонів пацієнтів відразу після вакцинації. Аналіз проводиться щотижня, тому в разі появи несприятливих подій про це стає відомо. Також дані збираються через додаток V-safe, в якому пропонується пройти опитування на предмет побічних ефектів.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки