Все, що ви не знали про спортивне харчування

Все, що ви не знали про спортивне харчування

Фальшиві етикетки та наркотики

Не встигаєте вчасно поїсти, а вашу вечерю складно назвати білковою? Можливо, вам украй хочеться швидше набрати м'язову масу та ловити на собі захоплені погляди "простих смертних"? Не проблема – за вас уже все вирішили! Протеїнові коктейлі та батончики, амінокислоти, жироспалювачі, стимулятори та адаптогени – який порошок оберете: червоний чи синій? Білий не пропонуємо.

Спортивне харчування допоможе у будь-яку мить активувати ріст м'язів, вгамувати апетит, підвищити силову витривалість і, звичайно, швидко схуднути. А тепер – 89% цих чудодійних добавок не відповідають своєму складу і навряд чи пройшли б перевірку на безпеку. Що насправді міститься у банках зі спортивним харчуванням? І чи можна вірити яскравій етикетці?

Відео дня

Рукописи не горять або що ховається за етикеткою

Обираєте здорове та активне життя з курячою грудкою, відвареною гречкою та нескінченною кількістю банок зі спортивним харчуванням? Ми знаємо, що у цьому списку зайве. Ви будете здивовані, та, виявляється, спортивне харчування не так вже й суворо контролюється навіть у такій економічно розвиненій країні, як США.

Навіть якщо ви уважно вивчаєте склад продуктів, препаратів та БАД-ів, ви не застраховані від фальшивих продуктів, які нібито мають приносити користь організму. Цього висновку дійшли британські вчені після вивчення складу спортивних добавок.

Дослідники із Кембриджського Альянсу Здоров'я та Гарвардської медичної школи виявили, що 89% етикеток спортивних добавок - фальшиві, інгредієнти не відповідають складу, а деякі БАД-и навіть містять заборонені наркотики.

"Ви можете наївно припускати, що зміст етикетки має відповідати вмісту банки, та це не так. Як свідчать дані, виробництво спортивного харчування не контролюється", - кажуть вчені.

Заборонені ліки та наркотики

Дослідники проаналізували інгредієнти кількох відомих спортивних добавок, куплених в Інтернеті. За допомогою рідинної хроматографії вони виявили, що 89% мають неправильне маркування, а 12% містять заборонені немарковані лікарські речовини.

У науковій статті, опублікованій у JAMA Network Open, дослідники докладно описують свої висновки про помилкове маркування та небезпечні інгредієнти.

Було проаналізовано 57 продуктів, з яких 23 продукти не містили інгредієнтів, описаних на етикетці. У 34 продуктах, які містили речовини, зазначені у складі, було порушено пропорції та концентрацію компонентів. І лише 6 продуктів містили кількість інгредієнтів, зазаначену на етикетці.

Було також виявлено, що 7 продуктів містять принаймні один інгредієнт, заборонений FDA. Вчені також знайшли 5 заборонених сполук, у тому числі синтетичних:

1,4-ДМАА - аналог 1,3-ДМАА, який, згідно з FDA, є похідним амфетаміну: підвищує кров'яний тиск, може викликати задишку та небезпечні серцево-судинні захворювання.

Детеренол – синтетичний стимулятор, також відомий як бетафрін, заборонений у більшості країн та не схвалений у США. Добавки, що містять детеренол, мають такі побічні ефекти, як нудота, блювання, пітливість, збудження, серцебиття, біль у грудях та зупинка серця.

Октодрин - протизастійний засіб для носа, розроблений у 1940-х роках та знятий з виробництва. Побічні ефекти включають гіпертонію, задишку та гіпертермію.

Оксилофрин – фармацевтичний стимулятор, розроблений для стимуляції серця та підвищення кров'яного тиску. Він ніколи не був схвалений у США навіть як рецептурний препарат. Речовина викликає блювання, збудження та зупинку серця.

Омберацетам - ще одна заборонена лікарська речовина в США, яку в інших країнах застосовують для лікування черепно-мозкових травм, деменції та різних когнітивних порушень. Викликає тривожнысть, безсоння, збудження, депресію, сонливість та збільшення ваги.

Як FDA маркує сумнівні БАД-и

Хоча вчені й не називають виробників у дослідженні, та стверджують, що їхня продукція має гарну репутацію на ринку й дозвіл від FDA. Самі виробники позиціонують спортивне харчування як натуральні добавки, котрі підтримують здоров'я та гарне самопочуття.

Зазначимо, що управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів США FDA зараховує спортивне харчування та БАД-и до підкатегорії продуктів харчування. Проте, як свідчить дослідження, синтетичні наркотики, які містяться у добавках, не є їжею чи рослинними інгредієнтами.

FDA має право вживати заходів проти будь-яких фальсифікованих чи неправильно маркованих харчових добавок після того, як вони потрапляють на ринок. Цікаво, що Міністерство юстиції США раніше звинувачувало окремі компанії у змові з FDA. Нібито виробники успішно продавали продукцію із вмістом заборонених ліків, позначену як харчові добавки.

Виробники харчових добавок несуть відповідальність за безпеку та маркування своїх продуктів, а отже, і за здоров'я людей, - упевнені дослідники:

"Виявлення немаркованих та незатверджених ліків у добавках можна прирівняти до експериментів на людях без їхнього відома", - пишуть у статті вчені.

Дослідники стурбовані тим, що серед добавок спортивного харчування вони виявили продукти, які містили аж 4 заборонені лікарські речовини. Вони припускають, що таким чином компоненти тестуються на людях без їхнього відома. Хто це контролює?

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки